MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

nie wiem możliwe dziś widziałem maja czarny odwłok i szara kopkę włosków na główce i nosi pyłem na brzuchu pyłek nie jest tak widoczny jak u murarek lecz jest kolor taki mozna powiedzieć pomarańczowy tego pyłku nie żółty jak murarki. a moze to zalezy od gatunków jakie kwitną aktualnie.
Jozek45
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 26 wrz 2012, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Kolor pyłku zależy od rośliny z której pochodzi. Np. mniszek lekarski daje pyłek koloru ceglastego, facelia ciemno niebieskiego itd.
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Gorąco wszystkich witam!!! Murarka to dla mnie nowość-nic prawie o niej nie wiem. Po przeczytaniu paru artykułów w necie i na obecnym forum w pośpiechu skręciłem parenaście rurek papierowych (z gazety) 8 mm i coś mi już 4 zasiedliło.A było to na początku czerwca,a wiecie,pogoda się mocno popsuła...delikatnie mówiąc. A kilka dni temu sprawdziłe i jest po 2 rurki w dwóch miejscach już zaklejone. Ale nie wiem czy to murarka,czy inna samotnica- albo jakieś inne "robactwo". Ten rok to taki rok testów pod hasłem "Co za pszczółka ,u diaska, w moim ogródku sobie haska?" Próbuję określić jakie gatunki pszczółek przez ten rok namierzę.Co jeszcze w trzcinie przez sezon może zamieszkać?!
Murarka ogrodowa to jedno,ale chcę też wiedzieć jak z innymi gatunkami sprawa wygląda. Posiałem w tym roku trochę ogórecznika,aksamitek,faceli,nasturcji i słonecznika. Dorzuciłem do tego zestawu 2 sztuki trojeści bulwiastej i parę innych kwiatków,aczkolwiek sporo mi kwiatków bezdomne ślimaki wtranżoliły.
Złapałem jakąś pszczółkę na kwiatku róży,czy ktoś pomoże mi powiedzieć jaki to gatunek,bo raczej na miodną mi nie wygląda. Pozdrawiam serdecznie.

http://img844.imageshack.us/img844/266/yvo2.jpg
http://img547.imageshack.us/img547/7064/wnr5.jpg

http://img507.imageshack.us/img507/1980/7k5g.jpg
http://img839.imageshack.us/img839/2588/4ece.jpg



P.S. proszę również o konstruktywne uwagi. ;:134
Mzimu
200p
200p
Posty: 232
Od: 29 maja 2011, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Milanówek

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Wolfik, witaj w gronie pszczołozakręconych:-)

Nie mam wprawdzie dużego doświadczenia w hodowli pszczół, ale gratuluję pierwszych zasiedleń! U mnie w samych papierowych rurkach nic się nie zalęgło, ale w takich samych włożonych do wywierconych dziurek w pieńku mam zalepione 50%.
Co do pszczółki na zdjęciu - może byłaby pomocna informacja o jej wielkości. Ciężko porównać do kwiatu róży, bo nie wiadomo jaki jest.
Piszę o tym, bo u mnie w tej chwili lata przynajmniej 5 gatunków błonkówek, niektóre z nich zasiedlają ostatnie rurki murarek oraz nowe pieńki z dokręconymi dziurkami w rozmiarach S i XS (3 i 5 mm).
Pozdrowienia,
Gośka
Wolfik
200p
200p
Posty: 319
Od: 15 lis 2012, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

No tak,wielkość. Kwiat w pełnym rozkwicie 7 cm. Pszczółka dość mała, w szczególności do miodnej,która wręcz opanowała kwitnący pod domem cały jaśminowiec (ale tylko miodne,nawet trzmiela nie widziałem). Jesienią chcę zamówić u expertogrody.pl "starter". Mam nadzieję,że tym nie zaszkodzę obecnej populacji murarki, o ile taka istnieje :).
W połowie maja chodziłem zawodowo po domkach jednorodzinnych i stojąc przy furtce,czekając na właścielkę posesji oglądałem rosnące tuż przy furtce drzewko jabłoni. Pięknie jabłonka kwitła... ale czegoś mi w tym obrazku brakowało. Eureka! Pszczół!!! Za mojego dzieciństwa w takim sadzie to już z daleka wręcz huczało. Zapytałem właścicielki czy ktoś ma w okolicy ule. Podrapała się po głowie i powiedziała,że większość pszelarzy jakich znała już powymierało. Następnego dnia poszedłem spradzić jak sprawa wygląda w moim sadzie,a kwitło tam 20 jabłonek. Sąsiad Heniek ma pszczoły miodne od lat, nie wiem ile rodzin,ale miodu dużo sprzedaje. Ludzie święci!!, na 4 drzewka przypadała jedna pszczoła ( !!! ) (ale raczej nie murarka). Heniek dokupił później 5 rodzin i to zapewne one buszują mi na jaśminowcu.
Zanim się zorientowałem,że w polsce występują dzikie pszczoły,w tym wychwalana na wszystkie strony murarka ogrodowa - to na murarkę było juz za późno.
Pamiętam jak jekieś 10 lat temu w ścianie starego budynku, po sąsiedzku, gnieździło się mnóstwo jakiś pszczół - nie wiem jakich. Prawie przez cały rok. Myśleliśmy w rodzinie,że to miodne komuś nawiały.Ale nie. Wchodziły i wychodziły z mnóstwa dziur - jakby się tam lęgły.Teraz ani jednej :(
Odbudowałem w tym roku odgródek kwiatowy,na ile przy tegorocznej pogodzie było to możliwe. Zobaczę co przyciągnę i może zachęce do zadomowienia się u mnie
Dzięki Gośka za akcept.
Awatar użytkownika
pliszek
100p
100p
Posty: 141
Od: 28 maja 2012, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

dzis z ciekawości otwarłem rurka a raczej rurkę z papieru otwarłem taka która wiedziałem ze zaraz na początku była zaklejona a tam 5 zdrowych w pełni wykształconych kokonów już brązowych czyli skończonych tylko 5 bo mam malutkie te wkładki papierowe a powsadzane są do drewnianego klocka wiertło miało może tylko z 7-8 cm długości wiec tylko 5 kokonów.;)


Zapraszamy do części III http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=68002
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”