Nasadzenia pod orzechem

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Czyli przytnę go troszkę :) ... rok temu pomogło, bo dużo większe i zdrowsze orzechy były :wit[/quote]
Orzecha powinno się przycinać latem, ponoć to najlepsza pora, jeśli już trzeba ciąć to drzewo.
Gdy zrobi się cięcie w lipcu, zielone orzechy z usuwanych gałęzi dają się jeszcze kroić i można je wykorzystać na zaprawę orzechową. Tyle wagowo cukru ile ważą orzechy, które kroimy - w dobrych rękawiczkach! - i przesypujemy cukrem. Odstawiamy na ok. 2 tygodnie, po czym zlewamy i dodajemy trochę spirytusu lub wódki, by zakończyć proces fermetacji; do wykorzystania jako zaprawa do wódki.
Awatar użytkownika
KaMax
100p
100p
Posty: 199
Od: 23 lut 2014, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

liście orzecha - szkodzą wszystkim roślinom czy tylko warzyw

Post »

Witam. W tym roku założyłam ogród z krzewami ozdobnymi i niskimi drzewami. To są młode rośliny, wsadzone w tym roku. Mam pytanie.
Chciałabym podsypać ich liśćmi orzecha włoskiego, których mam ogromne ilości. Nie tylko, ale dodatkowo. Pytanie brzmi, czy liście orzecha, które się rozkładają i wydzielają coś tam, są szkodliwe tylko dla warzywnika (wiecie co mam na mysli, mam nadzieję), czy przy krzewach też są nienajlepszą metodą ocieplania.
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: liście orzecha - szkodzą wszystkim roślinom czy tylko warzyw

Post »

Powszechnie uważa się, że liście Orzecha włoskiego, są szkodliwe dla roślin, zarówno ozdobnych, jak i jadalnych... Jednak niektóre opinie, mówią, że można je kompostować, okrywać nimi rośliny...
Jaka prawda, czy ta bardzo popularna jest prawdą, czy ta mało popularna, jest prawdą nie wiem...
Napiszę Ci z własnego doświadczenia... Orzecha włoskiego mam na ogrodzie ponad dwadzieścia lat i rabatę pod nim też mam, obsadzone wokół jego pnia, też mam... Nie widzę, żeby rośliny gorzej rosły, były marne, czy w inny sposób brzydkie... Choć liście wybieram, to w mocno rozrośniętych roślinach i tak nie jestem w stanie wszystkiego wybrać...
Liści na kompost nie daję, nie okrywam też nimi innych roślin... Ale dwadzieścia lat temu, przez kilka lat stosowałam je do okrywania, bo było ich najwięcej i łatwo było wiosną je zebrać... Nie widziałam szkodliwości owych liści, ale i nie badałam ziemi, nie badałam roślin... Czytam, że pod Orzechem rabat nie będzie, rośliny źle rosną... Ja tam tego nie widzę, choć kłopotliwe może być wybieranie liści...
I tak do końca nie jestem pewna, czy te liście są szkodliwe, czy nie...? Ciekawi mnie, czy ktoś da Ci 100 procent pewności...?
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
Margita
500p
500p
Posty: 529
Od: 21 kwie 2012, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: liście orzecha - szkodzą wszystkim roślinom czy tylko warzyw

Post »

Pod orzechem ładnie rosną mi piwonie. Obcinam je przy ziemi gdy orzechy zaczynają spadać z drzewa. Na następny rok pięknie odrastają. Liście orzecha od lat palę w warzywniku. Niedawno mieliśmy taki halny, że wszystko gdzieś wywiało i w tym roku ognisko będzie niewielkie.
kania84
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 lip 2014, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Czyli jednak orzech nie jest tak szkodliwy dla innych roślin, niektóre rosną ładnie pod nim:)
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

No cóż, orzech nie jest aż tak toksyczny, jak to się nieraz opowiada. Natomiast może w innym miejscu te piwonie byłyby jeszcze piękniejsze? Nie wiadomo.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Na dowód, że się da i rosną pięknie, roślinki pod Orzechem...

Obrazek

Obrazek
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Dziękuję... :)
Chciałam tylko pokazać, jak rosną rośliny Pod Orzechem... Zresztą, ta rabata tak się nazywa... Nie zauważyłam negatywnego wpływu, owego, na rośliny... A kilka lat tam już rosną... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
kania84
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 lip 2014, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

dorkow0, pięknie :) Czy ja tam widzę imperatę cylindryczną 'Red Baron'?:)
Awatar użytkownika
dorkow0
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2616
Od: 17 sty 2013, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Tak, to Imperata cylindryczna Red Baron... Rośnie dobrze, rozrasta się bez problemów...
I znowu padnie stwierdzenie, że na rabacie Pod Orzechem, jej nie szkodzi... :)
Wśród Sosen... Buków... Kotów...
Część 1Część 2
Dorota
kania84
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 21 lip 2014, o 08:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Super:) Muszę przyznać, że nie mam jej jeszcze w moim ogrodzie, ale muszę się za nią obejrzeć:) jak się ja pielęgnuje, trzeba ją na zimę podcinać? :)
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
mathun
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 maja 2016, o 08:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Nasadzenia pod orzechem

Post »

Na jednej z angielsko-jzycznych stron wyczytałem że:
ziemia pod orzechem powinna być żyzna i powinno się ją nawozić, alby plony były dobre.
Pod uprawę bezpośrednio pod orzechem włoskim lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie nadają się:
rokitnik
czarny bez
porzeczka czarna, czerwona i bała
agrest
jagody goji
pomidory
papryka
i morwa

Zwłasnych obserwacji mogę napisać iż u mnie rosną maliny i jeżyny(na skraju zasięgu korony orzecha) , morwy nie chcą rosnąć..być może dlatego że jest duży cień i nie nawożę niczym.
Przebiśniegi rosną dobrze (pod, blisko pnia). Mam też malutką wiśnię która obficie kwitnie co roku ale słabo owocuje (pod orzechem). trawa i mech rosną też dobrze.

Bardzo długa lista drzew, krzewów, warzyw które mogą rosnąć przy orzechu włoskim. Niestety nazwy angielskie, ale jakby ktoś znalazł czas to mógłby wypisać nazwy polskie tych roślin co u nas występują.
http://extension.psu.edu/plants/gardeni ... ing-plants
Pozdrawiam serdecznie, Mateusz
"Kiedy w ogrodzie zwiędły już najpiękniejsze kwiaty
i chwasty wydają się urocze."
Sokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”