Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
gienia1230
 Tytuł: Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.
PostNapisane: 25 paź 2012, o 19:41 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Wyciągnęłam ten wątek bo dziś otrzymałam wyniki badania gleby z ogródka warzywnego. Wcale nie tak drogo (Okręgowa Stacja Chemiczno - Rolnicza), badanie - 46,25 zł + zalecenia nawozowe 16,48 = 62,73 złociszy. A oto wyniki , w nawiasach zasobnośc jaka być powinna przy uprawie warzyw;
pH -6,66
azot N-NO3- 42,7 (70- 140)
fosfor P - 47,0 (40 - 80)
potas K - 153 (125 - 250)
wapń Ca - 625 (1000 - 2000)
magnez Mg -182, (60 - 120)
zasolenie - 0,32 (do 1,0)
chlor Cl - 9,43 (w normie).
W zaleceniach proponują zastosować;
azot - 0,8kg/ ar (2,4kg/ar saletry amonowej-podzielić na dwie dawki- przed i po)
fosfor- 0,8kg/ar P2O5 (2,0kg/ar superfosfatu wzbogaconego),
potas- 1,4 kg K2O/ar (2,8 kg /ar siarczanu potasu).
Nie ma zaleceń co do wapnowania a przecież wapna jest bardzo mało, mimo że pH- 6,66. Wapnować czy nie? Co zrobić z tak wysokim poziomem magnezu? Jak się go pozbyć?
W sezonie miałam bardzo duże problemy z owocowaniem dyniowatych, cukinki gniły, ogóreczki nie rosły a na liściach ogórków, malin, jeżyny, porzeczek, fasoli robił się "marmurek". Dopiero po dolistnym zasilaniu wysokowapniowym, wieloskładnikowym nawozem rośliny zaczęły w miarę dobrze owocować. Świetnie rosły bez zasilania dolistnego- tylko na oborniku końskim papryka i pomidory, malinowy przeskoczył 2 metry, nie wspomnę już o Black Cherry- pobił wszelkie rekordy we wzroście. Mimo niskiego poziomu wapna Opalka nie wykazywała jego braku, więc co się u licha dzieje?
Czy znajdzie się ktoś , coby mnie deczko oświecił? Bo ja w te klocki to kiepska jestem.
Bardzo proszę o komentarz do tych wyników badań, co o tym myślicie?

gienia1230
PostNapisane: 27 paź 2012, o 10:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
No i nikt się nie odezwał, szukałam w necie i znalazłam tylko jedno zdanie;
nadmiar magnezu w glebie powoduje ograniczenia w pobieraniu przez roślinę wapnia i potasu.
Wszędzie piszą o niedoborach magnezu a o nadmiarze prawie nic.

X-A-9
 Tytuł: Analiza gleby
PostNapisane: 26 lis 2012, o 10:57 
---

---
Chciałbym oddać glebę do analizy- ph, podstawowe składniki pokarmowe i opracowanie zalecenia nawozowego, jednak czytam, czytam i zastanawia mnie jak i w co zapakować ową próbkę? czy jakoś szczególnie trzeba ją opisać ? Sama OSCR jest niedaleko mnie więc pofatygowałbym się osobiście zawieźć taką próbkę.

PiotrekP
 Tytuł: Re: Analiza gleby
PostNapisane: 26 lis 2012, o 11:25 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Profesjonalna próbka powinna być wyciągana z kilku miejsc w ogrodzie na głębokość do 1,5m. :roll: Nie wiem jak to zrobisz ale bez sprzętu ani rusz :wink: Chyba że masz pewność że masz jednolitą glebę.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

X-A-9
PostNapisane: 26 lis 2012, o 11:38 
---

---
1,5 m tyle to koparką trzeba by kopać :lol: u mnie jest 30cm podłoża potem kamień... zresztą mnie interesuje tylko miejsce pod warzywnik jakieś 30m2

asiula2706
PostNapisane: 26 lis 2012, o 14:11 
50p
50p

1 szt.
ja pobierałam próby na głębokość szpadla z kilku miejsc z jednej działki(tej co użytkujesz)i mieszasz aby powstała jedna próbka. Jeśli masz kilka działek podpisujesz sobie która próbka z jakiego miejsca np. nr działki, oddając do OSCR wypełniasz kartkę potrzebną do późniejszego odczytu danych. co do tego w co wziąć próbkę - zwykły czysty woreczek z którego później przesypiesz ziemię do pojemniczków z numerkami. i czekasz na wyniki.

KamilT
PostNapisane: 26 lis 2012, o 18:58 
100p
100p

1 szt.
glebe pobieramy z różnych głębokości. Pod warzywniak starczy z 30cm. Najlepiej pobrać laską egnera ale w przypadku braku takich narzędzi - wystarczy mała łopatka.

Oczywiście pobieramy próbki reprezentatywne. Nie pobieramy próbek z miejsc gdzie np. były składowane nawozy, obornik itp.
Z 30m2 to nawet nie wiem czy jest sens pobierać. Takie analizy to można robić na terenach pod większe uprawy. No ale skoro się uparłeś to proponuję pobrać chociaż z 4-5 miejsc na tym terenie.

ekopom
PostNapisane: 26 lis 2012, o 20:41 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Warto nawet z takiej małej powierzchni wykonać analizę, bo poglądowo będziemy wiedzieli ,czy przypadkiem nie jest czegoś bardzo za dużo lub zasolenie. A także można domniemywać jaka jest gleba w innych miejscach w przybliżeniu i dlaczego tak rosło w minionym sezonie.A na zalecenia szkoda wydawać pieniędzy, gdy się zna optymalne wartości dla danej rośliny.

gienia1230
PostNapisane: 27 lis 2012, o 10:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Adrian, warto oddać glebę do analizy i poprosić o zalecenia, to wcale nie jest drogo (badanie 46 zł + zalecenia 16 zł). Zawiozłam w litrowym plastykowym pojemniku (z warzywnika, pobrane z głębokości około 30 cm łopatką). Miła pani wypytywała mnie co mi nie chce rosnąć, jakie są objawy a co z kolei rośnie doskonale, ot taki mały wywiad . Wszystko spisała i po 8 dniach dostałam wyniki wraz z zaleceniami;
viewtopic.php?f=8&t=56144
No i dowiedziałam się, że źródłem moich kłopotów jest zbyt duża ilość magnezu, za mało azotu, wapnia i potasu ( pomimo jesiennego nawożenia obornikiem końskim).

ekopom
PostNapisane: 27 lis 2012, o 18:09 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Gieniu, zbytnio nie zwracałem uwagi na trawniki, bo zajmuję się szczególnie pomidorami,ale jeśli Ci chodzi o nadmiar magnezu,to wcale go nie masz za dużo, tylko za mało innych składników. Jak podniesiesz potas i azot,to się wszystko wyrówna. Wapna Ci nie zalecono ponieważ masz dość wysokie pH , ale po podaniu tych nawozów, następnie można pokusić podać także wapno, jeśli byś uprawiała warzywa, bo trawa ma mniejsze wymagania.

gienia1230
PostNapisane: 27 lis 2012, o 19:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Dzięki Ludwiku za odzew ;:196 ;:196 ;:196 . Poczytałam o składzie nawozów, które mi zalecono i w składzie np superfosfatu wzbogaconego jest sporo tlenku wapnia bo aż 30 % (całkowity). no to chyba dlatego nie zalecono wapnowania, na dodatek pH jest OK. Na szczęście syn nie miał czasu by zwapnować trawnik a i przy okazji i mój ogródek bo by już całkiem wszystko spaprał. Kupił bowiem worek wapna magnezowego. Kazałam mu toto wysypać w lesie albo gdziekolwiek, byle nie w moim ogródku.

ekopom
PostNapisane: 27 lis 2012, o 19:58 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

1 szt.
Przechowaj , magnez dość szybko jest pobierany z gleby, ja co roku daję dość sporo dolomitu do tuneli foliowych i pomidory jego skonsumują.

x-p-o
PostNapisane: 28 lis 2012, o 10:24 
ZBANOWANY

---
gienia 1230

Wniosek z tego jest taki, że należy pod uprawy stosować systematycznie obornik. W przypadku obornika końskiego w dawce minimum 16 kg/ 10 m2. Przy tej dawce obornika powinien on być uzupełniony superfosfatem danym jesienią w ilości 1 kg/ar

Obornik koński

azot 0,54 %
fosfor 0,29
potas 0,9
wapn 0,43
magnez 0,16

jak widać dostarcza on więcej wapnia niż magnezu.

O pH gleby nie decyduje tylko sam wapień . Magnez również. Dlatego pH jest dobre mimo niedoboru wapnia. Istotnie zalecenia są niepełne, bo nie uwzględniają niedoboru wapnia/ superfosfat go nie pokryje/. Wydaje mi się, że w tym przypadku propozycja uzupełnienia azotu saletrą amonową jest błędna.

gienia1230
PostNapisane: 28 lis 2012, o 15:37 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Dzięki za zainteresowanie. No cóż, już pokupiłam zalecane nawozy, do wysyłki mam przygotowany superfostat wzbogacony , w kolejce czeka siarczan potasu i saletra - a może jej nie wysyłać? Jeśli twierdzisz że to zalecenie jest błędne, to co w zamian?. Mam zamiar wysłać je pocztą w pakietach do 2 kg za wielką wodę, bo tam mam swój ogródek. Będę tam dopiero w marcu i zacząć muszę od zniszczenia bakteryjnej cętkowatości pomidora. Na szczęście z końskim obornikiem nie mam problemu, pryzma czeka od ub. jesieni, a wokół jest parę stadnin.
Też tak myślę Pomodoro jak i Ty, ogródek jest dopiero drugi sezon (po trawniku), gdy będę co roku jesienią nawozić obornikiem , wiosną rzędowo pod konkretne rośliny to w końcu wszystko mi zacznie rosnąć i owocować normalnie. Póki co pomarzyć sobie mogę.
Jeszcze raz wielkie dzięki ;:196 .

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 83 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości