Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
ekopom
 Tytuł: Re: Badanie gleby
PostNapisane: 6 lip 2013, o 20:28 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Gdy dasz obornik po pieczarkach, to jeszcze podniesiesz zawartość wapna, a masz w normie, jakie nawozy?, to zależy co chcesz uprawiać. Uniwersalnie poleciłbym Ci hydrokomplex, jest dosyć zrównoważony i w miarę tani. Jeśli tam coś już rośnie, to na szybszą interwencję, jeszcze można dodać saletrę potasową, ale nawożenie powinno dostosować do rośliny. Bo jeśli masz tam borówkę, to już całkiem inna sprawa.

robert16zgas
 Tytuł: Wyniki badania gleby
PostNapisane: 29 lut 2016, o 20:15 
100p
100p

---
Panowie zrobiłem badanie gleby i wynik taki :

kategoria agronomiczna gleby - mineralna lekka
pH - 6,11
zasolenie w g NaCI/I - <0,24
N-NO3 - <10,2
P - 44,0
K - <50.0
Ca -607
Mg- 33,0

co o tym sądzicie ?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ekopom
 Tytuł: Re: Pobieranie i badanie próbek gleby,interpretacja wyników
PostNapisane: 29 lut 2016, o 21:41 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Bieda aż piszczy. Praktycznie wszystkiego za mało. Dobrze tylko, że zasolenie niskie, to możesz śmiało uzupełnić składniki bez obawy o zasolenie. Bardziej zalecić można znając co chcesz uprawiać i czy to jest pod folią. Jeśli chcesz uzupełnić mineralnymi nawozami, to można dać 100g kredy i 100g dolomitu na 1m2, a po wymieszaniu z ziemią, jakieś dwa tygodnie potem zasilić nieco więcej niż 50g na 1m2 hydrokoplexu, bądź mila jara lub podobnym nawozem wieloskładnikowym.

robert16zgas
PostNapisane: 1 mar 2016, o 10:33 
100p
100p

---
gleba pod borówkę

ekopom
PostNapisane: 1 mar 2016, o 17:06 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
To nie można dać ani kredy i dolomitu. Do tego jest za wysokie pH, a za mało wapnia. Można zastosować gips, siarczan potasu, siarczan amonu i fosfor w dobrym nawozie wieloskładnikowym. Ale nadal brak dokładniejszych danych, bo na ogół borówkę niektórzy wsadzają w urobioną kwaśną ziemię, którą wsypują w wykopane doły do tego specjalnie przygotowane pod borówkę.
Podaj jak zamierzasz ją uprawiać, bo w tej glebie co masz, to będzie Ci trudno utrzymywać wilgotność, a ciągłe podlewanie, to musisz mieć wodę nadającą się do roślin kwasolubnych.

robert16zgas
PostNapisane: 2 mar 2016, o 11:08 
100p
100p

---
Chodzi o to że borówka już rośnie :D przy sadzeniu mieszałem ziemie z torfem, nawodnienie już się robi, wodę będę zakwaszał w mauzerach i dopiero z nich na pole, a żeby ziemia miała wszystkie składniki w normie to chyba się zgłoszę do takich ludzi co o nią zadbają , robią badania i mieszają wszystkie potrzebne nawozy, biorą 1500 zł z hektara ja mam pół hektara to 750 zł mnie to wyjdzie plus koszta nawozów

ekopom
PostNapisane: 2 mar 2016, o 12:18 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
robert16zgas, najpierw piszesz bardzo mało o tym co chcesz wiedzieć, trzeba Cię wypytywać o szczegóły, a teraz chcesz wynająć firmę nad opieką swojej uprawy. Dobrze postępujesz, to może wież ich tylko do jeszcze mniejszej powierzchni, a resztę będziesz uprawiał podobnie, tylko czy do tego pół hektara będą chcieli się zająć. A tak dla ciekawości porównaj zalecenia tu z forum i z firmy profesjonalnej. Dotąd Ci doradzałem w ciemno nie wiedząc tego co przed chwilą napisałeś.
Radzę na teraz: jak będziesz mógł, to w najbliższym czasie zastosuj siarczan potasu 30g/1m2, pod koniec kwietnia w obawie przed przymrozkami siarczan amonu 20g/1m2. Zakup w hurtowni chemicznej kwas fosforowy i nim zakwaszaj wodę i przy okazji zasilisz fosforem. Także kwas azotowy można w późniejszym czasie podać z wodą, ale to już jak na dobre ruszy wegetacja.
Także warto nawozić nawozami kristalon, na początek można zasilić czerwonym i jeśli zrezygnujesz z siarczanu amonu, to dołóż kristalon fioletowy. także musisz zaopatrzyć w siarczan magnezu.
Także ważne jest jak wyglądają krzaki, czy już się ukorzeniły itp.

robert16zgas
PostNapisane: 2 mar 2016, o 14:23 
100p
100p

---
A co powiesz na temat nawozu florovit do borówki ?

ekopom
PostNapisane: 2 mar 2016, o 19:59 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Wysoka cena do zawartości składników.

martam80
PostNapisane: 8 lis 2016, o 12:00 
100p
100p

---
Witam
Zrobiłam badanie gleby.
Proszę o pomoc w wyliczeniu ile mam dać wapna, saletry amonowej i siarczanu potasu. Mi wyszło że siarczanu potasu pod pomidory na 6m2 mam dać 420 gram? Trochę dużo mi się wydaje.
Uprawiam pomidory i paprykę w szklarni. W gruncie ziemniaki, ogórki, fasolkę , cebule i korzeniowe.
Jak już przekopałam warzywniak, to mogę tylko posypać wapnem i tak zostawić? I kiedy ten siarczan, bo azot pewnie na wiosnę.

Obrazek

Obrazek

ekopom
PostNapisane: 8 lis 2016, o 17:52 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Jest rażąco niski poziom wapnia i na nim powinnaś się skupić. Z potasem poczekałbym do wiosny i można by zasilić saletrą potasową. Siarczan potasu dobrym byłby, gdyby było wysokie pH, a jest niskie. W zasadzie masz zalecenia, które są wskazówką do nawożenia.

Aguss85
 Tytuł: klasa gleby
PostNapisane: 20 mar 2017, o 20:49 
1000p
1000p

więcej niż 1
Witam,
czy można jakoś ocenić "na oko" klasę gleby? Jak nie, to jakie badanie trzeba wykonać i gdzie można to zrobić?

Dostałam mapę z typami i podtypami gleb w mojej gminie, w mojej miejscowości przeważają gleby zaklasyfikowane jako "mady" i "gleby brunatne właściwe" i na obrzeżu "mursze", czy to są jakieś żyzne gleby, czy raczej niskiej klasy?

Najbardziej oczywiście interesuje mnie jaka jest jakość ziemi we własnym ogródku, ale tak dokładnej mapy nie mam :roll: .
Po 60-70 cm żyźniejszej warstwy zaczyna się miejscami piach, miejscami piach z gliną albo glina. Ziemia na wierzchu jest nierówna, ale na oko niebrzydka, brązowa, zgrudkowana. Na pewno nie piach.

Agnieszka

dziadek22
 Tytuł: Re: klasa gleby
PostNapisane: 20 mar 2017, o 21:16 
1000p
1000p

---
Badanie można wykonać w Stacji Chemiczno Rolniczej na pl Macieja 5. Z bramy na podwórko i w lewo, dzwonić.
Tam też ci wypożyczą laskę Egnera do pobierania próbek i pouczą jak je pobrać. Koszt badania kilkanaście złotych. Drugie tyle zalecenia do nawożenia korekcyjnego.

jagusia111
 Tytuł: Re: klasa gleby
PostNapisane: 20 mar 2017, o 21:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Oficjalną klasę ziemi na danej działce można sprawdzić w wydziale geodezji, powinni mieć naniesione na mapy. Natomiast do upraw bardziej praktyczne będzie wykonanie badania zasobności gleby, które można wykonać w najbliższym Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Mady i gleby brunatne to dobre gleby.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 83 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Aubrietta, Marzuusia, Yahoo [Bot] i 27 gości