Mikrorozmnażanie roślin w domu

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
tom_mix
500p
500p
Posty: 516
Od: 3 sie 2007, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszowa, Wroclaw

Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Jak wiadomo w dzisiejszych czasach rośliny na skalę przemysłową rozmnaża się metoda kultur tkankowych - in vitro. Dzięki niej możemy w bardzo krótkim czasie osiągnąć ogromna ilość nowych roślin. Kulturę da się zapoczątkować od pojedynczej komórki, tkanki lub określonego fragmentu organów roślinnych. Całość utrzymuje się w sterylnych warunkach na sztucznie sporządzonych pożywkach.
Wiele osób pewnie pomyśli że do tego potrzeba całego specjalistycznego laboratorium. Całe szczęście da się wszytko zrobić w domowych warunkach. Komorę z laminarnym przepływem powietrza gdzie wykonujemy wszystkie sterylne prace da się zastąpić "celanboxem" czyli np. odwróconym akwarium, kartonem wyłożonym folią . Pożywkę można również samemu zrobić w łatwy sposób. Pierwszą możliwością jest przygotowanie pożywki "na zimno" ,a następnie sterylizacja w autoklawie ( w domu można go zastąpić szybkowarem), druga metodą jest zastosowania inhibitora enzymów oddechowych (PPM).

Zachęcam wszystkich do pogłębiania tematu, próbowania i dzielenia się tu na forum relacjami.
Żeby nie było suchej teorii pokażę wam moje kultury rosiczki. Wyprowadzona została z nasion. Siana na podłoże MS 30% bez dodatku hormonów. Również przez cały okres hodowli nie zmieniałem pożywki na inną, jedynie pasażowanie na świeżą pożywkę. Jak zauważyłem roślina bardzo chętnie wydaje potomstwo bez jakichkolwiek wspomagaczy w postaci hormonów. Z jednego nasionka jakie przeżyło po ok 6 miesiącach mam ponad 30 roślin. Największa rosiczka została już jakiś czas temu wysadzona na stale podłoże. Zauważyłem nawet że wypościła własny korzonek :tan Teraz czeka ją przyzwyczajanie do niskiej wilgotności.

Od nasionka
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

do dorosłej rośliny :heja
Pozdrawiam Tomek
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Gdzie można kupić pożywkę do rozmnażania i hormony?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

No właśnie też mnie to ciekawi.

Jakis czas temu mnie to zainteresowało,
sporo informacji jest w takiej niewielkie książeczce o rozmnażaniu roślin.

Powiem tylko, że nie wszystkie rośliny można rozmnażać in vitro, bo nie daje to spodziewanego efektu.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Grzebiąc w tym temacie,trafiłem na wiadomość,że jako podłoże może służyć pulpa bananowa
albo mleczko kokosowe.
adamian
500p
500p
Posty: 981
Od: 13 wrz 2009, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Tomek
Ciesze się, że założyłeś ten wątek i tak jak obiecałem melduję się :)
Zacznę od pożywek: Najprościej kupić gotowe koncentraty, wspominałeś jednak że pożywki sporządzasz sam. Korzystasz konkretnie z jakiś mieszanek nawozowych z ogrodniczego, wzbogacając je w witaminy i hormony? czy też osobno naważasz poszczególne sole?
Awatar użytkownika
tom_mix
500p
500p
Posty: 516
Od: 3 sie 2007, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszowa, Wroclaw

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Mirzan, pożywki można dostać na allegro, hormony również. Poza tym można kupić w sklepach chemicznych, ale to tylko w dużych ilościach.
Jako samo podłoże pulpa bananowa albo mleczko kokosowe się nie nadaje. Są to jedynie dodatki do podłoża. W ich skład wchodzą m.in aminokwasy, sole mineralne, naturalne hormony roślinne i wiele innych substancji chemicznych.

Jokaer, możesz podać konkretnie tytuł książki?
jokaer pisze: Powiem tylko, że nie wszystkie rośliny można rozmnażać in vitro, bo nie daje to spodziewanego efektu.
Tu się z Tobą nie do końca zgodzę. Da się w ten sposób rozmnożyć wszystkie rośliny. Tylko czy to się opłaca :wink:

Adamian, super że zajrzałeś ;:136

Tak, wszytko robię sam jak Ci już wcześniej pisałem. Nie korzystam z mieszanek nawozowych, często skład podawany na opakowani różni się znacząco z zawartością ;:14 Inna sprawa jest taka że w gotowych nawozach nie ma zbytniej możliwości ustalaniem właściwej równowagi mineralnej.
Najczęściej robię sobie roztwory bazowe i z nich odmierzam odpowiednie ilości, tak samo z witaminami i hormonami. Naważenie poszczególnych soli z osobna jest zbyt czasochłonne.

Jak tam Twoje nasiona Obuwików? Moje jak na razie wszystkie sterylnie się trzymają ( puk, puk w niemalowane ;:170 )
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Tomku, miałam na myśli, nie, że nie można ich rozmnożyć,
tylko to( oczywiście wyczytane w literaturze ),
że niektóre rośliny rozmnażane in vitro nie warto rozmnażać,
bo nie zakwitają tak jak by się spodziewano i gorzej rosną
Ale tych roślin chyba tak wiele nie ma.

książeczka :
Rozmnażanie wegetatywne roślin ozdobnych - Marek Jerzy, Agnieszka Krzemińska,
wyd. PWR i L
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
tom_mix
500p
500p
Posty: 516
Od: 3 sie 2007, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszowa, Wroclaw

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Dzięki za podanie literatury. Tak się składa że mam ją u siebie. Jest dość dobrym źródłem informacji. Mam też skrypt dla studentów wydziałów ogrodniczych i akademii rolniczych, w którym jest również rozdział poświęcony metodzie in vitro. Jednak nie jest on tak "lekko" napisany jak w wcześniej wspominanej pozycji. Może ktoś jeszcze zna jakieś publikacje na ten temat :?:
Pozdrawiam Tomek
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Super ciekawy temat jak dla mnie:) czy pożywki takie same będą dla różnych gatunków roślin, czy trzeba je modyfikować? Mam małe puste akwarium, jak i szybkowar..;)
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Pożywki są różne dla różnych gatunków a często sie zdarza że nawet odmiany danego gatunku wymagają jakiś modyfikacji składu. MS jest podstawą dla wielu gatunków, różnice dotyczą głównie ilości hormonów w pożywce.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Z bananami to jakaś lipa.Rzeżucha siana na bananie nie wschodzi i od razu pleśnieje całość.
Czy hormony zawarte w ukorzeniaczach mogą mieć jakieś zastosowanie w mikrorozmnażaniu?
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Hormony dodaje sie do pożywek w bardzo małych ilościach, np. 1mg/l. Po pierwsze mając właściwy hormon trudno go odmierzyć, bo trzeba mieć tu super wagę. Robi sie tak zwane roztwory wyjściowe, bo mając bardzo dokładną wagę i tak trudno odmierzyć fizycznie 1mg czegoś. Często roślina różnie reaguje na tylko nieco zwiększoną ilość hormonu, więc ta dokładność musi być. Nie wiem, jakie regulatory są teraz w składzie ukorzeniaczy, ale i tak większość jego składu to puder a w nim ciutkę hormonu. Moim zdaniem nie da się dokładnie odmierzyć i wyliczyć ilości hormonu w ukorzeniaczu biorąc pod uwagę, że dużo tam innego składnika. Chyba że ktoś ma czas na doświadczenia. w ogóle uważam, że in vitro w domu, to taka zabawa dla własnej satysfakcji, bo po pierwsze ze wzgledu na trudności "wagowe" lepiej rozmnażać rośliny bez hormonów, a te z zasady dobrze rozmnażają się same in vivo. Poza tym jednak ciężko utrzymać sterylność i wiele innych czynników. Mimo wszystko życzę miłej zabawy.
Awatar użytkownika
tom_mix
500p
500p
Posty: 516
Od: 3 sie 2007, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Raszowa, Wroclaw

Re: Mikrorozmnażanie roślin w domu

Post »

Agnieszka, ma rację ;:108 Ewentualnie można wyekstrahować hormon z ukorzeniacza, ale to raczej bardzo mało opłacalne.

Najprostszą wagę do 3 miejsca po przecinku można już kupić za 100 zł ;:224 ale można robić tak jak wspominasz r-ry wyjściowe do których tak dokładna waga nie jest potrzebna. Utrzymanie pełnej sterylności to kwestia kilku prób. Wysiewanie nasion storczyków najbardziej opłacalne jest właśnie na pożywkach agarowych. Owszem możemy wysiać je na podłoże roślin matecznych, ale czy w ogóle uda nam się utrzymać protokormy przy życiu? W warunkach in vitro wystarczy odkazić nasiona albo nieotwarty nasiennik i zaszczepić na pożywkę bez jakichkolwiek hormonów.
"Dla chcącego nic trudnego" :wink:
Pozdrawiam Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”