Kalendarz biodynamiczny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Który kalendarz jest lepszy ten http://ww6.tvp.pl/4915,20090127870331.strona, czy ten http://www.ogrody-krzekowo.pl/index.php ... &Itemid=34, a morze jeszcze inny.
wodnik
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

A tak w ogóle to sieję i sadzę gdy jest jedno światło. Wyjaśniam, w danym dniu wschód księżyca jest pod koniec dnia, czyli w czasie dnia jest na niebie tylko słońce. Jest to stary sposób mojej mamy. Na zbiory nie narzekam.
wodnik
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Moim zdaniem ten pierwszy :D
http://ww6.tvp.pl/4915,20090127870331.strona
Jest bardziej czytelny i przejrzysty. :wink:
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Są rozbieżności w jednym piszą, że 31-1 są dniami liści, a drugi, że owocowe.
wodnik
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Witia-niestety odkąd pamiętam, to w różnych k. biodynamicznych zawsze były pewne rozbieżności :roll:
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Z tego wniosek, że trzeba trzymać się swoich wypróbowanych sposobów.
wodnik
Awatar użytkownika
EdytaB
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2693
Od: 1 sty 2009, o 12:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

witia pisze:A tak w ogóle to sieję i sadzę gdy jest jedno światło. Wyjaśniam, w danym dniu wschód księżyca jest pod koniec dnia, czyli w czasie dnia jest na niebie tylko słońce. Jest to stary sposób mojej mamy. Na zbiory nie narzekam.
Ma sens :)
Ogródek EdytyB

zapraszam
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Tak robi moja mama. Jak do tej pory wszystko rosło. Nawozów sztucznych w ogóle nie stosujemy (kurzy obornik i kompost). Stosowałem tylko środki chemiczne. W tym roku chcę spróbować uprawiać ekologicznie, opryski z naparów, wywarów, itp. (roślinnych), oraz podlewania gnojówkami z roślin. Zobaczymy czy to mi się uda.
wodnik
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Post »

Środki chemiczne stosowałem do oprysków oczywiście.
wodnik
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Od dziś przez dwa tygodnie tj do końca miesiąca przy księżycu ubywającym pijemy herbatę z pokrzyw.
Polecam szczególnie dla osób, które mają problemy z cholesterolem.
Czas ubywającego księżyca sprzyja oczyszczaniu organizmu.
Możemy ten czas wykorzystać do aktywnego trybu tj. ćwiczenia gimnastyczne, cokolwiek co pozwala zużyć energię.
W tym też czasie łatwiej się pocimy i wydalamy szkodliwe toksyny. Zgodnie z tym wypociłam się wczoraj na nartach za wszystkie czasy....wczoraj byłam skonana ale dziś fizycznie czuję się świetnie i nawet w pracy nie byli w stanie posuć mi humoru. :wink:
Jutro rano więc odsnieżamy i przy tym się pocimy.
Do szufelkowania więc zachęcam i to będę robić z ochotą i bez ociągania się. :P

Poza tym dokarmiamy nasze roślinki.
Ja dokarmiam tylko przy księżycu ubywajacym ze znakiem liścia- obojętnie czy na kwiat czy na liście prowadzone.
Nie ważne czy pisze na zaleceniach, że co dwa tygodnie dokarmiamy.....ja dokarmiam co miesiąc w dniach liściowych.
Odkąd to stosuję nie mam żadnych problemów z choróbskami domowych. A moje roślinki tak się przyzwyczaiły, że jak wlewam wodę to żłopią aż słychać.....i czuję, że to lubią.
Mój grudniczek nadal kwitnie .....może to jakis znak. :roll:

Korzystam z kalendarza biodynamicznego z "Działkowca" i z książki "Kalendarz księżycowy"- ta pozycja została wymieniona w książkach, które pomagają nam przy pracach ogródkowych.

Podlewam tylko w dniach liścia tj co tydzień......wyjątkiem jest zielistka, która potrzebuje dużo wody (roslina wodna).
Trzymajcie się cieplutko.....
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

O jak fajnie, że odświezyliście temat :) Skorzystałam z linka i zamawiam sobie kalendarz z Działkowca.
Mieszkam w malutkiej miejscowości w górach i ostatnio podsłuchałam rozmowę szwagra z kolegą - umawiali się na ścinanie drzew na opał. No i właśnie o księżycu mówili, że ma ubywac. Tylko nieuważnie podsłuchiwałam i teraz nie wiem, czy czekali aż będzie ubywał, czy raczej chcieli zdążyc przed ubywaniem :oops:
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Ponoć najlepszym terminem na ścinanie drewna na opał jest miesiąc pażdziernik kiedy księżyca przybywa.
A teraz na wiosnę kiedy księżyca ubywa ....ścięte drzewa należy ułożyć wierzcholkiem w dół żeby soki wypłynęły.
Tak piszą w mojej ulubionej książce.....jak bym ścinała drzewa to tak właśnie bym postępowała. ;:228
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Też mam aż 2 kalendarze biodynamiczne. Kupiłam zimą, z ciekawości po raz pierwszy.
Jeden to "kalendarz biodynamiczny" z Działkowca, drugi to "Ekologiczny poradnik księżycowy" Z.Przybylaka.

Każdy sugeruje zupełnie coś innego, a kalendarze zamieszczone w internecie jeszcze co innego. Z tego wniosek wysnułam, że sieję, tnę i zbieram, kiedy ja uważam za stosowne (a cześciej możliwe- czas, pogoda).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”