Permakultura cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Permakultura

Post »

Dziewczyny, czytam Waszą dyskusję i też czuję, że permakultura coraz bardziej mi się podoba. :lol:

Wisienko, zajrzałam na stronę kursu, ale nie bardzo mi się podoba tematyka. Nie szukam nowej religii, nie zamierzam też zostać wegetarianką. Uważam, że można wprowadzić zmiany do swojego życia bez burzenia wszystkiego, co się dotąd uznawało.

Zastanawiam się nad ściółkowaniem, ale muszę znaleźć jakieś zabezpieczenie, bo na podwórzu królują kuraki-drapaki. Może przykryję słomę niezadrukowanymi kartonami i przycisnę kamieniami?
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Permakultura

Post »

Wisienka na poplon nigdy za późno,no chyba ze w październiku,więc siej gdzie się da.
Co do owego kursu..wolałabym pojechać na wycieczkę hahahha.Nie żebym miała coś przeciw,ale na tyle na ile mi potrzeba wiadomości ,póki co znajduję w necie,wegetarianizm nie jest mi też obcy,choć z mięsa całkowicie nie zrezygnowałam to jakiś czas temu nasza kuchnia też przeszła małą rewolucję,która trwa nieustająco :wink:
Waleria dzięki za info z ogórkami
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Permakultura

Post »

Hehe... byłam dzisiaj na targu i udało mi się kupić łubin! :shock: Ale zobaczymy, czy
w ogóle wzejdzie, bo kupowany w budce, w której były różne ziarna dla ptaków, kasze. :wink:
Teraz nie dam rady go wysiać, może w sierpniu mi się to uda.

Hm... muszę zajrzeć jeszcze raz na to ogłoszenie, bo nie zwróciłam uwagi na detale.
Nowa religia?? :shock: Ja wegetarianką nie jestem (choć zważywszy na biedne zwierzęta
chciałabym nią być) ale nie mam problemu, żeby przez jakiś czas mięsa nie jeść.
Też mi ten kurs nie pasuje, o czym pisałam wyżej. Ale stwierdziłam, że może komuś przyda się
to ogłoszenie. Nigdy nic nie wiadomo. :)

Jeśli chodzi o słomę i tekturę: myślę, że trzeba być kreatywnym i spróbować różnych
możliwości. A potem podzielić się tutaj w wątku. :)

Ja na razie zrobiłam tak: pod kilka krzaczków rozłożyłam trochę obornika, na to dałam
tekturę, a tekturę przykryłam korą (bo krzaczki rosną w reprezentacyjnym miejscu :wink: ).
Słomą przykryłam warzywniak - jak sadziłam czy siałam, to słomę odsłoniałam.
Najpierw w jednym i drugim przypadku glebę obficie podlałam.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Permakultura

Post »

Zastanawiam się nad tym obornikiem,czy on przypadkiem nie będzie zbyt mocny?Bo to wygląda jak ściółkowanie obornikiem,a o takim nie słyszałam
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Permakultura

Post »

Dawniej późną jesienią często rozkładano obornik pod drzewka owocowe, uważając jedynie, by nie dotykał pnia. Potem wszystko przykrywał śnieg. Składniki odżywcze z obornika przemieszczały się w głąb gleby a on sam ogrzewał korzenie z wierzchu.
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Re: Permakultura

Post »

Obornik jest przekompostowany. Ale spróbuję jeszcze poszukać informacji na ten temat,
bo nie chciałabym przedobrzyć. Zrobiłam tak na wiosnę. Teraz w zasadzie kończy się już czas na dokarmianie drzew i krzewów, więc będę ściółkować już bez obornika. Tylko tektura i słoma.

W ogóle muszę sobie chyba wypisać w kajeciku jakieś główne wytyczne, zasady permakultury,
bo trochę błąkam się w tym.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Permakultura

Post »

BozenkaA pisze:Dawniej późną jesienią często rozkładano obornik pod drzewka owocowe, uważając jedynie, by nie dotykał pnia. Potem wszystko przykrywał śnieg. Składniki odżywcze z obornika przemieszczały się w głąb gleby a on sam ogrzewał korzenie z wierzchu.
Jesienią być może,bo przecież drzewa są w stanie spoczynku a do wiosny obornik się rozłoży..no ale to tylko moje domniemania.
Bo przecież nikt nie kładzie obornika pod krzaki pomidora czy inne warzywa w czasie wegetacji
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Permakultura

Post »

Witam,

ja mam książkę Johna Seymoura - self sufficiency. Rewelacja, opisuje on jak żyć samowystarczalnie - od budowy domu, poprzez uprawę roślin, przechodząc przez robienie piwa, zatrzymując się na robieniu ubrań i papieru a kończąc na chlebie. Korzystam z niej i zobaczymy co dalej. Stworzyłem też stronę ale na razie pustkami bije, może kiedyś się uda przyciągnąć zwolenników permakultury, zdrowo żyjących i samo wystarczalnych ludzi :)
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Permakultura

Post »

Podoba mi się koncepcja leśnego ogrodu.

Może spróbujmy zrobić spis roślin do takiego ogrodu w osobnym temacie? Tutaj będziemy dyskutować a tam tylko dopisywać kwiaty, krzewy, drzewa, warzywa, zioła, jakie mogłyby znaleźć miejsce w leśnym ogrodzie.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Permakultura

Post »

Zapraszam do tematu Rośliny do leśnego ogrodu - bez komentarzy
robertP2 pisze:No mniej więcej by sie zgadzało ale skreślił bym dwa : cyprysika i tuje.
Dlaczego byś wyrzucił? To takie ładne drzewa. A latem jaki cudny zapach ich olejków eterycznych. Myślę, że świetnie by się nadały jako drugi rząd żywopłotu. Bo bardzo podoba mi się koncepcja takiego żywopłotu zwanego okrajkiem.

A jak to jest ze współistnieniem świerków i modrzewiów? Gdzieś czytałam, że jak są świerki, nie wolno sadzić modrzewia.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Permakultura

Post »

Ja proponuję nie cytować wypowiedzi z innego tematu tutaj.Może jednak dyskusja na temat samych roślin powinna się odbywać we wspomnianym temacie,a tutaj ogólnie o ideologii permakultury.
Dla mnie nie ma szans stworzenie takiego ogrodu,więc skupiam się póki co na zagospodarowywaniu wolnych przestrzeni na ziemi,,,na wzór lasu,będę próbowała nie pozostawiać gołej ziemi
izastal
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 17 kwie 2012, o 18:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

HA! Widzę, że wątek się rozwinął. Bardzo się cieszę, że dołącza coraz więcej ludzi.
Mnie w permakulturze najbardziej podoba się to, że to wszystko działa tak całościowo. Że są rośliny które pomagają innym roślinom, że ptaki zjadają szkodniki, biedronki mszyce, żaby i jeże ślimaki itp. Jeśli sie nie przesadza z estetyką "czystych" grządek lub równiutko przyciętych trawniczków, to w dużej mierze i przy niewielkim nakładzie pracy jest się w stanie osiągnąć naprawdę zadowalające efekty. Oczywiście najwięcej pracy trzeba włożyć na początku w planowanie i przygotowanie tego naszego kawałka ziemi. Najważniejsze jednak, że to działa! Po jednym sezonie i pierwszych zbiorach naprawdę widzę efekty. Również estetyczne, bo nagietek między pomidorami wygląda pięknie (nie wiedziałam tylko, że skubaniec tak się rozrasta!)
Co do książek, to "Rewolucja źdźbła słomy" była dla mnie bardzo ważną pozycją. Abstrahując od jej walorów praktycznych do wykorzystania w naszym klimacie, samo podejście do upraw (a tak naprawdę do życia) bardzo mi odpowiada.
Nabyłam też swego czasu: "Ogród bez chemii" Wojciecha Majdy (w pdf, ok. 28 zł, jeśli dobrze pamietam)
Jest tam wiele informacji o dużym stopniu ogólności, o których większość z Was, doświadczonych ogrodników, pewnie już wie (zreszta bardzo byłabym ciekawa opinii tych doświadczonych). Dla początkujących, takie usystematyzowanie podstawowej wiedzy. Jest też trochę ciekawostek do wykorzystania. Pisze również o roślinach i ich działaniu w ogrodzie - to może być przyczynek do ogrodu leśnego.
Podaję spis treści, może kogoś zaineteresuje.
1. Gleba i nawożenie
Co to jest gleba?
Różnice w podejściu do gleby między ?chemicznym? a ekologicznym ogrodnictwem
Skład gleby
Co wpływa na żyzność gleby?
Rodzaje gleby
Aktywnie napowietrzana herbatka kompostowa, czyli namnażamy szczepionkę
Mikoryza, czyli rzecz o grzybach
2. Elementy ekologicznego ogrodu
Zbieranie deszczówki
Spirala ziołowa
3. Dobór roślin
Egzotyczne czy krajowe?
Ciekawe rośliny:
Kolcowój pospolity
Nasturcja większa
Żywokost lekarski
Rokitnik zwyczajny
Oliwnik wielokwiatowy
Amarantu
Eleuterokok kolczasty
Róża pomarszczona
Jarząb domowy
Rozmnażanie roślin
Rozmnażanie z nasion
Rozmnażanie wegetatywne
4. Gildie roślinne
Jak radzić sobie z chwastami
Korzyści ze stosowania ściółkowanej wzniesionej grządki
5. Choroby i szkodniki
Biologiczna ochrona roślin
Jak radzić sobie z najbardziej pospolitymi szkodnikami?
6. Jak tworzyć klimat?
Praktyki, które sprawią, że nasz ogród stanie się bardziej zdrowy.
Pozdrowienia dla Wszystkich!
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Permakultura

Post »

Tak jak wspomniałam,na początek skupiam się na niepozostawianiu ziemi odłogiem czyli ściółkuję trawą i sieję poplon.
Niżej moje dzieło :wink: /w głębi gorczyca biała,co by nicienie zniszczyła
Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”