MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach CZ.II

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
wys1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lut 2012, o 15:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Moje murarki wczoraj wylęgały się na potęgę. Latały przy sobie zakochane problem tylko w tym że prawie jeszcze nic nie kwitnie. Mam nadzieję że coś jednak znajdą. Moje kokony też były suche też zakupione na aukcji i trzymane w lodówce więc myślę że ci się wyklują.
11krzych

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

No to mnie pocieszyłeś, bo myślałem że się odwodniły i zmumifikowały.
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Moje też już wychodzą! Nie widziałam latających, ale są puste kokony ;:138
11krzych moje 500szt ważyły 50g, więc leciutkie jak piórko ;:oj
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Ja swoje rurki wystawię w kwietniu. Na teraz jeszcze nic nie kwitnie, a nocami -5C. Proszę o poradę - jakie kwiaty posadzić aby miały wiosenny pożytek?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Warto posadzić rośliny zakwitające latem lub wczesną jesienią na przykład: astry, cynie, dalie, niecierpki balsamina, onętki (kosmosy), wrzosy czy bardzo dekoracyjną i miododajną wierzbówkę kiprzycę. Jeżeli mamy w ogrodzie czy na działce miejsce, które chcielibyśmy nieco ukryć, jak np. kompostownik, wspaniale do tego nadaje się niecierpek gruczołowaty dorastający do 2 m wysokości, a bardzo chętnie odwiedzany przez pszczoły miodne, trzmiele i inne owady.
Bardzo ważne dla życia owadów są rośliny kwitnące wczesną wiosną takie jak krokusy, śnieżyczki, śnieżyce, śnieżniki, sasanki itp. oraz wierzby, zwłaszcza męskie egzemplarze dostarczające pyłku, dereń jadalny, wszystkie klony czy modne w ostatnim czasie wrzośce, a także leszczyna. Co prawda jest to roślina wiatropylna ale stanowi obfite źródło pyłku, z którego jak wiadomo korzystają murarki. Gatunki te są bardzo wartościowe dla owadów wcześnie rozpoczynających loty jak np. trzmiele.
Można też posadzić jasdnotę białą. Popularny chwast wyglądający jak pokrzywa. Kwitnie na biało i nie parzy przy dotknięciu. Daje dużo pyłku, co się spodoba murakom, i nektaru dla innych pszczołowatych. Kwitnie od kwietnia, czyli w sam raz dla murarki, aż do września. Czyli dla różnych pszczółek i trzmieli wyżerka na cały sezon.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Dzięki za szybką odpowiedz. Z tej listy mam posadzone dereń jadalny 50 szt, sasanka i w planie rośliny na rabaty; dalia, aksamitka, wyżlin. Z jasnotą mam problem, jest mało atrakcyjna na rabatę. Czy można ją zastąpić Lamium maculatum?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Jak najbardziej
Papcio
50p
50p
Posty: 82
Od: 10 maja 2010, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Moje murarki latają i zadomowiły się w moim domku dla nich. Bardzo dużo ich mam, wlatują do rurek i są na kwiatkach. U mnie kwitną krokusy, stokrotki, dereń i dużo "kotków" na leszczynie. Mam też sporo wierzby "energetycznej" Tak na prawdę to nie wiem dlaczego wszystkie kokony u mnie są już puste! A tu piszą forumowicze, że jeszcze śpią murarki.
Mój wnuczek tylko pyta się: czy one mają igiełki do kłucia? został w ubiegłym roku użądlony przez osę, jak powiedziałem mu że nie mają to nawet jedną miał na ręku! ma 3 latka - wnuczek. Jak zaglądał! zobaczył nawet "futerko" na brzuszku. Przepraszam za wpisy, ale pierwszy raz mam "własne" pszczoły i dla mnie to nowość jak zresztą całe to ogrodnictwo. Teraz będzie 4 sezon jak grzebię w ziemi.
Zielonym do góry!
Pierre1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 mar 2012, o 16:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie Nowa Sól

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

U mnie pszczoły zimowały w altanie na działce. Dzisiaj zauważyłem, że dwie się już "wykluły". Wieczorem wyniosłem ul na stałe miejsce. Jutro zapowiada się ładna pogoda, więc będę mogł sobie je poobserwować. Dobrze, że w okolicy coś już kwitnie.
Awatar użytkownika
sparks25
500p
500p
Posty: 696
Od: 14 lut 2010, o 22:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie chełmno

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

A tak wygląda mój domek , wystawiłem go wczoraj razem z kokonami coś koło 1500 szt :)
Obrazek
Zrobiłem go z paneli podłogowych więc nawet podłogę mają z paneli 8-)
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3746
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Witam. Mam taki problem, jak zrobić ulik dla trzmiela drzewnego? W mojej okolicy ten gatunek występuje. Chce by ten ulik był w wydrążonym pniu drzewa. W jaki sposób zrobić tę dziurę? Czym wywiercić otwór w pieńku brzozowym? Czy taki ulik należy zabezpieczyć siatką od ptaków?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Gamon
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 mar 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Wymiary wewnętrzne skrzynki dla trzmieli:
Wysokość: 17 cm
Szerokość: 18 cm
Głębokość: 18 cm
Średnica otworu wlotowego: 20 mm
Grubość ściany przedniej wokół otworu wlotowego: 2 cm
Warunkiem koniecznym jest napełnienie skrzynki luźno jakimś materiałem:
suchymi liśćmi, sianem, mchem itp
Kładziemy luźno na dnie skrzynki, potem robimy kulę w kształcie gniazda i na to ponownie luźno materiał.
Awatar użytkownika
JaKama
50p
50p
Posty: 78
Od: 3 mar 2012, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazury

Re: Hodowla dzikich pszczół i Trzmieli w naszych ogrodach. CZ II

Post »

Papcio a w którym regionie Polski mieszkasz?
U mnie ściana północno wschodnia, chłodniej chyba niż gdziekolwiek nie licząc oczywiście gór :wink: u nas jeszcze zdarzają się nocki z przymrozkami, więc dlatego moje pszczoły jeszcze śpią.

sparks widzę, że domek na wypasie 8-) wykluwa się już coś u Ciebie?
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”