Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Jaka ziemia i poziom wód gruntowych ?
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Witaj.
No tak zapomniałam o takich sprawach, ziemia raczej z tych cięższych no ale pod każdą roslinę staram się kopać doły i uzupełniać je lepszą ziemią i robić drenaż. A co do poziomu wód gruntowych- wybacz - nie mam bladego pojęcia. ;:223

Niepotrzebny cytat, pomid.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Pierwsza myśl najlepsza ponoć- świerk serbski na żywopłot
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź, muszę poczytać na ten temat i może akurat się na niego skuszę . Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Brabanty czy inne żywotnikowe są oklepane jak promocja w biedronce :lol:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=67271

Może nietypowa za rzadko spotykana a równie piękna daglezja zielona ? :wit
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Witaj. Racja są oklepane, już mam krótki żywopłot ze szmaragdów . Ogólnie będziemy mieli na działce kilka różnych żywopłotów bo niestety nasza działka jest z 2 stron granicząca z polami ornymi i strasznie wieje z tej pustej przestrzeni.Działka nie jest zbyt duża ( 8h ) więc nie jesteśmy w stanie sadzić wielkich drzew żeby utworzyć zasłony bo dość blisko ogrodzenia mamy dom i budynek gospodarczy. Kolejny będziemy robili z Brabanta a to właśnie z wyżej opisanej przyczyny a można go formować aby był wąski . Na części skarpy zdecydujemy się na tego świerka serbskiego- jest dość smukły jak na takie duże drzewa. Druga część skarpy ciągle jest pod znakiem zapytania. Kurcze ciężko to tak opisywać a fotki na razie nie mam jak wstawić bo i skarpa nie jest jeszcze w sumie ukończona. Opiszę to tak- skarpa jest przy ogrodzeniu w rogu działki czyli w kształcie litery L - jedna strona ma jakieś 12 metrów druga ma 8 . Ta strona dłuższa ma skarpę bardziej stromą i dość wąską wynika to z różnicy poziomów między naszą działką a tym zakichanym polem rzepaku . Ta strona mająca 8 metrów jest stanowczo bardziej łagodna i tam pójdą serbskie ( z resztą dzięki Twojej podpowiedzi ). Skarpa (ta w stromej części) na wierzchołku szeroka jest na jakiś metr w poziomie dlatego myśleliśmy o Brabancie tylko , że na nachyleniu chciałabym posadzić jakieś rośliny okrywowe skalne itd więc problem tkwi w tym czy przycinanie go nie będzie stanowiło problemu. Nie wiem czy wystarczająco dobrze opisałam sytuację :(

Literówki, niepotrzebny cytat, pomid.
Awatar użytkownika
ewelkacha88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7990
Od: 22 maja 2013, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: PODKARPACIE

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Hmmmm a może oklepany szmaragd jednak ?? W sumie nie trzeba go ciąć a jeśli już to nie tak często jak brabanta... no już zgłupiałam ... dobrze , że nasadzenia planuje dopiero w przyszłym roku, bo mam tyle inwestycji w tym, że nie wiem czy dam rade na jesień coś posadzić.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Widziałam taką osłaniającą dość wysoką skarpę od strony głównej szosy obsadzoną kosodrzewiną, na stokach też.Wygląda to bardzo ładnie i naturalnie.Wcześniej posadzono żywotniki, chyba w dwóch rzędach o ile dobrze pamiętam i nie dość, że wyglądało to dziwacznie to uschły, bo wilgoci zbyt mało.Świerk serbski też lubi wilgoć.
Cebule
50p
50p
Posty: 94
Od: 23 kwie 2013, o 19:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z wyborem roślin na żywopłot na skarpie

Post »

Ja użyłabym innego określenia,szmaragd nie jest oklepany tylko sprawdzony i znakomicie spełni swoja rolę,wiec nawet jeżeli macie kilka rodzajów żywopłotu i podzieloną działkę to moim zdaniem bardzo dobry typ.
regulamin forum
GPR+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 29 kwie 2014, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Jaki żywopłot? Info o żywopłotach.

Post »

Część z was zapewne słyszała o tzw "Budżetach Obywatelskich" lub "Partycypacyjnych".
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bud%C5%BCet_partycypacyjny

Chciałbym złożyć projekt dotyczący odseparowania parku od ruchliwej ulicy aby było w nim ciszej i przyjemniej.
Do tego jest mi potrzebna wiedza na temat roślin nadających się na żywopłoty.

Przeczytałem ciekawy artykuł
http://ogrodniktomek.pl/2013/03/rosliny ... ej-wybrac/
i zastanawiam sie nad : Ligustrem, Grabem, Tują, Ałyczą i Ostrokrzewem

Który z nich najbardziej polecacie?
Musi szybko urosnąć do minimum 1.8 metra i być gęsty.
Ile czasu potrzebują by urosnąć do ok 2 metrów?
które nie potrzebują zbytniej troski tzn które z nich wyglądają najlepiej/najgorzej bez cięcia oraz co jaki czas należało by je ciąć (wiecie, firma utrzymująca zieleń miejską pewnie będzie raz na pół roku lub raz na rok je przycinać)
Jak wyglądają gdy nie mają na sobie liści?

Może też dodacie coś od siebie o czym nie pomyślałem.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaki żywopłot? Info o żywopłotach.

Post »

Tak najlepiej szerszy opis i zdjecia jak to ,, wygląda w praniu'' .

Nie wiem na jakim etapie jesteś, ale oprócz części merytorycznej samego założenia po co ? ( często łopatologicznie , bo radni są różni :;230 ) pozostaje również kwestia samej realizacji planu. Jaka gleba, jakie nasłonecznienie, ogólny opis. Przygotowując taki projekt społczny potrzeba fachury, a nie po łepkach jak to władza robi. I tak zapewne stwierdzi , że Twój projekt jest ważny, ale są ważniejsze także trzeba zrobić to tak żeby nie mieli się do czego przyczepić i nie zmarnować pieniędzy.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
GPR+
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 29 kwie 2014, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jaki żywopłot? Info o żywopłotach.

Post »

Rozumiem to doskonale
Jednak chciałbym mieć choć minimum informacji. Inaczej urzędnicy zjedzą mnie żywcem.
Rozumiem, że gleba, nasłonecznienie, zanieczyszczenia itp mają znaczenie ale priorytetem jest odpowiedź na te pytania co zadałem. Dopiero potem wśród tych co będą dobre można wybrać te które wymagają takich a takich warunków.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Jaki żywopłot? Info o żywopłotach.

Post »

Pęcherznica kalinolistna Diabolo - szybko rosnący bardzo twardy i mało wymagający krzew,który jest również przy tym wyjątkowo bardzo ozdobny.Innym wartym polecenia o identycznych cechach jest również np - leszczyna purpurowa (Corylus maxima Purpurea).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”