Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Autor Wiadomość
arinara
 Tytuł: rabata przed domem
PostNapisane: 22 mar 2011, o 23:59 
50p
50p

więcej niż 1
nie bardzo wiedziałam w którym dziale zadać pytanie, w razie co proszę o przeniesienie

chciałabym stworzyć, od nowa, rabatę przed domem.
wystawa północno-wschodnia, czyli rano słońce, i odrobinę wieczorem, i to tylko w części.
ziemia gliniasto-piaszczysta (pozostałość po budowie), ziemia jest dopasowywana pod posadzone rośliny, nie ma problemu z wymianą.
teraz jest w tym miejscu rabata bylinowa, ale w końcu dojrzałam do zmiany i chciałbym założyć w tym miejscu rabatę iglakowo-zimozieloną. moja rabata latem jest cudna :) niestety okresy jesieni - w miarę, zima a szczególnie okres wiosenny jest dramatyczny :(

chciałabym tutaj jakieś iglaki - np. kolumnowe, po obu stronach schodów (ładnie można by je było przystroić na Boże narodzenie :) ), ale nie mogą urosnąć giganty, bo okap dachu jest dość nisko - około 4,5 metra, do tego może jakąś śliczną kulkę i coś płożąco-zadarniającego

w tej rabacie rosną teraz m.in. funkie i ciemierniki, które mogłabym tam zostawić, dla ułatwienia zdjęcia z małym opisem

front domu, rabaty po bokach schodów
Obrazek

rabata z lewej, pochylenie rabaty w stronę bramy garażowej, słońce tylko rano, cały dzień cień, do tego rabata dość mocno osłonięta od deszczu - szerokie okapy, ale z tym nie ma problemu :D ostatnio podlewałam na początku marca :lol: sąsiadka patrzyła i nie dowierzała :shock: :heja
Obrazek

rabata z prawej strony, jak widać słońce jest również późnym popołudniem, ale tylko w części, kawałek przy schodach również głównie do podlewania, i do tego na narożniku domu dosyć silny wiatr, żeby nie powiedzieć przeciąg :(
Obrazek
Obrazek

jeżeli ktoś z forumowiczów może polecić jakieś iglaki, albo zimozielone do moich warunków to będę wdzięczna za poradę

pozdrawiam serdecznie
arinara

Zobacz profil Wyślij e-mail      

raistand
 Tytuł: Re: rabata przed domem
PostNapisane: 23 mar 2011, o 09:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jeżeli nie ma tam palącego słońca (a z tego co piszesz to nie ma) to zastanowiłbym sie nad różanecznikami. Obok mnie u sąsiada rosną takie przed domem i mają się bardzo dobrze. Są trudniejsze niż iglaki ale masz gwarancję, że nie wystrzelą nagle na pięć metrów w górę. No a wiosną.... Żaden iglak nie będzie tak wyglądał, nigdy!

Ja w ogóle nie jestem fanem iglaków bo widzę wokól jak wyglądają takie rabaty po kilkunastu latach.

spiot
PostNapisane: 23 mar 2011, o 10:01 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Tuż przy ścianie domu, pod okapem, mam od północnego-wschodu hortensje w żwirze. Wygląda to elegancko, latem niesamowicie kwitną, zimą są zaschnięte kwiatostany - też ozdobne. Bardzo polecam takie rozwiązanie.
Piotr

arinara
PostNapisane: 23 mar 2011, o 12:00 
50p
50p

więcej niż 1
raistand - o tym nie pomyślałam, mam rododendrony na takiej małej górce usypanej koło garażu, może rzeczywiście jest to jakas koncepcja, byłaby przynajmniej ciągłość do mojej górki rodondrenowej, tym bardziej że zachwilę będą musiała ją całą rozwalić :( , bo będziemy robić płot i panowie muszą się tam dostać

Obrazek
masz rację z tymi oglakami, za kilkanaście lat, nie wyglądają za dobrze (w większości), ale nie mam na razie innej koncepcji, jedno jest pewne, to co teraz mam, czyli: turzyce, żurawki, bergenie, hosty, serduszka i epimedium się niestety nie sprawdzają :(

spiot - a jakie hortensje masz tam, zwykłe ogrodowe, pnącą, bukietową? mi się strasznie podoba annabelle - ale dostać ją to dramat :roll: w zeszłym roku udało mi się namierzyć jedną, a chciałam dwie, bo potrzebowałam symetrycznie je posadzić, właśnie po bokach schodów

raistand
PostNapisane: 23 mar 2011, o 12:07 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Jak to żurawki się nie sprawdzają?!

Poszukam zdjęć tych rododendronów od sąsiada to poźniej pokażę jak to wygląda...

PS Widzę, że Anabelle jest na All
A na forum sa bardzo popularne bukietowe Pinky Winky i Vanilla Freise

arinara
PostNapisane: 23 mar 2011, o 13:29 
50p
50p

więcej niż 1
ano, nie sprawdzają się :( po prostu po zimie są tak zniszczone, że obcinam je prawie do gołego, i to trochę zajmuje zanim odrosną, mam odmianę o purpurowych/buraczkowych liściach - wyglądają cudnie jak już znowu są :) - postaram się później poszukać zdjęć z zeszłego lata jak wyglądała rabata,
jak wygląda teraz, widać na zdjęciach, bardzo mało efektownie :(

oo, super :) , ja będziesz mógł to poszukaj te zdjęcia z rodondrenami

a co do allegrooo, czy do sklepu z sadzonkami, to mam obawy przed kupowaniem z netu, kiedyś raz się odważyłam i kupiłam epimedium - bo nigdzie w sz-nie nie mogłam dostać, ładnie zapakowane, sadzonki w miarę w miarę w dobrym stanie przyszły, ale za tą wielkość rośliny, to w sklepie dałabym dużo, dużo mniej. i do tego są to małe byliny, więc ryzyko mniejsze że się uszkodzą w transporcie
czy możesz polecić kogoś z all, sprawdzonego pod kątem jakości sadzonek?

raistand
PostNapisane: 23 mar 2011, o 15:19 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Tu są te rododendrony:

Obrazek

Jeśli chodzi o żurawki to zajrzyj do iga23, to od nich forumowa specjalistka.
Hortensje kupowałem u smilingface na All. To jest osoba znana na forum.

arinara
PostNapisane: 23 mar 2011, o 15:38 
50p
50p

więcej niż 1
uuu :D piękne :) "dorosłe" rododendrony :)
u moich rodziców jest jeden podobny

dzięki za namiar na forum i na all :)

spiot
PostNapisane: 23 mar 2011, o 21:37 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Hortensje mam z jednej strony pnące, z drugiej - właśnie Annabelle (i o nich myślałem). Wyglądają naprawdę zjawiskowo. Ponieważ są przy ścianie, łatwo można je też podwiązać, żeby się nie łamały.
Piotr

moniM
PostNapisane: 23 mar 2011, o 22:01 
200p
200p

---
Witaj Arinara!!
Myślałaś może o iglakach albo bukszpanach w donicach, po obu stronach drzwi??? Idealne na Boże Narodzenie ;-)))

arinara
PostNapisane: 23 mar 2011, o 22:25 
50p
50p

więcej niż 1
witaj,
myślałam :) ale niestety jednak trochę mało miejsca na podeście, i do tego jest dość wietrznie.
latem stawiam kamienne donice - jedną koło naświetla przy drzwiach i dwie na dole schodów. w zeszłym roku były niecierpki, ładnie wyglądały - ale schody fatalnie od kwiatków :roll:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości