Przepisy dot. palenia ogniska w ogrodzie

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Ja ci odpowiem - jak najbardziej :P
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Palenie liści

Post »

U mnie po posypaniu popiołem drzewnym dobrze rosną róże i stara odmiana winogrona.Moja wiedza na temat jest zerowa,tylko doświadczenie.Również podsypywany przez rodziców iglak płożący rozrósł się do kosmicznych rozmiarów.Niestety z mojej głupoty został wycięty
Pozdrawiam!!!
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Panie Pawle zgadzam się z tym że kompost osiąga temperaturę 80 C ale to wewnątrz pryzmy a co z wierzchnią warstwą ? Mam już porobione kompostowniki z liści dębowych i sypałem już na nie wszystko i proszę mi uwierzyć że nic to nie daję po 5 latach liście tylko rozpadły się na takie trociny i nic więcej ( na pewno nie jest to ziemi ) nawet chwasty na tym nie rosną. A jeśli chodzi o grzyby to zauważyłem straszne ilości mączniaka, nawet pryskanie nic nie daje bo dęby mają po 15 m wysokości żaden opryskiwacz na taką wysokość nie pryska. A jak palę liście to wysypuje potem ten popiuł już na mój właściwy kompostownik i świetnie go wzbogacam. A po drógie jeszcze raz powtarzam że tych liści jest ogrom, z 2 hektarów zebrać warstwę 5 cm to proszę sobie przeliczyć ile to m3. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Palenie liści

Post »

Jeśli jest tak dużo liści ,to może warto wykorzystać jako biomasę i jeszcze mieć tanie ciepło.
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Kiedyś się nad tym zastanawiałem ale to dość drogo wychodzi bo trzeba było by mieć jakąś brykieciarkę żeby robić z tych liści brykiet do palenia bo liście takie same nie miał bym gdzie przechować bo za dużo ich jest a znowu muszą być suche :/
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Palenie liści

Post »

Pawel01 ja kiedyś znalazłam przepis (chyba na stronach pana Ciepłuchy) jak szybko przekomopstować korę. Sprawdziłam i rzeczywiście przepis genialny. Jeśli by Ci się chciało to może zrobisz doświadczenie na liściach dębowych. Jakby się udało to byłoby świetne podłoże i ściółka do kwasolubnych. Ja dodaję do kompostownika liście dębu, fakt, nie stanowią większości, i nie zauważyłam żeby nie zostały przerobione.
Przepis dotyczył 1m3 surowej kory
dodajesz mw w stosunku do objętości 1/3 piasku/żwirku/, 5 kg saletry amonowej, 2,5 kg superfosfatu, 0,5kg siarki, 0,5kg siarczanu żelaza. Układając pryzmę zwilżasz ja wodą, całość musi być stale wilgotna, po miesiącu przerzucasz, potem po miesiącu drugi raz, po 3 miesiącach kora była przekompostowana, kruszyła się w ręku. Ja za starter wykorzystałam darń z lasu wrzucając trochę na każdą warstwę no i robiłam na początku lata
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Palenie liści

Post »

Myszko, nie daje mi spokoju Twoja sąsiadka. A może zainstalowałabyś kamerę? I potem babsztylowi po oczach . . .
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Palenie liści

Post »

Aisyrku dziękuję za zainteresowanie.Też myślałam o kamerach,raczej środek przeciw złodziejom,ale można załatwić dwie sprawy .Sąsiadka jest wielką jędzą,ale nie mam na to wpływu.
Pozdrawiam!!!
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palenie liści

Post »

W ogrodzie botanicznym liście dębu są normalnie kompostowane jedynie kasztanowiec jest palony ze względu na szrotówka.
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palenie liści

Post »

Z doświadczenia wiem że ogrody botaniczne kompostują wszystko bo nie mają pieniędzy na wywóz nieczystości organicznych. I wiem na 100% że liści dębu się nie kompostuje bo nie nadają się do tego. I może jest na forum jakiś prawnik który jest mi w stanie odpowiedzieć na pytanie czy mogę owe ognisko palić u siebie czy nie.
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palenie liści

Post »

A może taki cytat z netu coś wyjaśni:
Na terenach gdzie stoją budynki lub obiekty budowlane obowiązuje :
Dz.U.2006.80.563 rozp. 2006.04.21
Ochrona przeciwpożarowa budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Oczywiście mówimy o przepisie dotyczącym palenia, odległości od innych budowli i od granicy działki.
Przepisy dotyczące palenia na terenach parków krajobrazowych, narodowych, etc regulują zupełnie inne przepisy.

W przedmiotowym rozporządzeniu istotna jest nie tylko odległość ogniska, ale co ważniejsze zakaz gromadzenia łatwopalnych materiałów w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki.

(...)
§ 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:
(...)

5) rozpalanie ognisk lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów oraz w mniejszej odległości od tych obiektów niż 10 m;
6) składowanie poza budynkami, w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki, materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu;

Co oznaczają powyższe przepisy?
Za GRILA ROZPALONEGO NA BALKONIE W BLOKU w odległości mniejszej niż 10 m od ściany, można ścigać sąsiada bo rama okna niezależnie z czego jest wykonana (PCV,drewno) jest łatwopalna a ocieplenie budynku (ze styropianu, siatki i kleju) tym bardziej.
ZA KOMPOSTOWNIK stojący na granicy działki albo przy płocie w odległości mniej niż 4 m też, lub gałęzie i drewno kominkowe.

Za ognisko rozpalone w odległości 10 m od budynku lub płotu NIE MOŻNA. Dlaczego płotu? Bo płot jest też budowlą i obiektem małej architektury.

Uchwały rad gmin, powiatów i miast, (tzw prawo miejscowe) nie mogą być sprzeczne z bezwzględnie obowiązującymi przepisami wyższego rzędu - rozporządzenia europejskie, ustawy, rozporządzenia krajowe. Zresztą odnośnie palenia ognisk nie ma takich uchwał za wyjątkiem terenów ochrony zabytków, krajobrazu czy przyrody. To wszystko. Za bezpieczeństwo pożarowe w obiekcie i na terenach przyległych odpowiada wyłącznie WŁAŚCICIEL.

Na ogródkach działkowych stanowiących własność Polskiego Związku Działkowców a użytkowanych przez członków związku obowiązuje REGULAMIN OGRÓDKÓW DZIAŁKOWYCH, ale to właśnie właściciel PZD może nałożyć ograniczenia na swoich nieruchomościach. To jest jednak zupełnie inna regulacja.

Jak przyjedzie Straż miejska i zachowujesz odległości na swojej nieruchomości, to nawet przez furtkę nie musisz ich wpuszczać.Nie mają podstawy żeby wtargnąć na Twój prywatny teren. Jak chcą udokumentować fakt palenia się ogniska, to przez płot. Mandatu nie przyjmuj. Spotkacie się w sadzie wygrasz, obciążysz kosztami Straż Miejską.
Już tylko na marginesie bezpieczeństwo p.poż. nie wchodzi w zakres działania straży miejskich tylko Straży Pożarnej.

Zakres zadań straży miejskich reguluje USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. (Dz. U. z dnia 9 października 1997 r.)..

(...)
Art. 10. 1. Straż wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego wynikające z ustaw i aktów prawa miejscowego.
(...)

Art. 11. (16) 1. Do zadań straży należy w szczególności:
1) ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych,
2) czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym,
3) współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń,
4) zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia,
5) ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
6) współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych,
7) doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób,
informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi,
9) konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.
2. W związku z realizowanymi zadaniami określonymi w ust. 1 i art. 10, straży przysługuje prawo do obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych w przypadku, gdy czynności te są niezbędne do wykonywania zadań oraz w celu:
1) utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia,
2) przeciwdziałania przypadkom naruszania spokoju i porządku w miejscach publicznych,
3) ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej.
3. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, sposób wykonywania czynności, o których mowa w ust. 2, uwzględniając potrzebę zapewnienia skuteczności obserwowania i rejestrowania przy użyciu środków technicznych obrazu zdarzeń w miejscach publicznych, a także potrzebę respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.

Art. 12. 1. Strażnik wykonując zadania, o których mowa w art. 10 i 11, ma prawo do:
1) udzielania pouczeń, zwracania uwagi, ostrzegania lub stosowania innych środków oddziaływania wychowawczego,
2) legitymowania osób w uzasadnionych przypadkach w celu ustalenia ich tożsamości,
3) ujęcia osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia i niezwłocznego doprowadzenia do najbliższej jednostki Policji,
3a) dokonywania kontroli osobistej, przeglądania zawartości podręcznych bagaży osoby:
a) w przypadku istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary,
b) w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1 pkt 3,
c) w związku z wykonywaniem czynności określonych w art. 11 pkt 7, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że osoba, wobec której czynności te są podejmowane, posiada przy sobie niebezpieczne przedmioty dla życia lub zdrowia ludzkiego,
4)nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
5) dokonywania czynności wyjaśniających, kierowania wniosków o ukaranie do sądu, oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych - w trybie i zakresie określonych w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia,
6) usuwania pojazdów i ich unieruchamiania przez blokowanie kół w przypadkach, zakresie i trybie określonych w przepisach o ruchu drogowym,
7) wydawania poleceń,
żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych,
9) zwracania się, w nagłych przypadkach, o pomoc do jednostek gospodarczych, prowadzących działalność w zakresie użyteczności publicznej oraz organizacji społecznych, jak również do każdej osoby o udzielenie doraźnej pomocy na zasadach określonych w ustawie o Policji,
10) (uchylony).
1a. Straż w toku wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 i art. 11 ust. 2, ma obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Czynności te powinny być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste osoby, wobec której zostają podjęte.
1b. Z czynności, o których mowa w ust. 1, na wniosek osoby kontrolowanej, sporządza się protokół.
2. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, zakres i sposób wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2-3a, pkt 8 i 9, uwzględniając potrzebę zapewnienia skuteczności podejmowanych przez strażnika czynności, a także potrzebę respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.

Widzisz tam gdzieś w zadaniach ochronę p.poż. na PRYWATNYM GRUNCIE? Nie ma.
Straż gminna jest powołana do zapewnienia przestrzegania prawa w miejscu publicznym jakim twoja działka wokół domu bez wątpienia nie jest.

http://www.e-radca.com
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Palenie liści

Post »

Prawnikiem nie jestem, ale na mój mały rozumek :wink: , gdyby doszło do sprawy to jeden prawnik powoływałby się na przepisy o tym, że nie wolno, a drugi, który by cię bronił powoływałby się na inne mówiące, że nie ma zakazu. Dlatego sprawy w sądzie ciągną się latami i każdy przypadek jest inny. Myślę, że możesz poszperać sam w Dzienniku Ustaw, znając wszystkie dane na temat twojej działki :) . I jeszcze, taki prawnik, którego tu szukasz, też musi to wszystko prześledzić, bo nikt nie ma Kodeksu w głowie, czyli musiałby sam być zainteresowany tym, czy wolno palić, czy nie :wink:
A i jeszcze znalazłam, jesteś z Wrocławia - to NIE WOLNO!
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Palenie liści

Post »

Olibabko! Dziękuję za rady.W przyszłym roku problem rozwiąże się sam ,bo zamierzam dłużej przebywać w domku letnim,więc chyba wyczaję chwilę,gdy moi sąsiedzi pójdą do pracy.W gminie wolno palić,przeszkadza to tylko moim sąsiadom bo mają za dużo czasu ,a pouczanie mnie to atrakcyjny przerywnik.
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”