ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

forumowicz pisze: W przypadku obornika końskiego w dawce minimum 16 kg/ 10 m2. Przy tej dawce obornika powinien on być uzupełniony superfosfatem danym jesienią w ilości 1 kg/ar
.
Rozumiem, że to jest minimum, a standardowe 30t/ha (30kg/ 10m2) dotyczy chyba obornika bydlęcego? A może to wszystko jedno? Wobec tego te 3 taczki końskiego (około 60kg) + 40 dkg superfosfatu wzbogaconego powinno wystarczyć na 40 m2 ogródka - i to będzie minimum.
A jeśli rozrzucę tam 6 taczek końskiego złota, inne nawozy (oprócz gipsu i superfosfatu) , tzn siarczan potasu i saletra wapniowa będą zbędne?
Obornika będę mieć na pewno pod dostatkiem (solennie obiecane na 100%), superfosfat będzie niestety rozsypany dopiero wczesną wiosną po odkażeniu ziemi formaliną.
Kupię jednak saletrę wapniową, niech czeka, jeść nie woła, kiedyś się przyda, oprócz warzyw mam do zasilania sporo bylin i krzewów ozdobnych. O! I jeszcze leszczyny!
No i wierz tu człowieku takiej mądrej instytucji jak Stacja Chemiczno -Rolnicza :roll:
Nawożenie rzędowe stosuję tylko pod ogórki od lat, pomidory sadzę na niewielkiej grządce, dosyć ciasno i nawożę całą grządkę. No, chyba mniej- więcej zrozumiałam co i jak. W razie czego - uprzedzam, będę jeszcze Ci zawracać głowę, ale to chyba już będzie w marcu.
forumowicz jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam, życzę przyjemnego sobotniego wieczoru!
Pozdrawiam! Gienia.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

Radzę nie przeholowywać zbytnio z obornikiem. Jak widziałaś przy dawce 30 t/ha osiąga sie maksimum zawartości w glebie potasu. Przy nadmiarze potasu mogą pojawić się kłopoty z przyswajaniem wapnia, którego i tak jest mało. W UE obowiązuje tzw. dyrektywa azotanowa w wyniku której nie wolno w sezonie stosować większych dawek azotu jak 170 kg/ha i stad też ograniczenia w ilości obornika.
gienia1230 pisze:A jeśli rozrzucę tam 6 taczek końskiego złota, inne nawozy (oprócz gipsu i superfosfatu) , tzn siarczan potasu i saletra wapniowa będą zbędne?
Gieniu

Z całym szacunkiem, wyliczyłem Ci co i ile masz dać, by uzyskać wymaganą dla pomidora zawartość składników w glebie. Nie kombinuj więc , bo zmiana czegokolwiek w tej kalkulacji może zmienić czasem nawet radykalnie skład gleby. Gdzie w moim poście jest mowa o siarczanie potasu ? Nie możesz przekroczyć zawartości azotu w glebie ponad 120 mg/l bo to jest wartość graniczna dla pomidora . Niska zawartość wapnia w glebie przy jednoczesnym wysokim pH nie daje zbytniej swobody w doborze nawozów.

Mam wrażenie, że z tymi postami o nawożeniu wyskoczyłem przed szereg. Niepotrzebnie szukam sobie w życiu kłopotów.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Badanie gleby trawnika oraz warzywniaka.

Post »

forumowicz, ja to tak zrozumiałam ( nie biorę pod uwagę nawożenia rzędowego);
- obornik - 120 kg/ 40 m2
- superfosfat wzbogacony ( 1kg/ar) - 40 dkg /40 m2 -
- siarczan potasu - zbędny
- gips zamiast saletry wapniowej 2 kg/ 10 m2 czyli 8 kg na 40 m2.

Postanowiłam jednak kupić saletrę wapniową, gips zawsze mogę szybko kupić a saletry tam w marketach nie widziałam.
Teraz to już sama nie wiem czy dobrze myślę? Latam z jednej strony wątku na drugą i z powrotem, jejku, deczko mętlik mi się zrobił w głowie. Spanikowałam!
Pozdrawiam! Gienia.
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Badanie gleby

Post »

Witam,
Oto moje wyniki badań gleby:

Obrazek
http://images49.fotosik.pl/1947/72202e1a485e9f62.jpg
Czy pH oraz N-NO3 jest w normie?.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Badanie gleby

Post »

Tylko Ca masz w normie, fosforu cztery razy za mało, magnezu też minimalnie, a azotu i potasu można by powiedzieć, że nie ma w ogóle. A że nie masz zasolenia, śmiało można uzupełnić mineralnymi nawozami.
szalonykon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 20 lis 2008, o 22:54

Re: Badanie gleby

Post »

Czy jeśli dam oborniak z pieczarek to wystarczy czy muszę jednak bawić się z nawozami?.
Przy okazji zadam jeszcze jedno pytanie - który oborniak lepszy, z krów czy pieczarek
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Badanie gleby

Post »

Gdy dasz obornik po pieczarkach, to jeszcze podniesiesz zawartość wapna, a masz w normie, jakie nawozy?, to zależy co chcesz uprawiać. Uniwersalnie poleciłbym Ci hydrokomplex, jest dosyć zrównoważony i w miarę tani. Jeśli tam coś już rośnie, to na szybszą interwencję, jeszcze można dodać saletrę potasową, ale nawożenie powinno dostosować do rośliny. Bo jeśli masz tam borówkę, to już całkiem inna sprawa.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

Pomidoro duuuuuzo wyżej napisałeś :

Jestem pewien, że już więcej po popiół nie sięgniesz. Paru innych przy okazji też zostanie wyleczonych.. Może ?
Chciałabym sie zapytac dlaczego popiol nie jest dobry?ja co 2-3 lata rozsypuje popiol drzewny (z kominka) na caly grunt podczas zimy i w lutym podlewam nim drzewa owocowe czy to zle?dlaczego?
Moja ziemia w ogrodzie to jałowa gliniasta ziemia tzw fundamentowa więc jałowa malo zyzna chce jakos dowartosciowac tanim sposobem.
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

W prawdzie pytanie jest do forumowicz, ale pozwolę sobie napisać kilka zdań.

1. Popiół odkwasza ziemię, a więc czyni ją b. zasadową - większość roślin woli ziemię kwaśną.

2. Popiół niszczy materię organiczną.

3. Jeśli masz ziemię gliniastą, to dosypujesz z popiołem to co już w zasadzie masz.

4. Aby rozluźnić swoją ziemię powinieneś dawać do niej dużo kompostu - to również można zorganizować niskim kosztem.

5. Abyś wiedział na czym siedzisz, zbadaj glebę - dostaniesz b. dokładne zalecenia dotyczące nawożenia.

Dodam jeszcze, że w popiele z drewna iglastego jest sporo dioksyn i ołowiu.
Pozdrawiam
Adam
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

ABan
Co prawda odpowiadasz komuś innemu, ale za to ja ci odpowiem
1. jest dokładnie odwrotnie, rośliny nie znoszą kwaśnej ziemi, oprócz oczywście nielicznych wyjątków
2. wszystko w nadmiarze niszczy materię organiczną
3. popiół zawiera dużo wapna i potasu, dlatego jego nadużywanie może skutkować zbyt wysokim pH
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

...................mod.

dyrydyry7

Według ciebie większość roślin woli ziemię zasadową?
Pozdrawiam
Adam
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 574
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Większośc roślin lubi ziemię o odczynie obojętnym albo zbliżonym , za to na kwaśnej ziemi nic nie urośnie, teoretycznie lepiej było by mieć ziemię kwaśną bo zawsze można ją zneutralizować ale to trwa , a w zasadzie żadna roślina nie lubi świeżo wapnowanej ziemi więc z dwojga złego lepiej mieć za duże pH niż za małe.
Trzeba też pamieętać ,że roślinnny same w sobie doprowadzają do zakwaszenia , dlatego co pewnien czas wapnujemy
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Ja wysypuję popiół gdzie się da i gdzie nie rosną kwasoluby.

Dwa lata temu wyrosły mi pomidory w środku ogniska. ( Paliłam jesienne resztki, nasiona przetrwały i skiełkowały wiosną)

Tam gdzie sypię popiół, m.in. rośnie piękna trawa.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”