Podwyższona rabata

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

Aha, czyli z boku do każdej rabaty możesz podjechać np. taczką? A jakiej wysokości są te bloczki, ile takich schodków masz? Byłbym wdzięczny za fotkę. Dziękuje. :wink:
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

litk pisze:możesz podjechać np. taczką?
Dokładnie. Ja miałem jakieś stare bloczki i miały wys. 20cm. Teraz kupuje się 12cm wys. Schodków mam 2 tak jak na rysunku.
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

Schodków mam 2 tak jak na rysunku.
Tyko dwa schodki 20cm przy 4m spadku i rabatki równo stoją?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

No tak, czemu mają nie stać? ciężko je wyrwać bo mam glinę:) ludzie stawiają suche murki o wys 2 metrów, te to dopiero stoją :;230
U nas w kraju z jednego domu można podobno dwa zrobić bo tak się budowlańcy boją że się zawali.
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

Mi chodziło że tylko dwoma bloczkami zniwelowałeś taki duży spadek?
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

Ja łapałem poziom tylko na grządkach. Pozostała część to przeciąganie sznurka i równanie.


Obrazek

Nawet grama ziemi nie przywoziłem. Trzeba odpowiednio zaplanować ogród.
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

To jest ten twój ogródek ze spadkiem 5m? Gdzie ten spadek jest? Widać że działka jest prawie idealnie równa. Tam za tym pierwszym pomnikiem na środku też są bloczki postawione? A co to za bloczki w ogóle, jakieś dekoracyjne?

Jednak nie mogę zastosować takich bloczków, bo na to się marnuje za dużo przestrzeni, podwyższam grunt bloczkami a na tym podwyższeniu muszą być jeszcze grządki podwyższone.
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2518
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

Może inaczej. Co rozumiesz przez pojęcie spadek? bo chyba się nie rozumiemy . Mam niwelator i spadek jest 4 metry na 52m-ach dokładnie. Wstaw fotkę jak to wygląda bo mówimy o 2 różnych działkach. Jak widzisz ja nie mam warzywniaka na całym terenie tylko tam gdzie jest równo jest trawnik. Napisz jakoś bardziej zrozumiale o co Ci chodzi bo rabata, a warzywniak to dwie inne rzeczy.
litk
50p
50p
Posty: 54
Od: 23 lut 2015, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

Muszę zrobić coś takiego: http://learn.eartheasy.com/2010/04/how- ... en-ground/ I na dodatek jeszcze jest taki dylemat że ten spadek mam po stronie północnej :(

Działka wygląda tak http://postimg.org/image/ibm9pcpxl/ , to jest północna strona, słońce wschodzi idealnie po lewej a zachodzi idealnie po prawej stronie, a tak wygląda widok na wschód http://postimg.org/image/7emikqx1p/ martwi mnie jeszcze spływanie wody z opadów.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

Litk, wiem o co Ci chodzi. Ja mam działkę na ostrej skarpie. Nie sprawdzałam jaka jest różnica poziomów, ale sądząc po sumie murów oporowych i jeszcze pozostałych spadkach, to na długości 63 ma kilkanaście metrów.
Mniejsze spadki zabezpieczyłam stemplami budowlanymi, zabezpieczonymi kołkami wbitymi w ziemię. Niestety nie zdążyłam zaimpregnować tych stempli, bo synuś chciał mamie niespodziankę zrobić i się pospieszył. W niektórych miejscach takie "murki" mam już 9-10 lat i nic się z nimi nie dzieje.
Zobacz, jak to mniej więcej wygląda na poniższym zdjęciu. Tu są ładne beli, ale stemple są z pewnością dużo tańsze :D
https://www.pinterest.com/pin/291678513341956277/
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Grządki podwyższone na pochyłym terenie

Post »

A tu moje "murki"

Obrazek

Obrazek

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Garden box - podwyższone rabaty

Post »

Temat zamarł -wszyscy wiosną pognali do ogrodów.
Pisałam wcześniej, że w zeszłym roku zrobiłam dwie skrzynie. W tym roku nic w nich nie zrobiłam, bo uznałam, że złe miejsce wybrałam i że są te skrzynie za niskie.
Teraz zabrałam do roboty z nowymi skrzyniami w innym miejscu, bo pilnie muszę przesadzić byliny z zaniedbanej części ogrodu. Deski mają w jednej skrzyni 32cm, a w drugiej 30 cm szerokości. Wymiar skrzyń 1x1,5 m.

Obrazek
Na dnie siatka przeciw kretom, boki skrzyni od wewnątrz obiłam folią budowlaną. Na siatce- 2 warstwy kartonów. Potem przesiałam ziemię (glina i czarnoziem), żeby rozdrobnić glinę i pozbyć się ewentualnych kawałków perzu. Następnie ziemia ogrodnicza wysypana z donic, w których rosły od wiosny bratki. Chcę jeszcze rozsypać wysuszony obornik bydlęcy (ze sklepu - no bo skąd?), wymieszać to wszystko i dosypać ziemi ogrodowej z worków. Ziemię muszę kupować, bo u mnie tylko glina i trochę piasku.
Przesiana pierwsza warstwa -glina (po lecie wysuszona na proszek) + trochę czarnoziemu. Te kulki mają max 5 mm średnicy.


Obrazek

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Garden box - podwyższone rabaty

Post »

Wyglada fajnie, daj znać, jak coś tam wsadzisz :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”