zwolennicy niekoszenia trawy

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
kolbielowa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 25 mar 2011, o 07:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Postanowiłam na swojej działce nie kosić trawy,chociaż jest to trawa tzw.dzika i mój mąż twierdzi,że nie koszona wygląda "nieporządnie".Nie znoszę ogrodów zrobionych "pod sznurek",nie mam zamiaru wyrywać chwastów z trawnika. Czy znajdę kogoś,kto też nie kosi???
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Ja nie koszę, ale z konieczności muszę wykaszać ścieżki i placyki.
Mam duży obszar i najlepsza byłaby żywa kosiarka.
W każdym razie tam gdzie chce się chodzić, raczej trawę trzeba skosić.
Wysoka trawa chroni glebę przed wysuszeniem, zbiera się na niej dużo rosy, nie mówiąc o żyjątkach wszelakich.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Do takiego trawnika dosiał bym jeszcze kwiaty łąkowe.
Taki trawnik kosi się tylko raz w roku kiedy rośliny zrzucą nasiona i aby zapobiec samosiejkom krzewów i drzewek, których nasiona mogą roznosić ptaki lub wiatr np. czarny bez lub klon.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Najlepiej jak się zasiedlają rośliny miejscowe, po jakimś czasie widać świetnie jaka jest roślinność.
Pokazują się też miejscowe trawy, tak jak u mnie i często są bardzo dekoracyjne.

Np. mam taką super trawę, rośnie dużymi kępami
Obrazek

trawa za pniaczkiem, ale co to jest ?

wykoszona ścieżka, czekam aż pokażą się dzwonki i skoszę wtedy, choć raz na rok
Obrazek
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Ja też zostawiam miejscami trawnik z gęsto usianymi stokrotkami.Wczoraj skosiłam pierwszy raz całość i tam gdzie było koszone 1 raz są żółte placki.Mam też z tyłu kawałek gdzie wiosną kwitnie różowa rzeżucha łąkowa, potem złocienie i kosi się ok.3 razy w sezonie.
Jednak czego nie lubię to tego, że po dłuższym niekoszeniu jest brzydkie ściernisko, szczególnie latem, gdy jest sucho i trawa szybko nie odrasta:?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Zgadza się, robią się takie placki szczególnie jeśli na tej łące nie ma roślinności piętrowej,
tylko sama trawa lub jej przewaga.
Bo jeśli są niskie roślinki, choćby przetacznik ożankowaty, krwawnik, który rozetę liści ma przecież nisko przy ziemi,
tojeść rozesłana, te stokrotki, jasnota purpurowa, szczaw, koniczyna, przywrotnik pospolity;
przynajmniej te rośliny są u mnie, to zależy od gleby rzecz jasna,
to one ten dół zagęszczają i potem takie niziutkie odrastają bardzo szybko.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Oczywiście że potrzebne są te rośliny w poszyciu trawnika, poza tym, te trawniki powinno się podlewać tak samo jak te koszone. Wtedy nic nie będzie żółkło i schło. Ponieważ trawnik po dojrzeniu, wysieje nasiona z których powstają nowe rośliny. Część uschnie lecz na to miejsce powstaną nowe.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

ja uważam to jednak tylko za niechlujstwo i lenistwo. kosiarki spalinowe nie są drogie a trochę ruchu nie zaszkodzi:)
A koś sobie, ponad hektar łąki kosiarką spalinową, koś ;:7 , a dopiero potem zarzucaj komuś lenistwo i niechlujstwo.
Hałasuj ile się da, płosz tę biedną zwierzynę, ptaszynę, te świerszczyki, jaszczurki, żuczki, pająki, żaby,
niszcz sobie zaistniały ekosystem, niszcz, a potem jęcz, że koniec świata blisko, bo wszystko be.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Dodał bym jeszcze, ślimaki zżerające rośliny od góry a turkucie podjadki od dołu. Ślimaki są bo brak w ogrodzie jeży, których są przysmakiem, a turkucie podjadki bo brak w ogrodzie kretów, które tępi się wszelkimi możliwymi sposobami. Jednym słowem, brak w ogrodzie równowagi biologicznej, koszony trawawnik to martwy trawnik, a co za tym idzie i ...ogród martwy, taki ogród to jedynie atrapa ogrodu.
Na nie koszonym, dobrze wykonanym i prawidłowo obsadzonym trawniku, kwiaty kwitną cały sezon, cały sezon w ogrodzie latają najprzeróżniejsze owady, ptaki śpiewają w nie prowadzonych żywopłotach, jednym słowem ogród żyje. W takim ogrodzie możemy odnaleźć absolutny spokój, ale nigdy nie odnajdziemy absolutnej ciszy.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
waserx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 28 kwie 2011, o 09:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Ja większość trawnika kosze ale zostawiam takie dzikie placyki, gdzie chwasty mogą rosnąć do woli. Placyki mają kształt trójkąta albo koła - można sobie modelować. Wg mnie ładnie to wygląda - na dużą skalę widziałem takie coś w Danii na dużych trawnikach między blokami zostawiają właśnie takie dzikie place.
x_o-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1060
Od: 30 mar 2010, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

Zwolennikiem jestem , tylko nie bardzo potrafię utrzymać taką łąkę - z tego co wiem jest to trudniejsze. Na pewno potrzebne są co najmniej dwa pokosy - wiosenny i późno latem.
Awatar użytkownika
weteran
500p
500p
Posty: 903
Od: 5 sty 2010, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

bardzo się mi podoba watek ;:138
zgadzam się z niektórymi , że choć raz trzeba skosić :D
Turkuci nie mam, ale za to mam krety :D
jeży hmmm są dopóki dopóty ich pies nie złapie , ślimaków w bród
karowy pisze:ja uważam to jednak tylko za niechlujstwo i lenistwo. kosiarki spalinowe nie są drogie a trochę ruchu nie zaszkodzi:)
no cóż nie komentuje :)
pozdrawiam
Paweł _____________________________________________________________________________
Kobiety z natury są Aniołami, ale kiedy skrzydła opadną przychodzi im latać na miotle....
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: zwolennicy niekoszenia trawy

Post »

olibabka
Zwolennikiem jestem , tylko nie bardzo potrafię utrzymać taką łąkę - z tego co wiem jest to trudniejsze.
A z czym masz problem :?: ,
ja ciągle nie mam czasu, bo chciałam coś więcej na ten temat napisać na swoim blogu,
może za parę dni będę miała więcej luzu
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”