Pytanie laika - wysiew nasion

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Pytanie laika - wysiew nasion

Post »

Proszę się nie śmiać z mojego pytania, :oops: ale naprawdę zgłupiałam jak to jest z tym wysiewaniem nasion :( W przyszłym roku zamierzam wysiać nasionka kwiatów i warzyw..
I teraz tak...Na opakowaniach nasionek pisze np.
wysiew: pod osłonami lub
wysiew: na rozsadniku
Bardzo proszę o wyjaśnienie różnicy...
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Nasiona kwiatów i warzyw wysiewa się najwcześniej w styczniu, lutym, a najpóźniej w czerwcu. Większość nasion wysiewa się w marcu, kwietniu . Wysiew pod osłonami oznacza że roślina której nasiona chcemy wysiać jest wrażliwa na niskie temperatury i należy jej nasiona wysiewać na parapecie okiennym, w inspektach, tunelach czy szklarniach , a więc pod osłonami, natomiast rośliny mniej wrażliwe na niskie temperatury, czy te których okres kwitnienia rozpoczyna się latem siejemy bezpośrednio do gruntu. Można je siać na dwa sposoby, w miejsce gdzie mają rosnąc później na stałe, albo na specjalnie wyznaczonym miejscu- "rozsadniku" a następnie gdy mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy i liściowy sadzimy je w większych rozstępach niż rosły wcześniej posiane.

Jeżeli chcemy by nasze kwiaty kwitły wcześnie, a warzywa dały wczesne plony ,to nasiona siejemy pod osłonami w styczniu(rzadko) , lutym lub marcu, gdy na dworze jest jeszcze zimno . Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Witaj,

Właściwie nie mam nic do dodania (Tadeusz bardzo dokładnie wytłumaczył).
Chciałabym Cię tylko zapewnić, że nikt się tutaj nie śmieje z pytań bo kto pyta to nie błądzi. Jesteśmy od tego żeby sobie wzajemnie pomagać :D Dla jedengo jest coś łatwe a dla drugiego wcale nie musi takie być...

P.S. Nasiona można przykryć, okryć agrowłókniną białą ("kołderka"). Nasiona nie marzną i szybciej kiełkują.


Pozdrawiam wszystkich

-------------------

Angelika
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

Tadeusz48, Akilegna bardzo dziękuję za tak dokładne wyjaśnienie.. Właśnie takiego potrzebowałam i teraz już wszystko jest dla mnie jasne ;:48 Człowiek cały czas się uczy...Niby proste a sprawiło mi kłopot...
anna9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 paź 2008, o 13:58

Post »

Chciałabym urządzić ładny ogród na wiosnę i mam zatem pytanie. Jakie kwiaty proponowalibyście wysiać mi i kiedy jeśli chciałabym aby było ładnie i kolorowo:) najlepiej takie, które jak juz zakwitną to długo jeszcze są na nich kwiaty, bo w zeszłym roku wysiałam takie co rosły i rosły, a jak zakwitły, to po tygodniu już opadły. Byłabym bardzo wdzięczna za rady.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Z jednorocznych bym poleciła najpospolitsze: aksamitki. Jest wielka ich różnorodność: wysokie, średnie, niziutkie, kwiaty duże,średnie i małe, kolory od białego , poprzez różne żółtości do brązu.
Waleria
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Chciałabym urządzić ładny ogród na wiosnę i mam zatem pytanie.
Na początek proponowałbym zakupić wiosną na najbliższym targowisku małe sadzonki różnych kwiatów jednorocznych, jest ich wszędzie pełno i grosze za sztukę kosztują , posadzić je i pielęgnować. Po kilku latach, dopiero proponuję , jeżeli to sprawia Ci przyjemność i masz warunki do tego rozpocząć uprawę kwiatów od własnego siewu i pielęgnacji. Ja mimo wielu lat uprawy ogrodu, nie biorę się za siew, tylko kupuję gotową rozsadę różnorodnych kwiatów, głównie z powodu braku warunków do wczesnego siewu nasion. Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
Bożi
500p
500p
Posty: 585
Od: 7 mar 2009, o 18:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie laika - wysiew nasion

Post »

Podepnę się pod temat o wysiewie. Jaka może być przyczyna że siewki padają. Wysiane do ziemi , do wysiewu nasion. Nie jest to powód wyschnięcia ziemi. Nie wygląda również na to aby miały za mokro. Zdjęłam osłonę górną bo sądziłam że mogą mieć za mokro ale to nie rozwiązało sprawy. Zraszam ziemię rozpylaczem. Jednak przy ziemi rośliny się zginają i kładą. Zauważyłam brązowe miejsca na zgięciach. Siewki są kilkudniowe.
Zastanawiam się czy nie powinnam wyprażyć ziemi do wysiewu nasion w piekarniku ale przecież ziemia sprzedawana do wysiewu powinna być odpowiednio przygotowana.
Nie pierwszy raz sieję nasiona ale coś takiego zdarzyło mi się pierwszy raz.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pytanie laika - wysiew nasion

Post »

Może to być zgorzel - najlepiej nasiona zaprawiać przed sianiem, spytaj w sklepie ogrodniczym o coś do zaprawiania, najlepiej w proszku. Dosypujesz ciutkę do torebki z nasionami, potrząsasz, proszek oblepia nasiona i siejesz.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
Bożi
500p
500p
Posty: 585
Od: 7 mar 2009, o 18:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie laika - wysiew nasion

Post »

Na szczęście nie wszystkie nasiona są tym dotknięte. Myślałam że to jakaś choroba grzybowa.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Pytanie laika - wysiew nasion

Post »

Bo zgorzel siewek o jest choroba grzybowa, niestety...
Zielonym do góry!!!
gothi
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 31 maja 2011, o 13:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pytanie laika - wysiew nasion

Post »

Jeśli natomist zgorzel dopiero pojawia się na siewkach, można użyć interwencyjnie preparatu
Previcur 607SL.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”