Łubin jako nawóz,poplon

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Mamed
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 kwie 2007, o 08:23
Lokalizacja: Małopolska

Łubin jako nawóz,poplon

Post »

Przygotowuję rabatkę pod przyszłoroczne nasadzenia. Chciałabym użyć łubinu żłótego jako nawozu zielonego. Czy przed wysiewem należy nasiona moczyć w wodzie, aby szybciej wykiełkowały. jak długo moczyć? Muszę się spieszyć, bo juz pora na wysiew. I kiedy mozna będzie ściąć zieloną część? Chcę ją przekopać całą z ziemią. Czy dobrze zrobię?
Mamed
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

nasiona mozesz namoczyc na noc w letniej wodzie.Kiedys mi mówiono ,ze przkopuje się przed kwitnieciem-wtedy roslina ma najwiecej wartosciowych zwiazków.
Pozdrawiam, Ania
Moje dalie i lilie
Mój ogród:2007/08/09/10/11/12
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Łubin żółty

Post »

Parę razy usiłowałam uprawiać łubin na zielony nawóz, i nic mi z tego nie wyszło. Coś tam trochę powschodziło i zaraz padało. Gdy mieszkaliśmy w Zielonogórskim, to pamiętam ten cudowny zapach pól, obsianych żółtym łubinem. Może mi ktoś podpowie, czego może być mu za mało lub za dużo w opolskiej ziemi? A powszechnie uważa się, że łubin urośnie wszędzie.
Nasiona kupowałam na wagę w sklepie ogrodniczym.
Waleria
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Łubin żółty

Post »

Ja też lubiłem ten widok i zapach łubinu.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Łubin żółty

Post »

Fallenangelv pisze:Ja też lubiłem ten widok i zapach łubinu.
Czy teraz nie sieją? Mam wrażenie,że chyba nie widuję tych pól złocistych...No ale mieszkam niestety w mieście, wycieczki za miasto sporadyczne...
Waleria
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Łubin żółty

Post »

Waleria pisze:Parę razy usiłowałam uprawiać łubin na zielony nawóz, i nic mi z tego nie wyszło. Coś tam trochę powschodziło i zaraz padało. Gdy mieszkaliśmy w Zielonogórskim, to pamiętam ten cudowny zapach pól, obsianych żółtym łubinem. Może mi ktoś podpowie, czego może być mu za mało lub za dużo w opolskiej ziemi? A powszechnie uważa się, że łubin urośnie wszędzie.
Nasiona kupowałam na wagę w sklepie ogrodniczym.
Kurcze... Mam to samo. Posiałem kiedyś i efekty mizerne.
Ale u mnie to piach... :roll:
Mała Ogrodniczka

Re: Łubin żółty

Post »

U mnie na piachu łubin żółty obrodził całkiem obficie. Ale i tak facelia pobiła go na głowę. Miałam całą działkę w fiolecie z rojem brzęczących owadów. Facelia jest miododajna. Ludzie zachwycali się tym widokiem. Myśleli, że to lawenda :D Facelię mam sprawdzoną na ubogiej glebie już któryś rok z rzędu. Jako tako wyszła też wyka, ale było jej więcej dopiero na drugi rok po siewie, ale do dzisiaj sama się wysiewa, głównie pod płotem.
Tak dla porównania - kolorowy łubin ozdobny/ogrodowy nie wyszedł wcale, nie dość, że miał kiepskie wschody, to jeszcze to co wyszło zostało skonsumowane w fazie pierwszego liścia - niestety nie wiem przez co (wyglądało jak wygryzienia po ślimakach).
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Łubin żółty

Post »

Andrzeju! Coś ten łubin nie lubi Opola..., coś mu nie pasuje.
Mała ogrodniczka ma piaseczek, a łubin u niej rośnie świetnie, w Zielonogórskim też był piaseczek.
Gdzieś czytałam,że coś trzeba dodać do ziemi,żeby łubin zastartował.
Ja też czasami sieję facelię i rośnie świetnie. Chyba zostaniemy przy facelii.
Waleria
Awatar użytkownika
raistand
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2389
Od: 18 mar 2007, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Łubin żółty

Post »

Właśnie sobie przypomniałem, że w tym miejscu gdzie siałem łubin. Rok czy dwa wcześniej posiałem facelię na zielony nawóz. Wyrosła przepięknie. :)
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łubin żółty

Post »

Łubin trzeba siać wcześnie,koniec marca lub początek kwietnia.Lepiej wtedy rośliny kiełkują i wschodzą,rośliny są zdrowsze.Może zły termin był powodem niepowodzenia w uprawie.
Zaleca się również przed siewem zaprawić nasiona szczepionką bakteryjną.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Łubin żółty

Post »

suzana! Kiedyś szukałam właśnie tej szczepionki, nie trafiła mi się. Może coś bliżej możesz napisać o tej szczepionce?
Waleria
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Łubin żółty

Post »

Przypuszczam,że to chodzi o tę szczepionkę
http://www.biofood.com.pl/oferta_Nitragina.htm

tę szczepionkę trzeba zamawiać pod kątem konkretnych nasion,chyba na ściśle określony termin.
Awatar użytkownika
dominikams
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5426
Od: 21 sty 2008, o 10:48
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Łubin żółty

Post »

Ja w tym roku będę siać łubin żółty i gorczycę (te nasiona mam, więc już nic nie będę kombinować). jak tylko się da (ziemia rozmarznie), to biorę się za wysiew.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”