Nasadzenia pod orzechem

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tejaka
50p
50p
Posty: 86
Od: 20 paź 2009, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re:

Post »

[quote="żaża"]U mnie pod orzechem rosną parzydła, paprocie, azalia, funkie, cebulowe wiosną, wawrzynek wilczełyko, trawy, wrzosy, liliowce orzechów nie wybieramy z tej części ogrodu. Drzewa są dwa i mają lat 30
U nas orzechów się nie przycina, tylko obija suche gałęzie jesienią lub w razie konieczności.[/quot

Odświeżam temat,bo wyżej napisano że pod orzechem dobrze rosną trawy,ale jakie? Mnie interesują duże kwitnące/ale niekoniecznie/ i nadające się do towarzystwa dla rudbekii i kosmosu,które genialnie dają sobie radę pod orzechem.
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co urośnie pod orzechem?

Post »

U mnie pod orzechem dobrze rosły trawy i krwawnik.
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Awatar użytkownika
tejaka
50p
50p
Posty: 86
Od: 20 paź 2009, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Co urośnie pod orzechem?

Post »

Wszystkie trawy?bo przecież trawy z reguły lubią słońce,a pod orzechem raczej za dużo go nie ma.
darnok
200p
200p
Posty: 388
Od: 13 kwie 2012, o 08:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co urośnie pod orzechem?

Post »

Mi pod orzechem i rośnie trawa i maliny :tan
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Co urośnie pod orzechem?

Post »

U mnie rosną pod orzechami hosty, bez czarny, szparagi, porzeczka czerwona, maliny, jałowiec płożący, żywotniki, forsycja, paprocie, trawa ozdobna, leszczyna purpurowa, tawułka Arendsa i w bardzo bliskim sąsiedztwie także róże Bonica....no i oczywiście trawa.

Uważam, że te rośliny rosną pod orzechem dzięki corocznemu dokładnemu wygrabianiu liści orzecha na jesieni. Z zalegających gnijących liści orzechowych wydostają się garbniki do podłoża hamujące lub nawet uniemożliwiające wzrost innych roślin. Dlatego liście orzecha nie nadają się do kompostowania. :uszy
and777
200p
200p
Posty: 312
Od: 1 cze 2008, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co urośnie pod orzechem?

Post »

tejaka pisze:Wszystkie trawy?bo przecież trawy z reguły lubią słońce,a pod orzechem raczej za dużo go nie ma.
Kłosówka wełnista,wiechlina zwyczajna, wiechlina roczna, życica trwała(rajgras angielski).
Jakiś czas miałem porzeczki czerwone ale bardzo słabo rosły i wyrwałem po kilku latach.
Pozdrawiam
and777
Myśl stwarza doświadczenie i rzeczywistość
Awatar użytkownika
tejaka
50p
50p
Posty: 86
Od: 20 paź 2009, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Co urośnie pod orzechem?

Post »

Dzięki za informację o tych trawach,teraz wiem czego szukać.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Ja część lisci orzecha pakuje do dużych foliowych woków (po torfie, czy ziemi) przesypuje saletrą amonową albo najlepiej mocznikiem i na wiosnę mam co podsypac pod kwiaty
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Co urośnie pod orzechem?

Post »

Najwazniejsze to w miarę dokładnie usuwać opadłe liście spod orzecha
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Witajcie,

Czy to prawda, że Orzech Włoski źle wpływa na rośliny które pod nim rosną oraz że liście w kompostowniku powodują powolniejszy rozkład ??

Mam mały ogródek zacieniony, a do tego jeszcze duży orzech ... myślę nad przycięciem gałęzi by wzmocniło się drzewo, przy okazji ograniczę ilość liści i zyskam więcej światła.
Ogródek dopiero powstaje dlatego nie wiem co powoduje słabszy wzrost kwiatów - czy to wina cienia, a typu drzewa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Sławę złą zyskał na podstawie stwierdzenia, że liście zawierają juglon, który jest szkodliwy dla innych roślin, a to sławę można mu odpisać przypisując właściwie orzechowi czarnemu.

Czemu nie rośnie nic pod nim, albo prawie nic ? Brak słońca, cień, wszystko wychla i zabierze to co ma rosnąć ?
U mnie pod orzechem rosną stokrotki. Obok niego męczy się lilak, a za nim lilie. No cóż jest jak jest. Orzechów nie ma prawie z niego wcale, a jak już są to nic ciekawego.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
niuniek_84
50p
50p
Posty: 89
Od: 2 mar 2014, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Dziękuje za odpowiedź :)

Może źle napisałem, że nie rośnie ... oczywiście rośnie ale widać różnicę w ilości, jakości, wielkości.
Oczywiście z biologii pamiętam, że słońce = życie, czyli raczej spowodowane jest to mniejszą ilością słońca.

Czyli muszę przemyśleć posadzenie roślin które lubią cień ?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Liście orzecha włoskiego

Post »

Z tymże poobcinałem mu dolne gałęzie i tam dociera słońce. Lilie, róża i takie tam mamy sratki pierdatki. Ale odżywiane dodatkowo i podlewane systematycznie wodą. Czy warte świeczki ? Czasem nie, ale przekopywać to trochę za wcześnie, z czasem może i przekopie ale prędzej się chyba pożegnam z orzechem.
Także nie pchał bym się tam z niczym ewentualnie z jakimiś skromnymi wysiewami.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”