Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3  
Autor Wiadomość
Dociekliwy
 Tytuł: Płodozmiany.Zmianowanie siewów
PostNapisane: 13 sty 2006, o 18:29 
Proponuję dyskusję , rady , własne doświadczenia w temacie zmianowanie siewów i sadzenia warzyw . Co po czym można a po czym nie można . Co po czym najlepiej się udaje .

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 16 sty 2006, o 08:50 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Zalecana jest uprawa przez kilka lat na tym samym miejscu pomidorów oraz coroczne nawożenie kompostem z udziałem obornika i resztek roślin z pomidorów. Oczywiście w razie infekcji - choroby zmieniamy miejsce.
Ja pomidory w ten sposób uprawiam w jednym miejscu do 5 lat.

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 16 sty 2006, o 08:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Czyżby nikt w tym zakresie nie miał doświadczeń?
Ja mam pytanie czy można rok po roku w tym samym miejscu wysiewać marchewkę i pietruszkę?

nemo56
 Tytuł:
PostNapisane: 16 sty 2006, o 15:34 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
jak się komuś chce to przeczytać, to podaję:
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/ochronawarzyw.html

ale poniższy polecam wszystkim zainteresowanym:
http://podszarotka.republika.pl/index1. ... miana.html

Zobacz profil Wyślij e-mail      

nemo56
 Tytuł:
PostNapisane: 16 sty 2006, o 15:42 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Erazm napisał(a):
Czyżby nikt w tym zakresie nie miał doświadczeń?
Ja mam pytanie czy można rok po roku w tym samym miejscu wysiewać marchewkę i pietruszkę?

Jak się uprzesz, to możesz. Tylko to wbrew płodozmianowi. Marchew po 3 latach a pietruszka po 4 latach.
Pomidor nie wymaga płodozmianu ale po ok. 7 latach (w szklarniach) wskazane jest wymienić ziemię, lub przestawić lekką szklarnię.
Więcej w linku podanym w poście powyżej.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

borys
 Tytuł: Płodozmian dla początkującego laika ?
PostNapisane: 7 mar 2007, o 12:17 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Płodozmian dla początkującego laika ?

Przeglądałem wiele stron na temat płodozmianu warzyw lecz nie potrafie jakoś sobie poradzić.
Ja jako prawie całkowity laik nic z tego nie kumam.
Pamiętam że jak kiedyś próbowałem się bawić w ogrodnika to miałem (skądś) zrobiony na kartce czteroletni płodozmian na czterech częściach uprawianej ziemi.
Niestety nie potrafię teraz jej odnależć.
Według stanu mojej wiedzy rozróżniam:
1 warzywa kapustne
2 warzywa cebulowe
3 warzywa liściowe
4 warzywa korzeniowe
5 warzywa psiankowate
6 warzywa dyniowate
7 warzywa rzepowate
8 warzywa strączkowe
9 warzywa wieloletnie
10 warzywa różne
Najczęściej począdkujący rozpoczyna od jednej grządki gdzie ma "miszmasz".
Ja mam od tamtego roku dwie grzadki "miszmasz" i mam zamiar w tym roku zrobic jeszcze dwie plus jedna dodatkowo.
Czyli miałbym cztery pod warzywa i jedną na truskawki.
Z wszystkich linków które przegladałem nie potrafię jakoś nic dla siebie wyciągnąć bo tam prawie wszędzie jest plan na sześć zagonów.
Wypadało by mi na razie nie siać warzyw które są planowane do dwóch grzadek :).
Wygląda na to ze niema nic takiego jak schemat płodozmianu.
Jeśli weżmie sie pod uwagę że nie każdy wysiewa podobne odmiany warzyw i chcieć jeszcze uwzglednic "dobre i złe sąsiectwo" to można dostać "pomieszania z poplątaniem".
Wiosna tuż tuz a ja w dalszym ciągu nie mogę stworzyć mojego planu.
Marzyłoby mi się aby to wszystko szło z roku na rok kierunek w prawo i nie byłoby wtedy problemów.

chatte
 Tytuł:
PostNapisane: 7 mar 2007, o 19:41 
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum

więcej niż 1
Jeżeli masz cztery zagony, to mozesz podzielić je np.tak :
1/ warzywa żarłoczne (psiankowate, dyniowate, kapustne - oprócz kalarepy,por, seler)
2/ warzywa o średnich potrzebach pokarmowych (sałata, szpinak, kalarepa, czosnek, cebula, marchew, burak)
3/warzywa o małych potrzebach (fasola, groch, rzodkiewka, rosliny przyprawowe- np. cząber ogrodowy)
4/ warzywa wieloletnie
W następnym roku na miejscu, gdzie uprawiałeś żarłoczne uprawiasz te o średnich wymaganiach, a na zagonie po tych średnich - te o małych wymaganiach. Zagon, na którym uprawiałeś mało wymagające nawozisz i uprawiasz żarłoczne.

Kiedyś próbowałam wprowadzić taki płodozmian, ale jakoś nie bardzo sobie z tym radziłam i w końcu robię tak : mam część warzywną podzieloną na 3 części. Na jednej części mam truskawki, a pozostałe dwie nawożę na zmianę.
Na części świeżo nawiezionej uprawiam zawsze żarłoki, a na drugiej wszystkie pozostałe.
Tak jest na pewno łatwiej i też Ci taki sposób uprawy polecam :D

Erazm
 Tytuł:
PostNapisane: 24 paź 2007, o 13:56 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Zalecam przeczytanie o stosowaniu płodozmianu. http://www.eioba.pl/a75042/ekoogrodnictwo_plodozmian Naprawdę warto. :lol:

maakita
 Tytuł:
PostNapisane: 5 sty 2009, o 16:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Nie rozumiem pomidor nie wymaga płodozmianu? Przecież pomidory łapią co roku zarazę ziemniaka wcześniej, czy później, ale zawsze. Czasem dopiero pod koniec okresu wegetacyjnego i słabą, ale zawsze,no chyba, że ktoś będzie stosował chemię bez umiaru. Dlatego ja nigdy pomidorów nie uprawiam w tych samych miejscach i wydawało mi się, że takie jest zalecenie.

Na wsi u maakity

Waleria
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 09:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Kasiu! Truskawki były na tym miejscu parę lat, warto im zmienić miejsce.

Waleria
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 11:24 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja na miejscu, przeznaczonym pod truskawki sadzę czosnek i cebulę i sieję groch. Zbierane są dosyć wcześnie, więc można też wcześnie zacząć sadzenie truskawek, by w zimę weszły dobrze ukorzenione.

gienia1230
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 11:45 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Kasiu, sięgnęłam po swoje notatki i postaram się w miarę przejrzyście to jakoś napisać;
-gleba lekko kwaśna (około ph 6), lekka, piaszczysto gliniasta, przewiewna, próchnicza.
Nie sadzić na ugorach, łąkach, glebach podmokłych.
Nie sadzić po: truskawkach, wieloletnich motylkowych (koniczyna, lucerna- opuchlaki), ogórkach, pomidorach, kapustnych i ziemniakach (choroby grzybowe).
Nie sadzić obok malin i porzeczek (to żywiciele przędziorka chmielowca, szkodnika truskawek).
Sadzić po; dobry przedplon- łubin, bobik, gorczyca, peluszka oraz wczesne warzywa-fasolka, groch, marchew czy cebula. A najlepiej posadzić truskawki po co najmniej czteromiesięcznej uprawie aksamitki (nicienie).
Grządkę pod truskawki musisz solidnie odchwaścić z mniszka, ostu, powoju, skrzypu a zwłaszcza z perzu. Na rozłogach perzu żerują drutowce, które mogą uszkodzić młode sadzonki, z resztą w ogóle perz bardzo hamuje wzrost roślin (jego korzenie wytwarzają jakieś tam szkodliwe dla roślin substancje).
Po odchwaszczeniu nawieżć obornika , wtedy możesz zrezygnować z nawożenia mineralnego.
W tym samym miejscu truskawki możesz posadzić dopiero po 4- ch latach.
Mam nadzieję, że Ci troszkę pomogłam.

gienia1230
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 11:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Dodam jeszcze, że z tym odpowiednim ph dla truskawki, to różnie piszą. Mam taki wykaz z przedziałami optymalnego ph dla roślin i tam przy truskawce stoi jak byk ; ph 7,0-8,0.

tadeusz48
 Tytuł:
PostNapisane: 10 sty 2009, o 14:12 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Ja od kilkudziesięciu lat sadzę truskawki na miejscu gdzie wcześniej rosły wczesne ziemniaki , po ziemniakach gleba jest odchwaszczona, głęboko wzruszona, no i oczywiście do sierpnia ( czas sadzenia truskawek)ziemniaki są już wykopane i można bez przeszkód sadzić truskawki. Przed posadzeniem truskawek w miejscu gdzie mają rosnąć ( w rządku) kopię rowek głębokości ok. 30 cm, szerokości na sztych łopaty, rowek ten wypełniam obornikiem , lub kompostem, kopiąc następny rowek( rozstaw 70-80 cm) , przysypuję obornik lub kompost i dopiero w tak przygotowaną ziemię w rządku sadzę truskawki. Po 2 latach w tych truskawkach kopię ponownie rowek , tym razem pomiędzy rzędami truskawek i wypełniam go znowu obornikiem , lub kompostem i przykrywam ziemią z następnego rowka, truskawki mając tak dostarczony pokarm rosną i obficie owocują.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 29 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości