Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  
Autor Wiadomość
Marzenka79
 Tytuł: Re: Tuje - rozmnażanie od podstaw
PostNapisane: 10 sie 2014, o 19:24 
1000p
1000p

1 szt.
Kr to jak nie wiesz czy trzymanie w tunelu pomoże to po co dajesz rady? Nie lepeij doradzić kiedy wie się coś na pewno,coś co się sprawdziło przez kilka lat u siebie? a tak to takie rady to ...

Oczywiście ,że na tunel za gorąco-zwłaszcza bez zamgławiania.

Ewelina_1989
PostNapisane: 10 sie 2014, o 19:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam,
W tym tygdniu mam zamiar zacząć przygodę z rozmnażaniem tuji. Początkowo planowałam je umieścic w paletach rozsadowych w tunelu ale zastanawiam się czy nie jest na to za gorąco. Na dworze od pewnego czasu cały czas ok 30 stopni a w tunelu pewnie że 2x tyle. Czy wystarczy tylko ta siatka cieniujsca
Jakie jest zdanie bardziej doświadczonych kolegów z forum?....

Zobacz profil Wyślij e-mail      

kr756
PostNapisane: 10 sie 2014, o 20:08 
50p
50p

więcej niż 1
Marzenka79 napisał(a):
Kr to jak nie wiesz czy trzymanie w tunelu pomoże to po co dajesz rady? Nie lepeij doradzić kiedy wie się coś na pewno,coś co się sprawdziło przez kilka lat u siebie? a tak to takie rady to ...

Oczywiście ,że na tunel za gorąco-zwłaszcza bez zamgławiania.

Po prostu zapomniałem się, że nie każdy ma cieniówkę na tunelu, ja mam. I u mnie w takich warunkach jak najbardziej się sprawdza to doskonale, rośliny czy rozmnażane z sadzonek, czy przenoszone z zewnątrz są właściwie cały czas w tunelu i nic im się nie dzieje złego. Pisząc tamtą odpowiedź miałem na myśli swój tunel, stąd to całe nieporozumienie - mój błąd. W zwykłym tunelu bez cieniowania słońce by przypaliło rośliny, mogłyby też więdnąć.

kr756
PostNapisane: 10 sie 2014, o 20:28 
50p
50p

więcej niż 1
Ewelina_1989 napisał(a):
Witam,
W tym tygdniu mam zamiar zacząć przygodę z rozmnażaniem tuji. Początkowo planowałam je umieścic w paletach rozsadowych w tunelu ale zastanawiam się czy nie jest na to za gorąco. Na dworze od pewnego czasu cały czas ok 30 stopni a w tunelu pewnie że 2x tyle. Czy wystarczy tylko ta siatka cieniujsca?
Jakie jest zdanie bardziej doświadczonych kolegów z forum?....

Cieniówka to podstawa, bez niej nie masz co brać się za ukorzenianie, chyba, że tunel jest zacieniony jakimiś drzewami. Siatka nie tylko od góry, z mojego doświadczenia wynika, że dobrze aby była też po bokach. Szczególnie zachodnie słońce przypalało sadzonki, zanim nie zawiesiłem cieniówki. W paletach jak najbardziej mogą być. Sporządź podłoże - mieszaninę ziemi lub torfu z piaskiem w proporcjach 2:1 lub 1:1. Ukorzeniacz - choć i bez niego efekty nie będą złe bo z reguły się dobrze ukorzeniają tuje. I dbaj aby podłoże nie przysychało,dobre efekty daje także zraszanie np 2 razy dziennie rano i wieczorem, chociaż przez pewien czas na początku. I piszę to na bazie własnego doświadczenia.

Ewelina_1989
PostNapisane: 10 sie 2014, o 20:37 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Dzięki za pomoc:) muszę się w takim razie zastanowić czy tunel to dobre miejsce, bo są w nim jeszcze warzywa wiec nie moge go calkowicie zacieniowac... ale obok tunelu mam średniej wielkość wiśnie i myślę że może koło tunelu postawić pod tym drzewem właśnie. Wtedy sadzonki nie będą narażone na działanie słońca.

kr756
PostNapisane: 10 sie 2014, o 20:44 
50p
50p

więcej niż 1
Zawsze warto próbować, jeśli masz choć minimum miejsca, gdzie da się umieścić paletę to nie czekaj tylko działaj. Możesz tylko nad paletą umieścić coś co będzie dawało cień na sadzonki, nie musisz cieniować od razu całego tunelu. Zawsze coś się ukorzeni, chociaż minimum skoro są to początki. Co do dalszego postępowania to pisałem wyżej. W razie pytań pisz tutaj w temacie. Wbrew pozorom ukorzenianie tui nie jest takie trudne. Ja zaczynałem od iglaków a teraz ukorzeniam co tylko się da, nawet te trudno korzeniące się rośliny :D

Ewelina_1989
PostNapisane: 10 sie 2014, o 21:04 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
I na paletki położyć wloknine? I spróbować je zacieniowac?

kr756
PostNapisane: 10 sie 2014, o 21:08 
50p
50p

więcej niż 1
Nie, na pewnej wysokości nad sadzonkami, nie za nisko. Najlepiej aby osłona dająca cień była zamocowana na jakiejś podporze np. palikach.

Ewelina_1989
PostNapisane: 10 sie 2014, o 21:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Czyli najlepiej nad paletkami zrobić taki mini tunelik np z wygietego drutu i na drucie położyć włóknie i dodatkowo na palikach zacieniowac? Czy dobrze zrozumiałam?

kr756
PostNapisane: 10 sie 2014, o 21:32 
50p
50p

więcej niż 1
Tak, może tam być, że na tym drucie może się opierać siatka cieniująca. Piszesz cały czas o włókninie, nie wiem jaką masz na myśli. Ale popularna czarna nie przepuszcza wcale światła więc nie będzie najlepsza. Co do białej to już lepiej, choć ta wydaje mi się że może za słabo cieniować, sprawdzę to jutro u siebie i dam znać.

Ewelina_1989
PostNapisane: 10 sie 2014, o 21:42 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Myślałam o zwykłej białej wlokninie bo czytałam na forum żeby nią przykryć sadzonki i utrzymywać pod nią wilgoć czesto zraszajac i do tego jeszcze cos co zacieniuje, ale teraz to już sama nie wiem....

kr756
PostNapisane: 10 sie 2014, o 21:50 
50p
50p

więcej niż 1
No to próbuj z białą skoro tak przeczytałaś, chodzi tylko aby nie padało na sadzonki bezpośrednie światło słoneczne. Musisz sama spróbować co się sprawdza a co nie w praktyce.

Ewelina_1989
PostNapisane: 10 sie 2014, o 21:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Kr756 dziękuję za pomoc :D to będzie eksperyment metoda prób i błędów :) może cos mi się uda z tego wyhodować. A jeżeli to nie kłopot to proszę sprawdź u siebie czy sama biała daje wystarczający efekt cienia?

kr756
PostNapisane: 10 sie 2014, o 22:11 
50p
50p

więcej niż 1
Ok, jutro sprawdzę i dam znać.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 229 ]  Idź do strony nr...        1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości