Rośliny - jakie posadzić

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pani_Jagienka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 20 lip 2012, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Roztocze

Re: Rosliny jadalne w otoczeniu domku dla dzieci... jakie?

Post »

Dzięki benzulli... Właśnie zastanawiałam się nad wymaganiami cytryńca. Faktycznie winorośl też przychodziła mi do głowy. Fajnie byłoby aby dzieciaki z wysokości mogły sobie skubać jakieś owocki ( domek jest na wysokości około 1,5 metra ). Winorośl rośnie u mnie już w innym nieosłoniętym od wiatrów miejscu i radzi sobie dobrze. co roku ładnie odrasta z pędu głównego i ładnie owocuje, a gnojówki kurzej u mnie pod dostatkiem :-P. Jeśli jednak zdecyduję się na cytryniec lub aktinidię to wykopię dół i przygotuję mu odpowiednie podłoże. Z wodą nie będzie problemu bo dzieciaki i tak zawsze latają z konewkami. A w planach mam zamontowanie na dachu domku rynny coby zbierała wodę do beczki.
Kasia85
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 27 lut 2013, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie rośliny na działkę, którą rzadko odwiedzamy?

Post »

Witam serdecznie :)

Ten temat poświęcony jest roślinom na działce.
Pragnę zapytać Was drodzy forumowicze o wasze zdanie, a mianowicie:

Jakie rośliny ozdobne/kwiaty można posadzić na działce, którą rzadko odwiedzamy? (chodzi o rośliny, które rosną bez potrzeby częstej ich pielęgnacji, która najczęściej ogranicza się do podlewania raz w tygodniu, kiedy jesteśmy na działce)

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi :D

Pozdrawiam
Kasia
Kasia
Awatar użytkownika
kefas g
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 maja 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jakie rośliny na działkę, którą rzadko odwiedzamy?

Post »

Najlepiej zrobić tzw kwietną łąkę. Wymagania żadne, podlewać nie trzeba wcale, różnorodność kwiatowa i błogi święty spokój.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1341
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Jakie rośliny na działkę, którą rzadko odwiedzamy?

Post »

Zależy, co rozumiesz przez "rzadkie odwiedzanie". :D

Mój skrawek zaniedbałem w tamtym roku, ale z tego co zauważyłem, to nagietki i nasturcje rosły jak głupie - nasturcja wspinała się po siatce, a nagietki przerosły żółtlicę. Do tego niewymagające byliny i trawy.
marcin-d
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2014, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielonki

Co posadzić przy ścieżce

Post »

Od dłuższego czasu zastanawiam się co można posadzić obok chodnika do domu może ktoś ma jakiś pomysł?

Sytuacja wygląda tak - mały murek oporowy potem chodnik 1,5 m szeroki potem miejsce do nasadzenia 70 cm szerokie (7 metrów długie) a dalej trawnik. Miejsce raczej oświetlone, suche.
Szukamy czegoś najlepiej:
- zimozielonego, lub iglastego - ścieżka do domu i okno z kuchni wychodzi prosto na nią
- niskiego max 80 cm wysokie - może być do formowania
- żeby ładnie zarosło - może wchodzić na chodnik
- żadnych trujących owoców - małe dzieci
- żeby nie wyglądało na żywopłot
- najlepiej żeby kwitło
- mogą być mieszane rośliny
- żeby szybko urosło
Miejsce przygotowane rok temu i dalej nie wiemy co posadzić ;:218

Macie jakieś sugestie?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Co posadzić przy ścieżce

Post »

Lawenda :wink:
Awatar użytkownika
aleksandra2323
500p
500p
Posty: 529
Od: 28 cze 2008, o 00:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co posadzić przy ścieżce

Post »

Ja mam dwa rodzaje jałowców, kiepskie zdjęcie, niestety ;:131

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Co posadzić przy ścieżce

Post »

Może kwasolubne:
wrzosy
andromeda
golteria
w kompozycji z trawą kępiastą niziutką jak np
kostrzewa sina lub
turzycą ptasie łapki
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
annodomini
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1573
Od: 13 sty 2008, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Słupska

Re: Co posadzić przy ścieżce

Post »

Oby nie bukszpan. Śmierdzi kocim moczem, szczególnie przy cięciu. Lawenda - świetny pomysł, piękna i pachnąca.
Wypowiadam się na FO, gdy mam o czymś jakiekolwiek pojęcie,
gdy go nie mam, proszę innych o radę.
Pozdrawiam Skrytopodczytywacz Adam
Awatar użytkownika
asta6265
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2409
Od: 8 sty 2012, o 12:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co posadzić przy ścieżce

Post »

Ja polecam bezobsługowe róże. W zeszłym roku właśnie zagospodarowałam teren pod płotem 60cmx9m. Różyczki okrywowe, są piekne, nie wymarzają, bezobsługowe. Ja sadziłam co metr, bo między daję jednoroczne, ale jeśli chcemy efekt pięknego dywanu to co 0,5m sadzić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mój kawałek świata
Pozdrawiam Anka
marcin-d
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2014, o 23:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zielonki

Re: Co posadzić przy ścieżce

Post »

Dziękuję za rady.
Ta golteria wygląda zachęcająco. Do lawendy robimy kolejne podejście bo ostatnie dwie próby zakończyły się niepowodzeniem.

A co to za róże? Potrzebuję właśnie bezobsługowe, okrywowe róże na skarpę. Dużo a nawet bardzo dużo :))

W tym momencie najbliżej jesteśmy rododendronów - na przemian takie wyższe na "pniu" i takie mniejsze. W tym tygodniu mam urlop więc się zakupy i sadzenie odbędą.
Jolene
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 27 cze 2012, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jakie rośliny można posadzić razem?

Post »

Kochani!

Przepraszam od razu, jeśli temat jest w złym dziale, będę wdzięczna za przeniesienie, jeśli istnieje odpowiedniejszy.

Jako nadal początkująca "ogrodniczka" ;:14 Nazbierałam w tym sezonie dość sporo roślin (jak na mój balkon), które potrzebują jednak uporządkowania. Zmiana pracy, nowe obowiązki, stres... wszystko to sprawiło, że na mojej miniaturowej enklawie panuje ogromny bałagan.

Chciałabym zapytać Was, czy któreś z tych roślin, które posiadam, szczególnie się lubią, bądź nienawidzą? Planuję ulokować moje roślinki w porządnych skrzynkach (teraz są w chaotycznych doniczkach) i zastanawiam się jak to zorganizować.

Aktualnie posiadam:

* Dalie (różne kolory)
* Rozwar (fiolet i róż)
* Szałwia (wieloletnia)
* Fuksja (taka krótka, nie wisząca, 2 sztuki)
* malutkie sadzonki aksamitki
* Komarzyca (3 roślinki)
* Małe (osobiście wyhodowane) wilce
* Małe (również z własnej produkcji) groszki pachnące

Poza tym posiadam pojemnik ziół, ale tam chcę dosadzić już tylko inne zioła. Mam sporo skrzynek, chcę jeszcze dokupić, więc jestem otwarta na wszelkie pomysły/ostrzeżenia :)

Myślę też nad tym, że może warto poświęcić moją największą donicę na groszki? Już się proszą o więcej miejsca, a wiem, że w skrzynkach może im być za ciasno za 2-3 tyg.

Wiem, że na wiele roślin (zwłaszcza moich pnączy) to już bardzo późna pora, ale tak jak mówiłam, jestem w tym roku późno obudzona i założyłam, że po prostu wyrośnie tyle ile wyrośnie, trudno :)

Z góry dziękuję za rady! :*
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co mogę posadzić razem? Pytania nadal początkującej "balkonowiczki" ;p

Post »

Jest jeszcze czau troszkę. Przynajmniej będziesz miałao ładny jesienno-kwitnący balkon :)

Pytania:
1. Jakie to dalie? i kupione sadzonki? czy bulwy? :roll: Domyslam się, że miniaturowe odmiany, bo tylko takie uprawia sie na balkonie. jeśli sadzonki z siewu miniaturki, to spokojnie do kompozycji skrzynkowej -z tyłu
2. Szałwia? jaka? jest wiele gatunków: omszona, lekarska (barwna), omączona (czasami jako bylina). Ja bym raczej do osobnej donicy w kompozycji z jakąs inna niską rosliną.
3. Jakiej aksamitki ? :P są 3 gatunki: wąskolistna, rozpierzchł, wyniosła (karłowa). Wąskolista tworzy k 40 cm wyskości krzaczki (wsadzaj po kilka siewek). Rozpierzchła i wyniosła moga być sadzone do skrzynek lub uzupełnienie z rozwarem.
4. Fuksja - posiada lekko wzniesiony pokrój, ale ma przewieszajace sie pędy pod ciężarem zwisajacych kwiatów. Fuksje można prowadzić jako drzewko pienne, posadzić w wiszącym koszu. Raczej polecam osobno nie w kompozycjach, gdyz czasami bywa kapryśna i łatwo ja zalać lub przesuszyć.
5. Komarzyca (plecranthus) - pędy przewieszajace się. Zalecam posadzić z przodu lub po bokach skrzynki. Możesz równiez w powieszonym koszu, osobno.
6. wilce? purpurowe domyslam się. No to jak pnącze do przy kratce. Raczej bym unikał sadzenia z innymi balkonowymi w kompozycji, gdyz wilce czepiają się dosłownie wszytskiego.
7. Groszek pachnący jak najbardziej moze byc jeszcze siany. Jest niższy niż wilec. Pytanie czy masz odmianę ogrodowa czy zwisającą? 'Sugar'n Spice'. jeśli zwykłą to raczej też przy podporze.

Rozwar to bylina wieloletnia, która kwitnie tylko raz w roku (nie powtarza kwitnienia po przycięciu). Będzie wrazliwa na mokre podłoże, gdyż ma mięsiste korzenie. Polecam również w osobnym dużym pojemniku, który na zimę można zabezpieczyc przed mrozem. Kompozycja: rozwar niebieski, róż i biały tworzy bardzo ładna kolorystykę.
jeśli posadziśz rozwar na środku do szerokiej misy/donicy, to wzdłuż brzegu możesz posadzić aksamitkę, która kwitnie do jesieni i zastapi przekwitłe rozwary.

Jest czas na wysianie smagliczki nadmorskiej, jako uzupełnienie do komarzycy, rozwaru, szałwi, aksamitek. Dokupić jakąś trawe ozdobną, która da lekkości kompozycji. jeśli chcesz wprowadzic barwę, to żurawki, koleus. To rosliny, które jeszcze możesz kupić.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”