Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 38, 39, 40, 41, 42
Autor Wiadomość
ullak
 Tytuł: Re: Permakultura
PostNapisane: 11 mar 2017, o 19:48 
500p
500p

---
Niewątpliwie ciekawe jest to co piszesz, ale chyba za dużo tego wszystkiego, żeby nawiązać jakąś konkretną dyskusję. Poza tym niektóre linki już nie działają.

A propos tego: "Potrzebują jedynie słońca, wody i skały – najlepiej rozdrobnionej. Całą resztę w zasadzie załatwiają sobie same. Produkują tlen potrzebny im do oddychania, CO2 do fotosyntezy, a żywią się własnymi obumarłymi częściami. I tyle. Wcale nas nie potrzebują, ale my ich tak i to bardzo."

Czytałam ostatnio o roślinie zasianej w szczelnie zamkniętej butli. Od kilkudziesięciu lat sobie tam rośnie bez żadnych ingerencji (nawożenia, podlewania):
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... water.html

Zobacz profil Wyślij e-mail      

LaViol
PostNapisane: 11 mar 2017, o 21:29 
500p
500p

---
Sorry za linki, nie ogarnęłam :(

Czytałam kiedyś o tej butli. W zasadzie Ziemia to taka butla, tylko zamiast szkła jest warstwa atmosfery. To mi przypomniało Biosferę 2 - eksperyment zakończony niepowodzeniem http://www.sadistic.pl/biosfera-2-vt232497.htm To pokazuje jak bardzo skomplikowane są jest życie na Ziemi i wzajemne powiązania. I właśnie to starałam się pokrótce opisać. Jeszcze kilka lat temu sama nie miałam świadomości tego.

vanilia
PostNapisane: 18 mar 2017, o 18:08 
200p
200p

---
Słuchajcie, mam pytanie do zrębków.
Mam okazję zakupu, niestety nigdzie nie umiem dostać przy lesie czy coś. Za całego big baga czyli ok 15 worków ok. 80l. facet chce 150 zł.
Czy to nie za drogo aby? jak myślicie?
No i jeśli się zdecyduję, to jak to jest, czy mam to wysypać na cały warzywniak czy tylko tam gdzie już mam jakieś sadzonki?
Pamiętam z tamtego roku, że jak odsuwałam słomę i robiłam rządki do siania szpinaku np. to potem jak zaczął wschodzić słoma niestety mu zaszkodziła, był zbyt delikatny i część się połamała. Tak samo będzie z każdą inną roślinką która dopiero wzejdzie i będzie jeszcze zbyt delikatna. Co innego było np. z bobem czy pomidorami, wokół których położyłam kołderkę ze słomy i było super.
Ze zrębkami nie mam żadnego doświadczenia i nie wiem czy wysypywać je sukcesywnie czy można od razy na całość i jak sobie potem radzić z zasiewaniem.?

ullak
PostNapisane: 18 mar 2017, o 18:32 
500p
500p

---
150 zł to nie wiem, czy za całą przyczepę bym dała. Jeśli świeże te zrębki, trzeba je najpierw przekompostować.

vanilia
PostNapisane: 18 mar 2017, o 21:53 
200p
200p

---
A widziałaś "Back to Eden" oni tam przywozili świeże i sypali grubą warstwę na warzywnik.
Jaka cena jest wg Ciebie ok. nie chcę przepłacać, a się nie znam ;:173

ullak
PostNapisane: 19 mar 2017, o 08:42 
500p
500p

---
Oglądałam kiedyś. Nie kojarzę, żeby gdzieś sypali świeże. Tam mają te zrębki za darmo lub prawie za darmo, taka cena jest dla mnie OK :wink: U nas raczej na to małe szanse, sama musisz zadecydować, czy chcesz wydać tyle za parę worków.

LaViol
PostNapisane: 19 mar 2017, o 10:10 
500p
500p

---
vanilia, cena za zrąbki wydaje się korzystna - wychodzi 10zł za 80l - w Le Roy Marlin worek 50l kosztuje 19,95zł.

Jednak uwzględnij to, że ściółka ściółce nie równa, i tak np. inny efekt uzyskamy stosując korę, a inny efekt wykorzystując słomę. Zrębki należą do ściółek o niekorzystnym stosunku węgla do azotu (powyżej 30:1), a dokładniej mają one 270-510:1. Pamiętajmy, że ściółkowanie jest jednocześnie nawożeniem. "W przypadku niskiego lub wysokiego stosunku C:N szybkość kompostowania ulega zmianie - przy niskim maleje zapas azotu i proces zwalnia, a w efekcie powstaje słabo zmineralizowany kompost, dostarczający roślinom tylko niewielkich ilości składników pokarmowych. Rozkładają się dość długo, proces ten zachodzi głównie przy udziale grzybów (bakterie preferują materiały łatwiej strawne-zawierające dużo azotu). Dzięki tego typu ściółkom zmieniamy stosunek bakterii do grzybów w glebie na korzyść tych drugich.
Co jest ważne rośliny wieloletnie(drzewa owocowe, krzewy owocowe) z reguły wolą glebę zdominowaną przez grzyby. Jest to logiczne, gdy zrozumie się pochodzenie przodków naszych drzew i krzewów owocowych (głównie las)." http://permakultura.net/2009/09/28/perm ... e-narobic/

Stosunek C:N w różnych materiałach

Kompostowany materiał/ Stosunek C:N
Mączka kostna - 5
Masa zielona, świeże resztki ogrodowe - 7
Skoszona trawa - 12
Odchody zwierząt hodowlanych - 15
Obornik po 3-miesięcznym pryzmowaniu - 15-20
Słoma strączkowych (bardziej fachowo: bobowatych - fasola, groch) - 15
Lucerna (nawóz zielony) - 15-20
Odpadki kuchenne - 23
Łęty ziemniaczane - 25
Igły świerkowe - 30
Świeży obornik ze słomą - 30
Liście drzew - 40-80
Słoma zbóż - 50-150
Trociny, drewno - 270-510

Stosując świeże zrębki musisz zadbać o dostarczenie azotu do gleby lub, jak napisała ullak, przekompostować je. Dlatego ja stosuję mieszankę słomy, liści i odpadków kuchennych :)

ullak
PostNapisane: 19 mar 2017, o 10:29 
500p
500p

---
Zależy to też od rodzaju tych zrębków. W Back to Eden zalecają zrębki z drobnych gałązek wraz z liśćmi. Liście wtedy stanowią ten wkład azotowy, przyspieszający rozkład. U nas to są raczej same gałęzie, bo przecinki się robi raczej poza okresem lęgowym ptaków, gdy nie ma liści. A ludzie kupują zrębki raczej jako materiał opałowy, więc to im pasuje. I stąd też takie ceny.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 582 ]  Idź do strony nr...        1 ... 38, 39, 40, 41, 42

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości