Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
merle
200p
200p
Posty: 405
Od: 29 lis 2010, o 10:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Żywopłot - z czego?

Post »

Sonia dziękuję za odpowiedź; trochę roboty było, ale efekt spektakularny.
letniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 kwie 2017, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot koło winorośli

Post »

Witam,
Mam wzdłuż płotu obsadzone winorośla. Działka znajduje się przy drodze (mało ruchliwej samochodowo) za to bardzo ruchliwej spacerowo. Chciałem pas zieleni szer 2.5m wzdłuż płotu obsadzić/barykadować od winogrona (ogrodzenie ma kształt litery L ).
Owa barykada nie może być za wysoka, aby nie zacieniać winorośli, i ważne żeby korzeń nie poszedł mi do ogrodu (fundament mam 50cm w ziemi).
Czytałem o róży pomarszczonej i dzikiej - to by mi pasowało (prawie bez obsługowo) i na ten 1m co jakiś czas mógłbym przyciąć krzaki. Obawiam się jednak czy róża na tej 'średniej' ziemi przy drodze nie puści korzenia na ogród pod fundamentem?
Czy pigwowiec, ognik i podobne przeżyją razem z różami ?
Zależy mi na utworzeniu w miarę 'naturalnej' bariery z której mogą korzystać także ptaki.

W jednym miejscu ogrodzenie zakręca i mam kawałek ziemi przy drodze od strony północnej (więc nie zacienia winorośli). Tutaj chciałem posadzić dereń i tarninę kilka szt.
doc_kr
200p
200p
Posty: 210
Od: 5 kwie 2012, o 01:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Ojcowa

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Było tu pisane o żywopłotach z wiązów turkiestanu rozprowadzanych jako "cudowne żywopłoty".
Otóż już wiem, co moje wiązy robiły przez 4 lata cudownego nierośnięcia.
Rozbudowywały system korzeniowy.
Czegoś takiego jeszcze nie widziałem - krzewy dobiły w tamtym roku do 2-2,5 m (tej wiosny mocno ściąłem, bo rosły w kije), szerokość może 70 cm, a korzenie mają na 2 metry na boki i grube jak męski kciuk, a niektóre grubsze.
Wenusjanka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 22 maja 2017, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Januszowice pod Krakowem

Jaki żywopłot pod modrzewiami?

Post »

Witam po raz pierwszy Forumowiczów!
I od razu proszę o poradę: Zastanawiam się jaki żywopłot posadzić tuż przy szpalerze z modrzewi?
Wzdłuż południowej granicy mojej działki rośnie szpaler kilkunastometrowych modrzewi.
Chciałabym posadzić żywopłot między modrzewiami a położoną 3m od nich lokalną drogą dojazdową, żeby zapewnić sobie intymność na działce.
Stanowisko jest półsłoneczne, strefa 6b. Preferuję rośliny zimozielone, aby żywopłot dawał osłonę również zimą.
Długość tego żywopłotu wynosiłaby około 30m.
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Wiem, że to oklepane, ale tuje bardzo dobrze się sprawdzają, jak ktoś chce szybko zimozielony żywopłot.

Ja mam zarówno Brabanty jak i Szmaragdy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obie odmiany mają swoje plusy i minusy, ale na razie nie mam powodów do narzekań :)
Mam je 3 lata w gruncie, a przyrosty są pokaźne :)
Awatar użytkownika
Mirana
100p
100p
Posty: 151
Od: 21 kwie 2015, o 14:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja (Północ), Lille

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

U mnie też królują tuje. Może nie jestem ich wielką fanką, ale właściwie wszystko mi jedno. Cena była przyzwoita i dość szybko rosną. Ukształtowanie terenu u mnie jest mało korzystne, więc potrzebowałam czegoś wysokiego i zwartego, żeby po prostu "być u siebie" i nie dzielić życia ze wszystkimi sąsiadami ;:185


Obrazek

Obrazek

Mam jeszcze kawałek żywopłotu z głogownika. Ładnie się prezentuje, rośnie szybko, ale nie tak wysoko jak tuja. Innym problemem co roku jest meszka, przez którą latem rośliny troszkę tracą na wyglądzie. Nie wiem natomiast czy uprawa głogownika w Polsce jest możliwa, ze względu na surowe zimy.

Obrazek
"Proszę, weź tego hibiskusa, Mirana. Wiem, że u ciebie każda złamana, chora roślinka dostanie nowe życie".
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Głogownik w Polsce nie wydoli, nie warto wyrzucać pieniędzy.
Może i poradzi sobie w najcieplejszych regionach, w osłoniętych miejscach, ale tak ogólnie odradzam sadzenie tej rośliny w gruncie.


Ja tez lubię tuje, jednak sprawdzają się one w większych ogrodach, podobnie jak inne rośliny żywopłotowe rozwijające pokaźny system korzeniowy.
Dobre są także cisy albo bukszpany, ale rosną wolno.

W małym ogrodzie wolałabym mieć po prostu elegancki, dopasowany do stylu ogrodu płot.
Można by puścić na nim pnącza, w zależności od warunków, np. clematisy.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
artelimar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 kwie 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pytanie o żywopłoty - iglaki i liściaste

Post »

Dzień dobry
wiosna wystartowała, ludzie do ogrodnictw też, a ja ciągle zmieniam decyzje co mam posadzić przy płocie.

Płot nr 1: pomysł posadzenia na przemian tuja aureospicata oraz cyprys lawsona columnaris (ze wzgledu na różne barwy), czy to dobry pomysł? Chcę kupić nie za duże sadzonki (koszty) i w kolejnych latach przycinać. Jak gęsto sadzić co ile cm? I czy te gatunki rosną ze sobą równo bo nie mam żadnych doswiadczeń, jedynie na podstawie zdjęć w internecie :oops:

Płot nr 2:
Najpierw była wersja: pęcherznica (upadło), potem Dereń biały sibirica Variegata i Dereń biały Aurea złotolistny i może jakaś forsycja- wszystko cięte w żywopłot.
Chyba upadło.
Obecnie mam pomysł aby kupić Irgę błyszczącą i nie wydziwiać. Byłoby to z przodu domu, przy płocie, a bliżej domu chcę posadzić klon palmowy Garnet, Wierzbę Iwa, może wierzbę japońską, itp. Ostatnio w oko wpadł mi głóg dwuszyjkowy, jak myślicie, jakby posadzić przy Irdze a korona drzewa ponad żywopłotem, fajnie by było (za 100 lat :D ). Co ile cm sadzi się Irgę na żywopłot cięty??
Proszę o rady. Pozdrawiam.
olunia73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 paź 2018, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot

Post »

Dzień dobry wszystkim,
Zostałam posiadaczką bardzo małego ogródka przy szeregówce. No i stanęłam przed dylematem urządzenia go. Żywopłot. Nienawidzę tui, zresztą i tak wszyscy wokół je sadzą. Bardzo podoba mi się tarnina i głóg (ten szczególnie). Czy te roślinki nadają się do ogródka typu 170m2? Czy nie są zbyt ekspansywne i czy z nimi sobie poradzę? Jestem sama do pracy w ogrodzie a jestem blokersem, który ma doświadczenie w podlewaniu pelargonii. Zależy mi na jakiś naturalnych roślinkach, do których przychodziłyby ptaki. A głóg mi się wyjątkowo podoba a tarnina smakuje ;) Pozdrawiam wszystkich :)
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Niewymagający i niezbyt ekspansywny, znosi suszę jest berberys. Wiosną wcześnie rusza, ładnie kwitnie, potem ma czerwone liście, jesienią przebarwia się na pomarańczowo, a zimą od ilości owoców ma ładny koloryt, szczególnie nie cięty ma dużo owoców, które chętnie objadają ptaki, szczególnie kwiczoły.Same plusy, jedyna wada to kolce.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Moim zdaniem berberys to jedna z najgorszych roślin do cięcia ze względu na te kolce. Najgorsze jest chyba usuwanie przyciętych gałęzi jeśli trzeba je podnosić ręcznie.

Jeśli chodzi o żywopłot to mam u siebie żywotniki szmaragdy, które naprawdę polecam ze względu na bezobsługowość, ale jeśli miałbym wybrać inną roślinę to pewnie wybrałbym żywopłot z grabu:
https://www.google.pl/search?q=zywoplot ... =isch&sa=X
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

A ketmia jak się sprawdza?
Zmieniliśmy w tym roku ogrodzenie i intensywnie zastanawiamy się co zasadzić żeby było ładnie,ciekawie,nieduźo cięcia i najlepiej tak żeby nie było łatwo tego przeskoczyć. Fajnie jakby było dobrze osłaniające.
Ciągle jeszcze nie zdecydowaliśmy,a co pada pomysł i zaczynam oglądac u kogoś to się zaczyna wymienianie wad i zalet i odpada...
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Wszystkie rośliny trzeba będzie przycinać, więc tego nie ominiesz, no chyba, że postawisz betonowe ogrodzenie :-) Najmniej przycinania jest właśnie przy tujach i pewnie dlatego są tak popularne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”