Tuje- żywotniki - rozmnażanie od podstaw

Drzewa ozdobne
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Torf jest wszędzie , w każdym większym centrum ogrodniczym. Gorzej ze ceny z roku na rok wyższe
lucas84
200p
200p
Posty: 209
Od: 7 lis 2010, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Za 250l 30zl tragedii nie ma.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Oprócz braku dobrego podłoża zastanowiłabym się nad terminem. Swoje tuje z gołym korzeniem sadziłam koło 15 marca i przyjęły się w 100%. Robiłam to po raz pierwszy, może mnie więc ktoś poprawi, ale wydaje mi się, że środek lata to nie jest termin na sadzenie iglaków z gołym korzeniem.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Trzymaj je najlepiej w tunelu foliowym, jeśli masz możliwość lub chociaż w jakimś zacienionym miejscu - nie wiem czy to na pewno pomoże, ale nie zaszkodzi.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Nie wiem, jak u was, ale u mnie kolejny tydzień temperatury powyżej 30, w tunelu nic nie mam bo mam zwykły tunel bez regulacji temp. Temperatura dobiega 50. Co prawda jest pusty i nikt tam nie dba o regularne wietrzenie, ale wydaje mi sie, że nawet w dobrze wietrzonym będzie tujom "trochę" za ciepło.
Moim zdaniem do cienia to i owszem, do tunelu nie.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

W sumie tak, pomyślałem o swoim tunelu, a na moim jest założona cieniówka, więc nie jest tak źle. Rzeczywiście do takiego niczym nie zacienionego tunelu to nie jest najlepszy pomysł.
Marzenka79
1000p
1000p
Posty: 5043
Od: 27 lis 2011, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Kr to jak nie wiesz czy trzymanie w tunelu pomoże to po co dajesz rady? Nie lepeij doradzić kiedy wie się coś na pewno,coś co się sprawdziło przez kilka lat u siebie? a tak to takie rady to ...

Oczywiście ,że na tunel za gorąco-zwłaszcza bez zamgławiania.
Ewelina_1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 sie 2014, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Witam,
W tym tygdniu mam zamiar zacząć przygodę z rozmnażaniem tuji. Początkowo planowałam je umieścic w paletach rozsadowych w tunelu ale zastanawiam się czy nie jest na to za gorąco. Na dworze od pewnego czasu cały czas ok 30 stopni a w tunelu pewnie że 2x tyle. Czy wystarczy tylko ta siatka cieniujsca
Jakie jest zdanie bardziej doświadczonych kolegów z forum?....
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Marzenka79 pisze:Kr to jak nie wiesz czy trzymanie w tunelu pomoże to po co dajesz rady? Nie lepeij doradzić kiedy wie się coś na pewno,coś co się sprawdziło przez kilka lat u siebie? a tak to takie rady to ...

Oczywiście ,że na tunel za gorąco-zwłaszcza bez zamgławiania.
Po prostu zapomniałem się, że nie każdy ma cieniówkę na tunelu, ja mam. I u mnie w takich warunkach jak najbardziej się sprawdza to doskonale, rośliny czy rozmnażane z sadzonek, czy przenoszone z zewnątrz są właściwie cały czas w tunelu i nic im się nie dzieje złego. Pisząc tamtą odpowiedź miałem na myśli swój tunel, stąd to całe nieporozumienie - mój błąd. W zwykłym tunelu bez cieniowania słońce by przypaliło rośliny, mogłyby też więdnąć.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Ewelina_1989 pisze:Witam,
W tym tygdniu mam zamiar zacząć przygodę z rozmnażaniem tuji. Początkowo planowałam je umieścic w paletach rozsadowych w tunelu ale zastanawiam się czy nie jest na to za gorąco. Na dworze od pewnego czasu cały czas ok 30 stopni a w tunelu pewnie że 2x tyle. Czy wystarczy tylko ta siatka cieniujsca?
Jakie jest zdanie bardziej doświadczonych kolegów z forum?....
Cieniówka to podstawa, bez niej nie masz co brać się za ukorzenianie, chyba, że tunel jest zacieniony jakimiś drzewami. Siatka nie tylko od góry, z mojego doświadczenia wynika, że dobrze aby była też po bokach. Szczególnie zachodnie słońce przypalało sadzonki, zanim nie zawiesiłem cieniówki. W paletach jak najbardziej mogą być. Sporządź podłoże - mieszaninę ziemi lub torfu z piaskiem w proporcjach 2:1 lub 1:1. Ukorzeniacz - choć i bez niego efekty nie będą złe bo z reguły się dobrze ukorzeniają tuje. I dbaj aby podłoże nie przysychało,dobre efekty daje także zraszanie np 2 razy dziennie rano i wieczorem, chociaż przez pewien czas na początku. I piszę to na bazie własnego doświadczenia.
Ewelina_1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 sie 2014, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Dzięki za pomoc:) muszę się w takim razie zastanowić czy tunel to dobre miejsce, bo są w nim jeszcze warzywa wiec nie moge go calkowicie zacieniowac... ale obok tunelu mam średniej wielkość wiśnie i myślę że może koło tunelu postawić pod tym drzewem właśnie. Wtedy sadzonki nie będą narażone na działanie słońca.
kr756
50p
50p
Posty: 86
Od: 6 mar 2012, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

Zawsze warto próbować, jeśli masz choć minimum miejsca, gdzie da się umieścić paletę to nie czekaj tylko działaj. Możesz tylko nad paletą umieścić coś co będzie dawało cień na sadzonki, nie musisz cieniować od razu całego tunelu. Zawsze coś się ukorzeni, chociaż minimum skoro są to początki. Co do dalszego postępowania to pisałem wyżej. W razie pytań pisz tutaj w temacie. Wbrew pozorom ukorzenianie tui nie jest takie trudne. Ja zaczynałem od iglaków a teraz ukorzeniam co tylko się da, nawet te trudno korzeniące się rośliny :D
Ewelina_1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 10 sie 2014, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw

Post »

I na paletki położyć wloknine? I spróbować je zacieniowac?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”