Podwyższona rabata

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rozana
1000p
1000p
Posty: 2477
Od: 20 wrz 2014, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Garden box - podwyższone rabaty

Post »

Moje boxy są ze starych desek. Ile wytrzymają to wytrzymają :) .
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Garden box - podwyższone rabaty

Post »

Z czasem może uciułamy na np. piękne belki, impregnowane ciśnieniowo... ;:138
Asprokol, jeszcze tylko dodam, że masz rację co do Twojej pracy ;:108
Ja też mam działkę na ostrej skarpie, wiele poziomów udało mi się zrobić ciężkim sprzętem budowlanym. Łatwiej mi wnieść 4 deski na 2 razy niż dźwigać przez kilka dni kamienie. Teraz jest problem ze znalezieniem człowieka do pracy, a ja jestem sama.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Garden box - podwyższone rabaty

Post »

:wit Od dwóch lat chodzi mi po głowie wzniesiona rabatka ,pod domem .Przymierzałam się do drewnianej ,ale teraz ,po namyśle ,zdecydowałam , że zrobię obrzeże z kamieni polnych .Będą wieczne i w dodatku będą kumulowały ciepło na wiosnę ,poza tym lepiej mi pasują do duszy :) .Chcę ją usytuować pod domem od południa,zaciszna i słoneczna wystawa .Ja mam bardziej konsumpcyjne podejście do życia :) ,więc oprócz kwiatków ,będą rosły tam wczesne rzodkiewki, sałata i trochę truskawek na wcześniejsze zbiory ;:138 .Do tej pory miałam w tym miejscu kwiaty i pomidory w donicach, ale latem przestawiałam je w inne miejsce ,bo stały jak na patelni i nie nadążałam z podlewaniem.Myślę ,że na dużej rabacie będzie łatwiej utrzymać wilgoć .
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Garden box - podwyższone rabaty

Post »

Telimenka, a masz dostęp do dużych kamieni polnych? U mnie z pól tony wygrzebują, ale straszne pieniądze sobie życzą.
Mam kawałek ogrodzony kamieniami- na sucho. Ziemia jednak się wysypuje

Obrazek
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Garden box - podwyższone rabaty

Post »

Tak,właśnie nie mam problemu z tym materiałem .Za pomoc sąsiedzką przy zbieraniu ,mogę sobie wybierać i przebierać jakie mi się spodobają .To ciężka praca i normalnie rolnik płaci tym co zbierają.
mmonika81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 19 lut 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Warzywniak w skrzyniach

Post »

Cześć wszystkim

jestem tu nowa i dopiero zaczynam przygodę z ogrodnictwem.

Mam pytanie o warzywniaki w skrzyniach. Wyglądają one bardzo malowniczo. Jednak czy w praktyce się sprawdzaja? Poza tym, czy takie skrzynie stoja bezpośrednio na podłożu, czy maja dno? CZy w środku należy je wyścielić folią?

Pozdrawiam
Monika
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Garden box - podwyższone rabaty

Post »

Na poprzedniej stronie tego wątku http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 5#p5344375
masz przykład takiej skrzyni.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Garden box - uprawy na podwyższeniu

Post »

Czy na dno podwyższonej rabaty mogę dać gałęzie iglaków :?:
Czy raczej powinny to być gałęzie gatunków liściastych :?:
Skrzynia jest dość wysoka. Następną warstwę planuję z częściowo rozłożonego kompostu, a na to ziemia.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Drewno jest bardzo atrakcyjnym materiałem na wykonanie takiej rabaty. Szczególnie ładnie prezentują się takie ogródki obramowane deskami calowymi i przyznam, że widzę całe mnóstwo zalet takiej uprawy. Zastanawiam się jednak jak jest z trwałością takiej konstrukcji - która przecież jest narażona na duży kontakt z wilgocią. Mam skrzynię z desek, w której rośnie krzew ozdobny. Stoi lato/zima na zewnątrz już kilka lat i nic się nie dzieje. Użyłem jednak impregnatu rozpuszczalnikowego - pod warzywa bym się nie odważył. Da się to jakoś sensownie zabezpieczyć w przypadku upraw na konsumpcje?
Gayaruthiel
200p
200p
Posty: 385
Od: 25 kwie 2008, o 17:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Haugesund
Kontakt:

Re: Podwyższona rabata

Post »

U mnie skrzynie stoja czwarty rok I nic im nie jest - to takie nakladki na europalety, ktorych nie impregnowalam dodatkowo. jeśli jakis impregnat byl, to przy produkcji przez producenta. A klimat mamy okropnie wilgotny I deszczowy, do tego skrzynie stoja jakies szesc metrow od jeziora.
Lunarii
200p
200p
Posty: 467
Od: 12 mar 2013, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Akurat palety i podkłady kolejowe należą w mojej ocenie do najgorszej kategorii jako materiał do kontaktu z ziemią pod warzywa, wystarczy poczytać, co innego pod rośliny ozdobne jeżeli nie zależy nam na ekologii. Pytanie czy np. pustaki betonowe by się nadawały w naszym klimacie? Widziałem całe mnóstwo takich rozwiązań na yt, gdzie zachodni ogrodnicy używali najzwyklejszych pustaków i budowali takie podwyższone grządki bez zaprawy.
tomw
100p
100p
Posty: 119
Od: 1 maja 2016, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Jarosławia, Podkarpacie

Re: Podwyższona rabata

Post »

Podkłady kolejowe są bardzo wytrzymałe, ale mają w sobie tyle oleju, że nie odważyłbym się dać ich kilka metr?w od warzyw. Tego nawet palić nie wolno z tego co wiem
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 800
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Podwyższona rabata

Post »

Palety ani nadstawki na nie raczej impregnowane nie są. Sam szukam nadstawek w rozsądnej cenie.

Najstarsze skrzynie mam z desek poszalunkowych (calówki, można uznać że 'impregnowane betonem"). Stały 3 lata i w momencie rozbierania były jeszcze w dość dobrym stanie.

Jesienią zrobiłem skrzynię z impregnowanej kantówki (4,5x9 cm, bardziej jako skrzynię inspektową/do zimowania roślin niż podwyższoną rabatę).
Jedne i drugie wyłożone od środka dwuwarstwową folią budowlaną wywiniętą na spodzie pod deski.

Z innych materiałów mam jedną skrzynię z desek tarasowych z sosny termizowanej (kupione na wyprzedaży po kilkanaście zł/szt.), jak na razie stoi od maja i jest ok.
Pozdrawiam,

J
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”