Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
marttini555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 mar 2018, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Witajcie :)
Od zeszłego roku jestem posiadaczką domu z niewielkim ogrodem. Poprzednia właścicielka zagospodarowała część terenu: kilka wieloletnich roślin (w tym dużo bergenii, irysy, trochę róż). Wszystko było jednak bardzo zaniedbane i rozmieszczone zupełnie bez pomysłu. Dodatkowo wraz z mężem nie mieliśmy w zeszłym sezonie czasu na zajęcie się tematem, przez co dodatkowo wszystko zarosło chwastami. Póki co postanowiliśmy, że do czasu opracowania jakiejś konkretnej koncepcji na nasz ogród, przerobimy ten fragment na trawnik - to nieduży kawałek, ok. 30m2. I tu zaczyna się moje pytanie: jak i w jakim okresie się do tego zabrać? Wykopać wszystko, a może spryskać i poczekać, aż samo padnie? Chciałabym ocalić jeden krzew różany i lawendę, na reszcie mi nie zależy. Ziemia jest tam dość jałowa. Jak przygotować ją do posiania trawy? Jestem w tym temacie kompletnie niezorientowana, nigdy nie miałam ogrodu :) Pomóżcie!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Można też jeśli chwastów i trawy mało, a prześwituje goła ziemia wzruszyć ją dość mocno metalowymi grabiami, posypać nasionami trawy uniwersalnej i przykryć lekko ziemią z innej części działki.Potem regularnie kosić.Ja uzyskałam w ten sposób szybko całkiem ładny i sensowny trawnik, oczywiście nie idealny, ale nie zależało mi na takim.Niewielką ilość chwastów jak mniszek, czy babka usunęłam wykopując je.
marttini555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 mar 2018, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

A jeśli jest dużo chwastów? Zwłaszcza podagrycznik wyłazi niemiłosiernie... Boję się, że zdominuje mi cały trawnik.
Trawnik nie musi być doskonały :) za rok, może dwa, będziemy chcieli zrobić tam ścieżkę i coś posadzić. Póki nie mamy pomysłu, trawa wystarczy.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Kiedy nie miałem jeszcze ogrodu też miałem teorię że najłatwiej to sobie trawnik zrobić.
Oświadczam że mam trawniki to to jedne z najdroższych oraz najbardziej pracochłonnych części ogrodu.
Jeżeli dojdzie do tego walka z podagrycznikiem i innymi chwastami to syzyfowa praca.
Sianie koszenie podlewanie koszenie nawożenie .....................
Z pewnością przykrycie tych kilku metrów włókniną, posadzenie czegoś i posypanie korą jest tańsze i efekt znacznie szybszy.
Wpisując w google "zamiast trawnika" można zobaczyć ciekawe rozwiązania.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
marttini555
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 mar 2018, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Może faktycznie wysypię korę, posadzę krzaczka i będzie spokój :)
jjdj

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Trawnik to najprostsze i najtańsze zagospodarowanie ogrodu w teorii, dopóki się go nie ma. Od lat likwiduję duże połacie trawnika i robię rabaty. Nie są bezobsługowe, ale w porównaniu z trawnikiem ich pielęgnacja to pikuś. Teraz koszenie nie potrzebuję całego dnia i dwóch kanistrów paliwa.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Masz rację w 100% ale dyletanci tak myślą że :

Trawnik to najprostsze i najtańsze zagospodarowanie ogrodu

To podobne myślenie jak kupno samochodu aby zaoszczędzić na biletach tramwajowych ;:306
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
jjdj

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Doczytaj zdanie do końca, tam jest reszta tego co mam na uwadze.
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Przyznałem Tobie racje w 100% i mój post dokładnie potwierdza Twoje słowa. Przepraszam że nie dodałem całego zdania w teorii, dopóki się go nie ma ale chodziło o dyletantów takich jak byłem ja sam kiedy postanowiłem że część ogrodu będzie bezobsługowa i zafundowałem sobie 1500 metrów trawnika.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
jjdj

Re: Trawnik zamiast ogrodowego bałaganu :)

Post »

Mój tato twierdził, że trawnik to najłatwiejszy ogród. Tylko, że sam ani razu za kosiarką nie pochodził.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”