Co robimy w KWIETNIU na działkach i w naszych ogrodach ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
sisay
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 6 kwie 2009, o 17:16
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Tydzień temu wsadziłam do ziemi kłącza kany - i teraz się boję czy nie zmarznie... dziś o 5 rano było -1.

Poprzycinaliśmy stare drzewa owocowe i leszczyny, część wycięliśmy.

Posadziliśmy kilka drzewek owocowych - brzoskwinie, czereśnie, śliwkę, jabłonkę - oraz jesion i wierzbę płaczącą. Kilka krzewów: dwa jaśminowce, dwie dzikie róże, trzy tarniny i kalinę koralową. Ma być naturalny żywopłot :) i tamaryszek.

W ten weekend będziemy na szybko szykować grządki pod truskawki i miejsce na borówki wysokie.
Wykopiemy porzeczki i agrest, bo stare i zdziczałe, poza tym niepotrzebne ;)
Wytniemy jeszcze parę drzewek.
W tym tygodniu ma być przeorany trawnik, wczesniej nie było możliwości.

Może uda mi się jeszcze wysiać do gruntu rzodkiewki i pietruszkę.
No i dość spóźniony wysiew poziomki - może wyrosną :)

To mój pierwszy sezon ogrodniczy i wiele rzeczy robię na łapu-capu, nie miałam możliwości zrobić jesiennych przygotowań wiec idę na żywioł.
ewcik21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 mar 2009, o 07:33

Post »

A u mnie w tulnelu wzesały już ogórki i fasolka szparagowa. Bardzo się cieszę bo jestem początkującym działkowiczem. Choć niewiele wiem to każda nowa roślinka, która mi wzejdzie cieszy ogromnie. Przypuszczam iż w tym roku wszystko będzie będzie o wiele wcześniej owocować, a może się mylę? Będę wdzięczna za cenne uwagi-pozdrawiam.
Ryż
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 mar 2009, o 15:27

Kwietniowe rozrywki

Post »

Mimo chłodu [suwalskie] posiałam groch,szpinak,marchew,pietruszkę,cebulę,rzodkiewki.Smucą mnie moje róże ostatniemrozy chyba je uszkodziły.Opryskane są drzewka.Nieśmiało rozkwitają hiacynty i wczoraj puściła forsycja.Czaję się z przeniesieniem rozsady pomidorów z domu do szklarni.Nocą ciągle jest -1.Z arystokracją kwiatową poczekam do maja.
Awatar użytkownika
elka100
100p
100p
Posty: 101
Od: 11 lis 2007, o 02:22
Lokalizacja: Grabów

Post »

U mnie bratki rozkwitły się na całego - super.
Jesienią posadziłam orzechy - no i kiedy one ze ziemi zechcą wyjść- oczekiwanie.
Pielęgnacja i podlewanie trawnika.
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Na razie wygrabiłam "zimowe resztki" z rabatek, trawnika. Przekopałam ziemię na warzywniaku i podsypałam Dolomitem, bo mam raczej kwaśną ziemię. Zdjęłam osłony z Rh, na hortensjach zostawiłam - bo i dzisiaj w nocy był przymrozek :(
Przycięłam róże - po tej okropnej zimie, stare krzaki, pnące, praktycznie wyciełam do ziemi :( i rozgrabiłam spod nich kopczyki.
W planach - budowa kompostownika, wertykulacja i nawożenie trawnika i łatanie pustych dziur w trawniku nowym dosianiem trawy. Przeniesienie host na nowe miejsce, bardziej cieniste.

W ciągu dnia - wiosna, ale wieczorem i w nocy - ciągle zimno... :( może za parę dni wysieję do gruntu rzodkiewkę, aksamitki.

Rozsada ziół, sałaty, pierwiosnków, pomidorów, cukini, na razie w doniczkach, w domu.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7940
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Ostatnio nakłuwałam trawnik i rozsypałam Dolomit, już się trochę zazielenił (jeszcze nigdy nie wyglądał tak tragicznie po zimie)Cały czas sprzątam pozimowe resztki i po krecie.Agrest rozwinął listki i ma kwiatki. Cebulowe nawiezione w 03. teraz różyczki muszą dostać swojego nawozu, muszę podsypać kompostem drzewka i krzewy owocowe.2 tyg. temu przesadziłam aronię (ok. 7 - 8 l.)Jest bardzo sucho, tradycyjnie o tej porze roku, niebawem podleję gruntownie cały ogród.Rozsada się rozrasta, lewkonie i groszek pachnący są już zahartowane, zaraz idą do gruntu.
Pozdrawiam. :D 8)
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
norbert
50p
50p
Posty: 50
Od: 24 kwie 2007, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

Wreszcie dzisiaj udało mi się podlać działkę, wczoraj mieli włączyć wodę, a włączyli dopiero dzisiaj i to też z poślizgiem...
Udało mi się kupić wiórki rogowe oraz kilka kłączy/cebul/bulw fajnych bylin. Z dzisiejszego dnia na działce jestem zadowolony :P
Norbert
wieala
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 29 lis 2008, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Post »

Pracy na działce jest sporo. Najpierw wymienię rusztowanie pod winogron. Stare ledwie się trzyma, a na pędach już pęcznieją pąki. Później będzie trudniej. Zrobiłem już projekt, gromadzę materiały, narzędzia...
Posadziłem cztery róże: dwie wielkokwiatowe (herbacianą i pąsową) i dwie angielskie (pachnące). Wsadziłem też georginie. W tym roku przechowały się nadzwyczaj dobrze. Najpierw podeschły trochę w garażu, a w grudniu przed mrozami, zapakowałem w worki foliowe (nieszczelne) i złożyłem w piwnicy.
W sobotę będzie cięcie brzoskwini "na owoc" i poprawianie trawnika, który nieco wyłysiał.
Wiesław
Awatar użytkownika
ewa2204
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1516
Od: 2 kwie 2009, o 22:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Dla mnie kwiecien jest bardzo pracowity na działce. Na początku miesiąca kończyłam pozimowe porządki. Usuwałam suche badyle z bylin ( zostawiam je na zimę tak trochę dla uroku, a trochę, aby ochronić przed mrozem).
Przed świętami wertykulowałam trawnik. Cięzka robota. Trawnik mam stareńki, ale nie pokusiłam się go urządzać od nowa, bo działką zajmuję się sama i mogłabym nie dać rady. W związku z tym dbam o ten, co mam, jak mogę. Wertykuluję, nawożę, odchwaszczam, podlewam. Może to nie murawa, ale za to mój trawniczek.
A teraz wymyśliłam sobie zmiane klombu z azalią ( po środku trawnika). Był duży, zarośnięty bylinami. W to wszystko wdarła się trawa i wcale nie pytała o zgodę :). Klomb zdecydowanie zmniejszyłam (do światła azalii), obsadziłam pierwiosnkami i tulipanami(jesienią), żeby było kolorowo zanim azalia się rozpędzi do życia. Jeszcze sporo pracy do konca, ale już jest fajnie.
A poza tym wiosenne porządki w domku: okna, firanki, koce i tak ogólnie sprzątanie po zimie ( z wypraszaniem z domu pająków i takich różnych innych).
A chwasty rosną, szybciej niż wszystko inne i też trzeba z nimi zrobić porządek.
Ale lubię tą robotę i tyle.
Awatar użytkownika
maniusika
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5969
Od: 18 mar 2009, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Co robimy na działkach ...

Post »

znowu wstaje słoneczny dzień ,mam zamiar podsypać kwaśnolubne nawozem i zabezpieczyć przed wysychaniem trociną , chyba posieję na rabatce jednoroczne kwiaty ,aksamitki ,chabry i astry im przymrozki nie straszne , w dalszym ciągu pielenie , zielsku nic nie przeszkadza... Kwitnie coraz więcej tulipanów , żonkili i hiacyntów . byliny też ładnie wychodzą z ziemi ,szczegółnie piwonie irysy i liliowce, no i trawnik - w tym roku szczególnie go sobie upodobaly krety , ,co dzień wynoszę pare wiader ziemi a rano znowu kopce ale wolę ich na trawniku niż na rabatach .. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
roslynn
1000p
1000p
Posty: 1091
Od: 15 lut 2008, o 12:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Post »

Prawie od początku kwietnia kopię i kopię, po troszku bo sama. Przy okazji wyrywam chwasty, które zauważyłam , że odrosły i znowu trzeba wyrywać.
Wygrabiłam trawnik. Rozsypałam nawóz.
Podkopałam płożący iglasty krzak i zrobiłam sobie nową sadzonkę.
Z pod bzu wyodrębniłam cztery nowe ukorzenione gałęzie i mam już 5 sztuk krzaczków, to znaczy jak się rozrosną, na razie to tylko badylki.
Dookoła tarasu wykopałam grządkę i przesadziłam tam starą pnącą różę. Muszę przesadzić jeszcze wiciokrzew bo przeszkadza w miejscu w którym akurat jest. Posiałam tam też jednoroczne niskie kwiatki.

W innej części ogrodu posadziłam róże.
Podzieliłam byliny.
Wykopałam z trawnika co większe stokrotki i umieściłam na grządce.
Powiększyłam grządkę i dosadziłam roślin. W puste miejsca posieję dzisiaj jednoroczne.
Odchwaściłam stare róże i pigwę.
Opryskałam drzewka.
Przekopałam mały ogródek przed domem bo trawa zarastała ziemię. Odchwaściłam już dwa razy. Dosadziłam tam bylin z innej części ogrodu.
Jako żywopłot mam tam bukszpan, nie ma płotu przed domem. Tak więc przekopałam na długości żywopłotu ziemię i też odchwaściłam.
Z jednej strony tarasu została wykopana wielka dziura i czeka na glicynię.
Dzisiaj idę kopać dalej wzdłuż najdłuższego płotu, będzie tam z czasem żywopłot.
Posieję też dzisiaj pietruszkę i koper, kwiaty jednoroczne i przesadzę jeszcze kilka roślinek.
Sabina

Moje linki
Awatar użytkownika
maniusika
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5969
Od: 18 mar 2009, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Co robimy w kwietniu na działce ..

Post »

borówki już zasiliłam a pod truskawki zawsze podkładm trawę ze skoszonego trawnika , zabezpiecza przed wysychaniem i gdy zgnije od razu mam urzyźnioną ziemie ..naszykowałam zagonek pod całoroczne maliny , jutro ich posadzę i w dalszym ciągu walcze z zielskiem , gdy skończe z jednej strony z drugiej już się zieleni , ale lubie grzebać się w ziemi i patrzeć jak wszystko ładnie rośnie i kwitnie ..a kwitnie coraz więcej tulipanów ,żonkili i prymulek , na skalniakach zaczyna kwitnąć żagwin i smagliczka oraz ubiorek i wszędzie rozsiały się niezawodne stokrotki i bratki .. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazekoto moja szachownica i różne kolory tulipanów ..miłej pracy wśród kwiatów ..
zapraszam do mego ogrodu..Janka
Moje -marzenia-maniusika -IV
Mój album
Awatar użytkownika
maniusika
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5969
Od: 18 mar 2009, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Co robimy w kwietniu na działkach ..

Post »

znowu sucho , oprócz pielenia doszło polewanie , z przesadzaniem poczekam na deszcz może popada , z kwiatów sadze dalie , mam ich dużo i co dzień wsadzam kilkanaście karp i przygotowuje dołki na następne nasadzenia nadal pięknie kwitną tulipany i prymulki a w całym ogrodzie widać plamy niebieskich szafirków ,dobrze że krety wyniosły się z trawnika ..
Obrazek Obrazek
pięknie zakwitły floksy na drugim skalniaku ..
Obrazek
i ślicznie wygląda rabatka z tulipanami i szafirkami ..
zapraszam do mego ogrodu..Janka
Moje -marzenia-maniusika -IV
Mój album
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”