Permakultura cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

ullak ściólkę jakąś dostaną na pewno, ale chciałabym trochę tej słomy takiej już rozpadającej się wcisnąć pod ziemię, jak pod ziemniaki (podnosiłam lekko na szpadlu warstwę ziemi, wkładałam garść słomy i ziemię kładłam bez odwracania), mam gliniastą i ścisła ziemię a taka słoma wspaniale ją rozluźniła i jakoś tak, nie wiem, jakby zaprosiła te dżdżownice :wink: Już lecę na stronę 32 czytać ;:108
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

ullak pisze:vanilia, nie bardzo rozumiem. Czym się różni przygotowanie grządki ze słomy od ściółkowania, które Ci pozostało?
(Moim zdaniem słoma nie musi być koniecznie przerobiona. Ale nie wiem tego z doświadczenia, bo moja słoma była bardzo stara, chociaż sucha, bo trzymana w stodole).
Grządkę chciałam zrobić tak jak pisałam wcześniej, w obudowane wcześniej miejsce deskami chciałam położyć tekturę z dziurami na sadzonki, na to słoma i w dziury w słomie kompost bo kompostu mam mało. Ale teraz czytałam gdzieś o tym że ta słoma ma być przerobiona i że trzeba tam azotem zasilić, dopiero jak ta słoma trochę zmieni kolor, to podobno znak że zasiedliło się tam "życie" :) i można sadzić.
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Permakultura

Post »

Czytam ten temat i głupieję powolutku. Trudno o bardziej sztuczne podłoża niż te wasze słomy, tektury, itp. Zrobić wysokie grządki wypełnione substratem i nie oszukiwać się, ze te wasze słomiane grządki mają coś wspólnego z ekologią.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

ullak wydaje mi się, że czytałam tu i jeszcze na blogu jednego pana ten "przepis" na ziemniaki ze słomy już zimą, tylko nie pamiętałam teraz, gdzie to wyszukałam :D To znaczy, że trafiłam w dobre ręce bo zrobiłam tą grządkę prawie w 100% "po Twojemu" ;:108 Bardzo chciałam spróbować czegoś takiego, niestety to co się dzieje z ziemniakami nim trafiają do nas w sklepach skutecznie mnie do nich zniechęca (mam na myśli zupełnie legalne opryski herbicydami o udowodnionej szkodliwości w celu dojrzenia skórki na odmianach późnych). Nie mogłam bez wyrzutów sumienia dawać czegoś takiego dziecku do jedzenia ;:131 Kupowaliśmy od jakiegoś czasu tylko młode ziemniaki a te późne naprawdę od święta.
Czekam na własne z słomianej grządki :D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Aguss85, pierwsze słyszę o takiej metodzie wciskania :D To jest raczej zbędne, dżdżownice sobie wszystko same wciągną pod ziemię.

vanilia, kwestia pobierania azotu przy rozkładzie jest istotna, gdy mieszasz takie coś z ziemią. Gdy ściółka jest tylko położona na wierzchu, powierzchnia kontaktu z ziemią jest niewielka, rozkład odbywa się stopniowo i zapotrzebowanie na azot nie jest takie duże. (Tyle teoria). Tzn. zębków świeżych bym nie dawała, ale słoma już nie jest aż taka znów świeża, bo jest przecież już wyschnięta. Tyle że może warto poczekać, aż trochę wywietrzeją czy się rozłożą pozostałości stosowanych w uprawie tego zboża środków chemicznych?

dziad_Jag :wit
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

W tym miejscu chciałabym w przyszłym roku siać warzywa korzeniowe a w mojej glinie to prędzej urwałabym marchewkę, niż ją wyjęła z ziemi :wink: Chciałam sobie ją już teraz trochę rozluźnić, ale starałam się by tej ziemi na wierzchu nie odwrócić, a położyć tak, jak była, więc żyjątkom z niej na pewno nie zaszkodziłam (z resztą widziałam to dziś, bo aż się w niej kłębiło) . Później już wszystko było jak w "przepisie" i na wierzchu też jest warstwa słomy :D
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

Nie mogę już edytować, ale tak wygląda mój ziemniaczany eksperyment:

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Elegancko. Ale gdyby to była rabatka kwiatowa... chyba jednak trochę dziwnie by to wyglądało.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Aguss85- Możesz nałożyć na tą słomę jeszcze agrowłókninę, folię lub co tam masz pod ręką . W ubiegłym roku te co przykryłam grubą folią (plandeką) ,wyrosły expresowo. Ziemniaki lubią ciepełko. Ja tylko wczesne ściółkuję słomą i potem nie obsypuję ziemią, lecz dokładam ściółkę . Wprawdzie nie jest to permakultura, raczej Mulczowanie gleby - ogrodowe sztuczki ;:333 . http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=62423
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Permakultura

Post »

Dobry pomysł. Ziemia pod ściółką dłużej się nagrzewa.

Dlaczego tylko wczesne tak traktujesz?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

Tylko o wczesne się tak troszczę ,ponieważ zależy mi, żeby były jak najwcześniej do jedzenia. Późnych sadzę troszkę więcej i nie zdołała bym ,takiej powierzchni zaściółkować. http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0#p5322050
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Permakultura

Post »

Tereniu bardzo dziękuję, mam folię i chyba w weekend tak zrobię, przygniotę ją kamieniami na tej słomie, tylko się zastanawiam co wtedy z podlewaniem? Trzeba chyba odkrywać i podlewać? Białej agro już nie mam, szkoda bo to mniej kłopotliwe, woda sama przelatuje :wink: Może jak czymś okryję to koty zostawią mi tą słomę w spokoju, bo po jednej nocy już miałam co zbierać, takie rozgrzebane, i to na pewno nie był wiatr, z okna widziałam rano te harce :D
Myślałam, że to też permakultura- bez kopania, bez chemii, ze ściółkowaniem :wink:
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
vanilia
200p
200p
Posty: 464
Od: 5 lut 2016, o 10:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Permakultura

Post »

No właśnie co do rabatki kwiatowej to chyba jednak muszę inaczej pokombinować :)

Chyba za dużo mam tych bylin żeby tak się bawić w robienie dziur w kartonie między słomą,
mój mąż to chciał tą darń po prostu bez słomy przysypać kompostem i ew. ziemia i tak sadzić. Co wy na to?
Jak może być jeszcze lepiej??? :D
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”