ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Wszystkim można przedawkować, wapnem, kredą, dolomitem, gipsem, popiołem.
Chyba problem polega na tym, żeby robić to z głową.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Najgroźniejsze jest wapno i popiół ze względu na dużą rozpuszczalność i reaktywność. Dolomit jest tu najmniej groźny bo rozpuszcza się w zależności od granulacji b. wolno.
W tym konkretnym przypadku pisanie w stylu a bo ja sypię i mi rośnie powoduje, że bezkrytycznie wielu zaczyna robić to samo nie licząc się z tym jakie ma parametry gleby. Potem nie da się cofnąć skutków zwłaszcza jeśli gleba ma dużą sorpcję.

Natomiast wpis w stylu : zbadałem swoją glebę i spokojnie wiem, że mogę stosować popiół drzewny jest do przyjęcia zwłaszcza ,jeśli kogoś nie przeraża koncentracja w popiele metali ciężkich.
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Kod: Zaznacz cały

Popiół powstały ze spalenia roślin stanowi nawóz mineralny i bywa stosowany w rolnictwie. Ze względu na zasadowy odczyn, stosowany jest nie tylko jako źródło składników mineralnych, lecz również służy do regulowania kwasowości gleby. Popiół powstały z ich spalenia składa się z tlenków, siarczków, czy fosforanów różnych metali, np. żelaza, magnezu, czy wapnia.
Przykładowy skład chemiczny popiołu z drewna:
Związek	Ilość (% masowo)
N	0
P4O10	1,3 - 20
K2O	5 - 35
CaO	18 - 45
MgO	1,3 - 16
To tak dla przykładu i dla poszerzenia wiedzy w dyskusji na temat popiołu.
Osobiście stosuje u siebie nawożenie popiołem drzewnym w ilościach bezpiecznych gdyż nie posiadam go dużo, raptem dwa wiaderka na ok 300m2. Na efekty nawozenia nie narzekam. Często stosuje go w uprawie cebuli.
Jednak kategorycznie odradzalbym wszystkim stosowania popiołu z innych spalonych materiałów w tym węgla. Ludzie czasem nieświadomie pała rożne rzeczy nie zdając sobie sprawy z toksyczności samego dymu który osiada w okół domostw gdzie najcześciej są ulokowane nasze działki. Trzeba sobie zdać sprawę z tego ze popiół pochodzenia innego niż drzewny zawiera substancje radioaktywne i szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie ktore ładują na talerzu.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

To i ja jeszcze dorzucę trochę wiedzy o popiele za rozporządzeniem:

NAWOZY I ŚRODKI POPRAWIAJĄCE WŁAŚCIWOŚCI GLEBY STOSOWANE W ROLNICTWIE EKOLOGICZNYM
link http://www.inhort.pl/files/ekotechprodu ... kotech.pdf
o popiele strona 19.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

To ja też dorzucę :D

http://www.ios.edu.pl/pol/pliki/nr49/nr49_23.pdf

Dziękuję za takie eko ;:306
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7321
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Żeby ta informacja była naprawdę miarodajna i nie wprowadzająca w błąd należy uważnie przeczytać całość,
szczególnie wnioski zawarte na końcu.

Ja je zacytuję :
5. WNIOSKI

Coraz powszechniejszy proces termicznego przekształcania biomasy generuje powstawanie znacznych ilości popiołów,
chociaż ilość stałej pozostałości po spalaniu uzyskana w niniejszych badaniach była niewielka i wynosiła 0,34?2,96%.
Badane popioły charakteryzuje silnie alkaliczny odczyn oraz niewielka zawartość pozostałego węgla organicznego.
Ich zastosowanie do nawożenia może przyczynić się do alkalizacji gleb, szczególnie gleb podatnych na zakwaszanie,
oraz zmniejszyć ilość glinu wymiennego. W badanych popiołach zanotowano także znacznie zróżnicowaną zawartość metali ciężkich.
Zanotowano szczególnie wysokie zawartości manganu, cynku i miedzi, co może być czynnikiem warunkującym wykorzystanie popiołów jako źródła tych pierwiastków dla gleb, jednak w świetle obowiązujących przepisów z zastosowania rolniczego należałoby wyeliminować tylko popiół uzyskany z drewna sosnowego, ze względu na ponadnormatywną zawartość ołowiu.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
D3flo
200p
200p
Posty: 350
Od: 2 cze 2013, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Myśle ze nasza ziemia przyjmuje w ciągu roku wiecej szkodliwych dla zdrowia substancji wraz z opadami deszczów niż podczas umiarkowanego nawozenia popiołem. Do tego spaliny z naszych samochodów, nasze kominy, śmieci itd. Ważne by nie stosować go bezmyślnie i bez umiaru ale w określonym celu.
Rolnik ciągle żyje w strachu, nad warsztatem nie ma dachu.
jondi
500p
500p
Posty: 725
Od: 3 kwie 2014, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Dzięki za Wasze odp,ktore bardziej namieszały mi w głowie:) ale z każdej z nich postaram sie cos wyciągnąć:)!faktem jest,że wkładam wiecej pracy niż mam rezultatów i ciagle jestem tym zdziwiona:)...
1. Palę tylko drewnem lisciastym nigdy iglastym
2. W mojej glinie doskonale udają sie ziemniaki, marchew, buraczki czyli korzenne a natomiast jeszcze nigdy nie urosl mi z szpinak czy ogorki
3. Dwa lata temu jesienią zakopalam sporo obornika i w tym roku spodziewałem sie cudownych zbiorów:):) ale jako ze od ponad miesiąca nie spadła kropla deszczu a jednoczesnie panuja sierpniowe upaly,moja glina jest niby gliniany garnek wypalony w piecu i wizja użycia kilofu do jej uprawy zniechęca do bycia ogrodnikiem i przede mna wizja, ze w tym roku zamiast drogiej analizy gleby musze zrobic analizę cen warzyw w sklepie...grrrrrr

edit:

I w tym momencie mysle, ze niewielka ilośc popiołu z czystego drewna bedzie dla zdrowia mniej skodliwa niz kupowane niewiadomego pochodzenia warzywa( nie kwestionuje Waszych argumentow a propos wpływu popiołu na pH gleby).
1. 3/4 zycia mieszkałam na Śląsku i pole z naszymi uprawianymi czysto ekologicznie warzywami mieliśmy dosłownie 5m! za płotem kopalni... Mam wrazenie, ze obecnie te troche popiołu jest dla mnie jak witaminy pidtrzymujace zycie:) zartuje oczywiscie
2. I taka myśl mi przyszła a propos szkodliwego popiołu w glebie( w ilościach niewielkich) dla szkodliwości warzyw kontra cotygniowemu grillowi... Moge sie teraz zbłaźnić nieznajomoscia analizy chemicznej dymu drzewnego w tych potrawach ale tak sama sobie szukam pozytywnych wytlumaczen użytkowania popiołu (zeby nic nie wyrzucić a wszystko wykorzystac:) ).
3. Ale kiedys w koncu zrobię analizę gleby bo mnie zaniepokoiliscie:)
ABan
500p
500p
Posty: 986
Od: 2 sie 2012, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Analiza gleby nie jest bardzo droga - to ok. 60 zł. Taka analiza ukierunkowuje dalsze działania i pozwala zaoszczędzić dużo zbędnej pracy.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

W zeszłym roku nie wykonywałem analizy i myślałem, że i w tym sezonie obejdzie się. Jednak po wykonaniu analizy byłem zaskoczony wynikami: Obrazek

Wyniki 1 i 2, to pomidory, a 3 to ogórki.
A tak wyglądają i niby po nich nie widać tak dużych niedoborów.

Obrazek Obrazek
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czym nawozić pomidory-cz.2

Post »

Czy odchody przepiórcze nadają się pod pomidory, paprykę, ogórki? Czy można rozsypać też takie odchody np. na cebuli, marchwi?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

ekopom

Takie niedobory ,to żadne niedobory. Niedobór azotu rzecz normalna i tylko w dwóch przypadkach niewielki niedobór potasu.
Ciekawą masz glebę. Ciężar objętościowy wskazuje, że nie jest to gleba stricte mineralna.


Do logitech.

Wszystkie ptaki maja taki sam metabolizm. Nieznaczna różnica w składzie jest w przypadku ptaków brodzących.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Analizy chemiczne ziemi i zalecenia

Post »

forumowicz napisał
Ciekawą masz glebę. Ciężar objętościowy wskazuje, że nie jest to gleba stricte mineralna.
Gleba to był piasek V klasy, ale co rok obornik, tylko w tym roku odpuściłem z braku czasu, może to i dobrze. Trochę mnie martwi nadmiar Ca, ale przez to, że nie robiłem analizy i się skumulowało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”