Kalendarz biodynamiczny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bogumila_r
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 sty 2013, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Czy ktoś z Was ma "Kalendarz dni siewu 2013" wyd. OTYLIA (ten: http://atik.pl/kalendarz_dni_siewu_2013 ... 16933.html ) i mógłby mi napisać co przypada w najbliższych dniach? Chciałabym porównać dni siewu z tego kalendarze z tym, co napisali w moim. (z kalendarzem z Działkowca niestety nie zgadza się, ale za to zgadza się z tym: http://www.astrologie-info.com/mocal.cgi , wiec szukam potwierdzenia dalej ;) )

PYTANIE DO ZNAWCÓW:
Czy dni siewu mogą być różne w różnych krajach ??? Rozumiem, że położenie geograficzne ma ogromne znaczenie, ale jak duże moga być różnice? Jak kilka godzin to chyba wszystko - co o tym sądzicie? Mieszkam w Holandii, więc na wszelki wypadek znalazłam tutejszy kalendarz biodynamiczny (no prawie, bo belgijski a nie holenderski, ale to bliziutko, a i tak wydaje mi się, że nie ma to aż takiego znaczenia).

Z góry wielkie dzięki za pomoc! :wink:
(przepraszam - brak polskich znakow)
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Bogumila_r pisze: Czy dni siewu mogą być różne w różnych krajach ??? Rozumiem, że położenie geograficzne ma ogromne znaczenie, ale jak duże moga być różnice? Jak kilka godzin to chyba wszystko - co o tym sądzicie?
W kalendarzu działkowca podano, że różnica w terminach między granicą wschodnią a zachodnią wynosi pół godziny.
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Bogumila_r
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 sty 2013, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

bioy pisze:
W kalendarzu działkowca podano, że różnica w terminach między granicą wschodnią a zachodnią wynosi pół godziny.
czyli między Polską a Holandią będzie jakaś godzina różnicy. Dzięki ;)
(przepraszam - brak polskich znakow)
x-f-a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 lut 2013, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Czy rzeczywiście rośliny wysiewane wg tego kalendarza lepiej rosną? Czy ktoś robił porównania?
Awatar użytkownika
Bogumila_r
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 sty 2013, o 13:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Holandia

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

fluoresceina pisze:Czy rzeczywiście rośliny wysiewane wg tego kalendarza lepiej rosną? Czy ktoś robił porównania?
Porównania przez 50 lat prowadziła Maria Thun - czyli prekursorka tej właśnie metody.
Co do osób, które znam osobiście - moja mama wysiała kiedyś rzodkiewkę w dniu korzenia i obrodziła niesamowicie, a rok później (przez pomyłkę) w dniu liścia - no i rzodkiewki właściwie nie było wcale, za to gąszcz liści jak najbardziej... Niestety nie wiem którym kalendarzem się posługiwała (bo jest ich kilka i każdy pisze co innego...)
(przepraszam - brak polskich znakow)
x-f-a
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 18 lut 2013, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

No właśnie, w każdym są różne rady i różne terminy, to jak skutecznie się stosować :)
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

a czy to się nie opiera głównie na księżycu wznoszącym i schodzącym oraz na tym w jakim znaku zodiaku znajduje się księżyc? Przez cały cykl idzie przecież przez wszystkie znaki zodiaku, a jak wiadomo mamy znaki powietrzne, ogniste, wodne i ziemne. Wodne to woda, powietrze to liście, ziemne to korzenie o ogień to owoc, księżyc wznoszący to wzrost i ruszanie soków księzyc schodzący to schodzenie soków. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę ;)
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2087
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Dokładnie tak to wygląda w moim kalendarzu z grubsza patrząc.
Do tego dochodzi kilka drobniejszych zmiennych, jak jakieś węzły chyba ;)
Pozdrawiam, Jacek
Awatar użytkownika
Basia86
50p
50p
Posty: 72
Od: 14 kwie 2012, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Nenesa pisze:a czy to się nie opiera głównie na księżycu wznoszącym i schodzącym oraz na tym w jakim znaku zodiaku znajduje się księżyc? Przez cały cykl idzie przecież przez wszystkie znaki zodiaku, a jak wiadomo mamy znaki powietrzne, ogniste, wodne i ziemne. Wodne to woda, powietrze to liście, ziemne to korzenie o ogień to owoc, księżyc wznoszący to wzrost i ruszanie soków księzyc schodzący to schodzenie soków. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę ;)
Ja dokładnie tak samo to widzę :) Tylko nie rozumiem zależności kiedy jest napisane żeby w danym dniu nie pracować w ogrodzie...
SlonecznyBalkon.pl - mój blog
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Z tego co kojarzę w apogeum perygeum nów i pełnię nie powinno się nic robi. W nów i w pełnie jakoś tak po 12 godzin przed i po a w perygeum i apogeum po 6 godzin przed i po.
Pozostaje ustalić jak to jest z tymi okresami siewów, tępienia chwastów, wzrostu grzybów, opieki nad pszczołami itd.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

fluoresceina pisze:Czy rzeczywiście rośliny wysiewane wg tego kalendarza lepiej rosną? Czy ktoś robił porównania?
Tula pisze:Jak pisałam na 14 stronie tego wątku w tym roku robię eksperyment - sieję pomidory w kilku turach, w dniach korzystnych dla nich wg różnych kalendarzy oraz w dniach zupełnie niewskazanych. Siać zaczęłam 8 lutego, później dosiewałam. Nie ma różnic między roślinami tej samej odmiany sianymi w odstępie kilku dni - jedne w dniu "właściwym" a inne w "niekorzystnym". A odmian i krzyżówek wysiałam w sumie 34 więc mam co porównywać. Po niektórych było bardziej widać zmęczenie doniczką i niedobory a po innych mniej, ale ewidentnie miało to związek z odmianą a nie dniem siewu. Jest znaczna różnica między pomidorami sianymi 8 i 9 lutego a tymi sianymi połowie marca ale... między nimi jest ponad miesiąc różnicy :) Gradobicia z przed paru dni najlepiej przetrzymały w polu największe sadzonki i najgłębiej posadzone (głębiej w sensie w ziemi oraz wgłąb działki, gdzie je nieco osłaniały inne rosliny), ubiło mi kilka najmłodszych, posadzonych z samego brzegu i najbardziej wystawionych na wiatr. Czyli znowu bez zadnego związku z kalendarzem. Może komuś wyszło doświadczalnie, że kalendarz ma znaczenie. W moich pomidorach wyszło, że żadnego.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
winterek
500p
500p
Posty: 915
Od: 8 lis 2010, o 21:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Mam takie same zdanie jak Tula.
Dwa lata z rzędu, wysiewałem sobie pomidorki, praktycznie codziennie, przez około 3 tygodnie. Nawet 3 i pół.
Kalendarzyków księżycowych, czy jak tam one się zwą ,w ręku nie miałem nigdy. I nie zamierzam :) To bzdury.
Zamiast wydawać pieniążki na te głupoty, kupcie dzieciom jakąś czekoladę.
Awatar użytkownika
astrolog
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lut 2013, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Kalendarze biodynamiczne różnią się istotnie między sobą. Podstawowa różnica to odniesienie. Jedne stosują gwiazdozbiory, inne znaki Zodiaku ruchomego, inne znaki Zodiaku stałego, a jeszcze inne nie odróżniają w ogóle znaków od gwiazdozbiorów i raz autorzy piszą o znakach, a w następnym zdaniu o gwiazdozbiorach.
Maria Thun stosowała gwiazdozbiory. Kalendarz Działkowca wygląda na pierwszy rzut oka, że stosuje Zodiak ruchomy, stąd różnica. Są jeszcze pewne niuanse.

Co do właściwego czasu wysiewu nasion proszę wziąć pod uwagę, że wysianie w jałowe podłoże pozbawione całkowicie wody nie da impulsu rozwoju. Przestrzeganie kalendarza biodynamicznego raczej nie zrekompensuje braków agrotechnicznych.
Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem... (Księga Koheleta)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”