Permakultura cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie : chciałabym taką grządkę bez kopania przygotować poza warzywnikiem na ogórki, które chcę uprawiać do góry. I teraz proszę mi powiedzieć czy jak trawę przykryję kartonami, zmoczę przykryję 10 cm słomy i na to dam kompost to po jakim czasie mogę tam siać, lub sadzić ogórki. ?

-- 11 kwi 2016, o 21:17 --

aha, ile musiałoby być tego kompostu?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Permakultura

Post »

Ja na razie karton zastosowałam w sadzie i tak to wygląda: Obrazek
niczym go nie zasypuję, w przyszłości planuję kłaść następne warstwy kartonów.
Ale jak widać na zdjęciu, trawa została najpierw zglebogryzarkowana i wygrabiona.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

vanilia pisze:Mam jeszcze jedno pytanie : chciałabym taką grządkę bez kopania przygotować poza warzywnikiem na ogórki, które chcę uprawiać do góry. I teraz proszę mi powiedzieć czy jak trawę przykryję kartonami, zmoczę przykryję 10 cm słomy i na to dam kompost to po jakim czasie mogę tam siać, lub sadzić ogórki. ?

-- 11 kwi 2016, o 21:17 --

aha, ile musiałoby być tego kompostu?
Jeśli zrobisz dziury w słomie, przetniesz karton, wsypiesz w to kompostu i będziesz siać ogórki punktowo w te miejsca, możesz to zrobić od razu.
10 cm słomy to mało, ale może wystarczy na początek.

Ogólnie materiałów zawsze trzeba co najmniej dwa razy więcej, niż Ci się wydaje, że wystarczy :wink:

Whitedame, glebogryzarka zniszczyła domki żyjątkom glebowym :?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Słomy mogę dać więcej bo mam, czyli wnioskuję że 20 cm :)
A ten kompost tylko w dziury na sadzonki a nie po całości? Te dziury w kartonie muszą być duże? wiem że strasznie dopytuję, ale wolę się wszystkiego upewnić, niż popełnić jakąś gafę ;:131

Jeszcze a propo tej rabaty, to mogę tak jak wyżej napisałam, w dziury do sadzenia w słomie kompost i sadzić, a żeby źle nie wyglądało przysypać po wierzchu kompostem, lub ziemią jak mi nie starczy?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Jeśli masz dużo kompostu, można i po całości. Wyjdzie coś w stylu "lasagna gardening" (wpisz sobie to w google image). Inne warstwy możesz dodać, jeśli masz (obornik, torf, trawę itp.). Dziury takie, żeby sadzona roślina mogła bez problemu korzeniami dotrzeć w głębsze warstwy.

Ziemią z nasionami chwastów bym nie przysypywała na wierzchu. To by się mijało z jednym z głównych celów ściółkowania.

Wymądrzam się tutaj jako specjalista, a sama to robię od niedawna, tak że wiesz, nie traktuj tego jako jakieś święte reguły.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

No właśnie żeby połączyć te 2 tematy czyli rabata i ogórki to mi kompostu może braknąć, więc tylko w dziury wsypię. A tą rabatę to może przysypię ziemią kupioną, jak myślisz? żeby tą słomę przykryć, niestety nic innego z tego co mi napisałaś nie posiadam.

To nic że dopiero od niedawna tak robisz, ja jeszcze nic nie robiłam więc zielona jestem totalnie, jak usłyszałam o permakulturze to mi się to bardzo spodobało, ale zadziwia mnie to jak te roślinki siedząc w słomie i w "odrobinie" kompostu dookoła, potrafią sobie się tak zakorzenić w głąb gruntu którego się nie przekopuje. :)
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Pewnie że możesz kupną ziemią, jeśli masz takie fundusze. Przykrycie czymś słomy na rabatkach kwiatowych to tylko kwestia Twojej estetyki, Twoja decyzja.

Gleba pod tymi warstwami nie robi się taka twarda i zbita jak np. zglebogryzarkowana glina, która u mnie pod koniec sezonu zamieniała się w beton. Ciężko było z tego usuwać chwasty czy wykopać marchewkę.

Tak to wyglądało u mnie w zeszłym roku. Zdjęcie zrobione 8 sierpnia, w upały:
Obrazek

Widać na dole grudki, można w nich stosunkowo łatwo grzebać ręką, można jakoś wbić widły. Tam na dole cały czas wre życie, przerabia to wszystko, tworzy kanaliki. Spodziewam się, że będzie coraz lepiej.

Tak w ogóle ściółkowanie to tylko jeden z aspektów permakultury, to nie są synonimy. Akurat ściółkowanie jest chyba najłatwiej zastosować w praktyce. Jest na tym forum osobny wątek o ściółkowaniu jako takim, ale tam raczej stosują tradycyjną uprawę z przekopywaniem.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Lyanna
1000p
1000p
Posty: 1127
Od: 5 mar 2013, o 09:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Permakultura

Post »

Super zdjęcie :). Ściółkuję zrębkami dwie grządki pierwszy rok i też liczę na to, że moja glina będzie tak wyglądała latem.
Pozdrawiam,
Asia
Na łące
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

Witam miło!
Od lutego kiełkowałam sobie ziemniaki na mój największy tegoroczny eksperyment- permakulturową grządkę ziemniaków. Na początku zdjęłam z ziemi darń (był to kawałek trawnika), potem przez półtora miesiąca grządka była przykryta 30cm warstwą słomy. W święta ze słomy zaczęła kiełkować pszenica (resztka ziaren wysypana z kłosów), więc podnosząc lekko dziesięciocentymetrową warstwę ziemi powkładałam tą słomę wgłąb i plewiłam dzielnie pszenicę aż do dziś. Ziemia ma teraz fajną strukturę :) Roi się w niej od dżdżownic, bardzo im się ta słoma w ziemi spodobała :D
Ziemniaki poukładałam na ziemi, podsypałam niskim kopczykiem ziemi z worka z dodatkiem popiołu drzewnego a na to "kożuszek" ze słomy. W moim regionie żadna prognoza nie przewiduje przymrozków, ale pod taką warstwą słomy i tak chyba nie wymroziłoby mi ziemniaków :wink: Bardzo ciekawa jestem z efektów (ziemniaki bez przekopywania grządki), ale pewnie będę je mogła ocenić dopiero jakoś w lipcu.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

O masz, też miałam dać popiołu i zapomniałam. A dziś sadziłam. :evil:
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

ullak też siedzą pod słomą? Uprawiałaś je już w ten sposób? Czytałam zimą o takiej uprawie ziemniaków w słomie i koniecznie musiałam spróbować, wysadziłam 8 kg ziemniaków z dwucentymetrowymi kiełkami. Warstwa słomy jakieś 25-30cm, mam jeszcze kilka kostek do uzupełnienia, gdyby było trzeba. Najbardziej podoba mi się to bujne życie pod powierzchnią, w dużym warzywniku aż tylu dżdżownic nie ma, raczej więcej drutowców :| Chyba za rok włożę słomę zimą albo jesienią pod wszystkie grządki ( dynie, ogórki, pomidory, korzeniowe ).
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Zajrzyj w tym wątku na stronę 32 :)

Drutowce też chyba mam, i jakieś inne stworzenia, pewnie nie wszystkie są milutkie.

Wykładać możesz już w tym roku, jak już dynie i ogórki trochę podrosną.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Dziewczyny, ja chciałam sobie przygotować na szybko grządkę ze słomy pod ogórki, ale tak czytam w internecie i wygląda na to że ta słoma musi być najpierw przerobiona trochę, więc u mnie jakby pomysł, odpada. Chyba pozostanie mi ściółkowanie bo nie ma już za bardzo czasu żeby się ta słoma przekompostowała trochę, obornika nie mam>
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”