Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
szalonykon
 Tytuł: Osadzanie słupków ogrodzeniowych (betonowanie)
PostNapisane: 2 lip 2011, o 23:15 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Witam,
Chcę ogrodzić działeczkę i nie wiem dokładnie jak zabetonować słupki. Proszę więc o porady:
1) W jakich proporcjach ma być rozrabiany beton
2) Wymiary dołków pod słupki
3) Jak usztywnić słupki, aby przy zalewaniu betonu trzymały pion
4) W moim słupkach przeznaczona długość na zabetonowanie jest około 40cm. Jeśli dołek ma być głębszy to co podkładać aby słupek nie wisiał w powietrzu(cegłę?)
5) Po jakim czasie od zabetonowania można zakładać siatkę.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam/

Napoleon
 Tytuł: Re: Ogrodzenie - betonowanie słupków
PostNapisane: 3 lip 2011, o 08:55 
500p
500p

---
fachowcem nie jestem ale spróbuje pomóc.
1)Beton musi byc rzadki.
2)Dołek nie za duzy nie za mały.Ok 40 cm
3)Metoda bez pomocnika :wink: Wkładasz słupek do dołka.Obkładasz go gruzem,mozesz ubijac młotkiem tak aby trzymał pion.Nie bedzie sie wtedy chwiał.
4)Gruz po budowlany bedzie najlepszy
5)Tutaj nie pomogę :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Krzychoo
PostNapisane: 3 lip 2011, o 09:05 
100p
100p

1 szt.
Metoda podpatrzona u fachowców, którzy stawiali mi płot betonowy. Dołki niewiele większe niż sam słupek. Zamiast betonu zasypywali dołki suchą zaprawą cementowo-piaskową i ubijali ją kijem wokół słupka. Można kupić taką zaprawę gotową w workach 25 kg po ok. 9-10 zł za sztukę lub też mieszać w odpowiednich proporcjach cement ze żwirem w betoniarce, ale bez dodawania wody. Sucha zaprawa po kilku tygodniach/miesiącach sama nasiąknie wodą gruntową i zwiąże. Sucha zaprawa ma tą zaletę, że możesz po obsypaniu słupka poprawiać jego ustawienie i nie przewróci się, bo sucha zaprawa wypełniająca dołek utrzyma go w pionie.
Postawiony tą metodą płot stoi od 1,5 roku, nie przekrzywił się, ani nie poddał wichurom, a potrafiło wiać naprawdę solidnie.

szalonykon
PostNapisane: 3 lip 2011, o 18:11 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Dzięki za odpowiedzi.
Co do głębokości dołka. 40cm to nie jest za mało?. Gdzieś usłyszałem o tzw strefie przymarzania. Jak to ma się do głębokości dołka?.

Napoleon
PostNapisane: 3 lip 2011, o 18:34 
500p
500p

---
Szalonykoniu ale czy kopiesz tyko dołki pod słupki czy bedziesz tez wylewał podmurówkę? Po podmurówkę i murowane słupki wylewa sie ponizej przemarzania pod zwykłe słupki powinno starczyc te 40 cm.Mozesz dac niżej np. 60 cm.Dasz wiecej gruzu :wink:

bigs
PostNapisane: 5 lip 2011, o 16:54 
100p
100p

więcej niż 1
W ubiegłym tygodniu zakończyłem grodzenie 10 arowej działki siatką więc może pomogę.
Napoleon dobrze to opisał, od siebie jeszcze coś dołożę:
1) rozrabiany beton: 1 część cementu (II lub I) i 2 części piasku (można i 3 jak ktoś się uprze) i odpowiednio wody,
2) wymiary dołków pod słupki - wierciłem, później podam wymiary, wiadomo, że na bramę i narożne mają/powinny być szersze,
3) jak usztywnić słupki: gruz - pamiętaj o gęstości betonu,
4) na słupki wierciłem na głębokość do 100 cm, słupki stały na dnie dołka, rozstaw słupków - co 2,5 metra, na słupki zastosowałem kątowniki 40, na rogach ogrodzenia rury,
5) Po jakim czasie od zabetonowania można zakładać siatkę: u mnie tydzień po zabetonowaniu ostatniego słupka.
Mogę wrzucić fotki jeśli chcesz.

litk
PostNapisane: 8 mar 2016, o 23:37 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Cytuj:
Można kupić taką zaprawę gotową w workach 25 kg po ok. 9-10 zł za sztukę

A jakiś przykład takiej gotowej zaprawy bo znaleźć czegoś takiego nie mogę?

zakk
PostNapisane: 9 mar 2016, o 00:03 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Mass w Castoramie- cementowe mieszanki betonowe np baumit b 20 b25 luv coz z tanszych jest wybor

litk
PostNapisane: 9 mar 2016, o 10:03 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Aha dzięki, ale nie widzę tego na allegrooo, Castoramy nie mam w pobliżu :( I taki beton wystarczy wsypać w dołek ubić i sam zwiąże z czasem? Bo w opisie nie ma takich informacji.

MarSz
PostNapisane: 9 mar 2016, o 10:54 
100p
100p

1 szt.
W zeszłym roku sam ogrodziłem ok 500mb płotu (właśnie słupki zabetonowane i siatka 1.6m) więc mogę dodać coś od siebie (może się przydać:

1) W jakich proporcjach ma być rozrabiany beton

Ja rozrabialem w proporcjach cement - piach - żwir 1-2-1.
Widzę, że beton ze żwirem jest o wiele mocniejszy niż beton oparty na samym piachu i cemencie.

2) Wymiary dołków pod słupki

Wierciłem wiertłem (przy większej ilości słupków polecam - wychodzą równe dołki co daje w efekcie mniej betonu i szybszą pracę).
Słupki podporowe (narożne, przy bramach lub słupek co 50m) robiłem z grubszych rurek i nieco dłuższe. Pod nie wierciłem najgrubszym wietłem - 25cm. Wychodził spory dół i sporo betonu ale myślę, że warto.
Pozostałe słupki (te pomiędzy nimi) wierciłem wiertłem średnim - 20cm (miałem jeszcze 15cm ale uznałem, że za ciekie a poza tym niewygodnie było osadzać słupki i ubijać - bo dodawałem kawałki gruzu betonowego).

3) Jak usztywnić słupki, aby przy zalewaniu betonu trzymały pion

Ja ustawiałem słupek w docelowym miejscu (jeśli była potrzeba - to stawaiłem go na dobranym kawałku gruzu), obstawiałem z czterech stron większymi kawałkami betonowymi, które ubijałem twardą rurą tak by słupek stałstabilnie. To zasypywałem suchą zaprawą (już ze żwirem) ale zalewałem ją wodą.
To co jest podane wyżej, że można zostawić suchą zaprawę - jest słuszne ale tylko w sytuacji gdy nie dajesz gruzu. Gdy dasz gruz (jak ja - co wychodzi oszczędniej zwłaszcza jeśli dysponujesz gruzem betonowym) to musisz to zalać wodą by zrobiła się papka bo sucha zaprawa może nie dotrzeć we wszystkie zakamarki i jej nie ubijesz. Takie puste miejsce po którejś zimie prawie na pewno przyczynią się do rozsadzenia betonu.

Jak już miałem to zlane i widziałem, że się wymieszało i dotarło do najniższych zakamarków to dokładałem kolejne warstwy gruzu (nigdy tak by gruz leżał na gruzie - zawsze na warstwie betonu) i znów suchy beton i woda.

W sumie mógłbym od razu lać rozrobiony ale przy moim obszarze (jak pisałem - ok500mb) trudno byłoby mi transportować rozrobiony z wodą beton (wychlapuje się z taczki) - a suchy nie stanowił problemu - wodę wlewałem w dołek.

W ten sposób dojechałem do górnej krawędzi - i następne słupki.

tutaj jeszcze mogę polecić pewien trik, który sprzedali mi panowie z firmy zajmującej się ogrodzeniami. Jak masz nierówny teren i przyjdzie moment, gdzie wylewka miałaby być nad poziomem obecnego gruntu - to warto zaopatrzyć się w plastikowe wiaderka 10l. Najtaniej je dostać w piekarni/cukierni - gdzie służą do dostarczania musów owocowych i dżemów do ciastek, pączków itp. U mnie w piekarni można takie wiaderko odkupić za 50gr. Jak się to dobrze zrobi to jest wielokrotnego użytku (odcinasz dno i obstawiasz na dołku tak by powstał stożek zwężający się ku górze - jak beton już w miarę zwiąże ale jeszcze nie wyschnie to wiaderko się łatwo wyciąga do góry.

4) W moim słupkach przeznaczona długość na zabetonowanie jest około 40cm. Jeśli dołek ma być głębszy to co podkładać aby słupek nie wisiał w powietrzu(cegłę?)

Zakładam, że masz siatkę 1,6m i dostałeś słupki 2m. Też na początku zrobiłem ten błąd - dostawca nawet twierdził, że wystarczy 30cm słupka w betonie a betonu wylać na 60-70cm. Ja się z tym nie zgadzam. Kilka słupków zrobionych w ten sposób nie sprawiało wrażenia najstabilniejszych więc wszystkie następne wydłużyłem do 2,2-2,3m co dało mi 60-70cm słupka w ziemi (u mnie jeszcze dochodziły nierówności i opisane wiaderka więc przy 40cm zapasu czasem by wyszło, że słupek jest na 10-20cm w ziemi.

Jak już coś podkładasz (tak czy inaczej może wyjść taka konieczność - nawet przy dłuższym słupku) to nigdy cegłe. Nie dawaj w ogóle cegły do betonu. Cegła po jakimś czasie się kruszy, "lasuje" - nie wpływa to pozytywnie na trwałość takiej podbudowy. Jak chcesz uzupełniać czymś wylewkę to tylko gruz betonowy - jakieś kawałki kostki, obrzeży, płyt betonowych, krawężników itp. Lepiej pokruszyć na mnijsze kawałki - lepiej wiąże ale kila większych można wykorzystać do wstępnego obstawienia słupka (jak pisałem wyżej).

5) Po jakim czasie od zabetonowania można zakładać siatkę.

Nie spiesz się. Tydzieńto minimum a nawet poczekałbym dłużej. Siatkę musisz naciągnąć (bez względu na wybraną przez Ciebie metodę - czy najpierw naciągasz linkę górną i na niej wieszasz siatkę i naciągasz, czy odwrotnie - najpierw siatka a potem linki - zawsze jest to duża siła na słupki krańcowe.

Ja z uwagi na to, że proces ten rozłozył mi się w czasie to jak nakładałem siatkę, to jedna strona była już ponad miesiąc bo betonowaniu a druga jakoś ok tygodnia.

Ta, która stała dłużej (miesiąc to może i za długo ale tak u mnie wyszło) to nie było problemu. Natomiast jeden odcinek, na który siatka poszła ok tygodnia po wylaniu - przy naciąganiu (mimo słupków podporowych) okazało się, ze krańcowe się lekko zgięły. Nie widać tego w zbyt rażący sposób ale jednak.

Wydaje mi się, że zaprawa sama w sobie była ok - przecież nic nie pękło - ale ziemia była naruszona i nie siadła (zależy też jaką masz ziemię) - i wydaje mi się, że przy naciąganiu te skośne słupki podporowe po prostu razem z blokiem betonu minimalnie wepchnęło głębiej w ziemię. Nie wiem dokładnie - ale następnym razem odczekałbym trochę dłużej (teraz będę tą samą metodą robił konstrukcje pod winogrona i kiwi a jesienią kawałek dodatkowy ogrodzenia - i teraz odczekam dużo dłużej po osazdeniu słupków)

To tyle z moich spostrzeżeń.
Może się przyda, może nie.

Może ktoś się nie zgodzi - trzeba brać poprawkę na to, że nie jestem specjalistą ani profesjonalną firmą - może zrobiłem jakieś błędy.
Z tego też samego powodu (robiłem dla siebie i na lata a nie tak jak niektóre firmy - na szybko i iść na kolejną robotę) wolałem coś zrobić nieco solidniej (mam tu na myśli przedłużane słupki). Może ktoś inny poradzi Ci, że to nie ma sensu i że przesadziłem....

litk
 Tytuł: Re: Osadzanie słupków ogrodzeniowych (betonowanie)
PostNapisane: 9 mar 2016, o 13:24 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...

---
Super dzięki za porady, na pewno mi się przydadzą jak będę stawiać własne ogrodzenie. Jednak nadal nie wiem czy ten baumit b 20 po prostu można nasypać w dziurę i ubić tak by sam pobierał wodę z otoczenia żeby związał czy może trzeba to zalewać wodą?

MarSz
PostNapisane: 9 mar 2016, o 13:49 
100p
100p

1 szt.
Tak jak pisałem - jeśli dajesz tylko to, to można - spokojnie wystarczy. Nawet widziałem takie rozwiązania.

Jeśli jednak będziesz chciał pójść trochę w "system gospodarczy" i oszczędzić na betonie uzupełniając gruzem betonowym - to nie polecam, bo trudno mieć pewność, że dotrzesz nim we wszystkie zakamarki.

Nie wiem natomiast jak wygląda czas twardnienia/wiązania - i jak to wpłynie na czas, po którym możesz naciągać linki/siatkę.

Hosta
PostNapisane: 9 mar 2016, o 18:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Czas wiazania betonu to 28 dni do pełnej wytrzymałosci. W betonie przemysłowym, można siatkę zakładać juz pno 3-7 dniach. Robionym w warunkach domowych na popularnym cemencie 32 po 14 dniach. A i pamiętać że nie przesadzamy z wodą. Nadmiar wody szkodzi. Wody 2:1 w stosunku do cementu którego jest 1 szufla na 2 szufle piasku/żwiru.

Beton ze żwirem i piaskiem zawsze będzie mocniejszy - z fizyki.
Z definicji żwir to jest tzw kamyszek o uziarnieniu pow. 2 mm -[popularny 2-8 i 8-16]. Budowlańcy często mówią "żwir" na pospółkę - naturalną mieszaninę piasków i żwiru.

Dołek głebszy. Pod słupek podstawić kamień czy gruz, ale nie cegłe jak pisali wyżej koledzy. Dobrze jak słupek będzie miał "wasy". Jedną z zalet jest to, że nikt po nocy nie wystawi tego słupka.

Wielkość dołka zależna od rodzaju słupka. ale nie ma co przesadzać. Lepszy głębszy niż płyki i szeroki. Otwory można robić wiertnicą nawet ręczna. Wiadomo, ciężar podstawy ma znaczenie - ale także głębokość i rodzaj gruntu.

Lepszy beton gęsty niż lejący, ale do gęstego warto mieć wibrator (można zabrać żonie z szafy :;230 ) - tak poważnie, chodzi, by mieć czym zagęścić. Zbyt dużo wody osłabia beton. Zamiast więcej wody, warto dać uplastyczniacze do zaprawy.

jak masz krótsze słupki (te 2m) to zwróć uwagę na jakiej wysokości będziesz montował siatkę - by nie okazała się za krótkie. Jeśli to już się to stało, to zawsze można dospawać kilka prętów zbrojeniowych, w tym poprzek, poprawi to siłe trzymania, ale wtedy dołek odpowiednio szerszy.

Jeśli zaprawa nie jest za luźna, to sama utrzyma słupki - Ty tylko pilnujesz by podczas zalewania i ubijania zaprawy trzymały pion.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości