Kalendarz biodynamiczny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2423
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

A ja bez względu na to co mówi kalendarz biodynamiczny w najbliższy weekend wysiewam pomidory i papryki :roll:
Awatar użytkownika
astrolog
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lut 2013, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Nenesa pisze:a w tym wszystkim najlepsze jest to, że formalnie Słońce i Księżyc przechodzą nie przez 12 ale 13 gwiazdozbiorów i to od tysiącleci. Więc opieranie się w ogóle na 12 znakach jest z gruntu mylne. Zapomnieliśmy o Wężowcu
Mylne jest przede wszystkim utożsamianie znaków Zodiaku z gwiazdozbiorami, co dowodzi braku znajomości astronomii. No i chodzi o gwiazdozbiór Wężownika, a nie Wężowca, który maleńkim fragmentem zachodzi na ekliptykę.
Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem... (Księga Koheleta)
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

jak zwał tak zwał, cała astrologia to jakiś wymysł a i tak potwierdza to tylko to, że jest to mylnie przypisane.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

chudziak pisze:A ja bez względu na to co mówi kalendarz biodynamiczny w najbliższy weekend wysiewam pomidory i papryki :roll:
A ja dzisiaj trochę kwiatków i kozulowe 36 i 37. Papryki już wzeszły, tylko habanero orange trochę się ociąga, ale i tam już widać początki.
Poziomki uzyskujemy przez przewracanie pionków.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

chudziak pisze:A ja bez względu na to co mówi kalendarz biodynamiczny w najbliższy weekend wysiewam pomidory i papryki :roll:
Nie szkodzi, że chcesz wysiać pomidory i paprykę, otrzyma większy impuls na rozwój liści, ale to może skutkować później na większe narażenie że łatwiej mogą wystąpić choroby grzybowe jak: szara pleśń, ale nie musi. Za to poniedziałek jest super do wysiewu, chociaż już księżyc zaczyna się wznosić, a do siewów lepszy jest gdy opada. Ja też w najbliższy poniedziałek wysiewam następną porcję pomidorów.
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 233
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Od kilku lat kupuję i próbuję stosować kalendarze biodynamiczne, efekty jakiegoś nie zdążyłam zauważyć. Dzisiaj porównywałam kalendarze Działkowca i Mojego Pięknego ogrodu i się trochę zdenerwowałam. Rozumiem,ze interpretacja może być różna, ale czemu te dwa kalendarze podają inny znak zodiaku/gwiazdozbioru/ w którym przebywa Księżyc w danym dniu.. Różnica praktycznie trzydniowa. Kosztowało mnie to trochę pracy, ale za radą jednego z forumowiczów, zainstalowałam program Stellarium.pl i jak na moją małą wiedzę wyszło,że rację ma kalendarz mojego pięknego ogrodu.
Księżyc dzisiaj wyszedł z gwiazdozbioru panny i kieruje się w kierunku gwiazdozbioru wagi a u Działkowca jest już w skorpionie. Zawsze myślałam ,że takie coś nie podlega interpretacji tylko jest wiedzą bez dyskusji. W takiej sytuacji , bez sensu jest kupowanie tych kalendarzy..Wystarczy jak to mówi moja przyjaciółka kierować się tym, czy księżyc opada czy wznosi się.
Awatar użytkownika
astrolog
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lut 2013, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Od kilku lat kupuję i próbuję stosować kalendarze biodynamiczne, efekty jakiegoś nie zdążyłam zauważyć.
Sam kalendarz raczej nie pomoże. Doświadczeni w biodynamicznej uprawie twierdzą, że efekty nie będą zauważalne lub mało, jeśli nie stosuje się biodynamiki dłużej i na większym obszarze ziemi. Jeden zagonek upraw biodynamicznych to może być za mało, jeśli tuż obok za płotem kwitnie "nowoczesna" produkcja roślin.
czemu te dwa kalendarze podają inny znak zodiaku/gwiazdozbioru/ w którym przebywa Księżyc w danym dniu.. Różnica praktycznie trzydniowa.
Różnica wynika właśnie dlatego, że Działkowiec, podobnie jak kilka innych jeszcze wydawnictw, podaje położenie Księżyca w Zodiaku ruchomym (tropikalnym), w którym każdy znak ma po 30 stopni. Obszarem odniesienia w Moim pięknym ogrodzie i kalendarzach Marii Thun są zaś gwiazdozbiory, nierówne grupy gwiazd umownie określane jakąś nazwą. Gwiazdozbiór Panny jest bardzo szeroki mierząc po ekliptyce, znak Wagi zaś bardzo wąski. Granice gwiazdozbiorów określiła Międzynarodowa Unia Astronomiczna w 1928 r. Kto myśli logicznie, ten chyba nie twierdzi, że rośliny czekały miliony lat na określenie granic gwiazdozbiorów w r. 1928., żeby się do tych granic dostosować :). Zapewne z podobnego założenia wyszła Maria Thun, która postępowała bardzo logicznie w swoich badaniach, ponieważ dokonywała wysiewów w czasie, kiedy Księżyc przebywał w środku danego gwiazdozbioru. Tym samym mimowolnie stosowała w znacznej mierze trzeci system, w przekonaniu autora i wielu innych badaczy najbardziej słuszny, a mianowicie Zodiak stały (gwiazdowy, syderyczny). Zodiak stały ma 12 znaków (podobnie jak Z. ruchomy) po 30 stopni każdy. Zodiaki stały i ruchomy różnią się punktem początkowym. Zodiak ruchomy bierze swój początek, za który przyjęło się uważać 0? Barana, w punkcie równonocy wiosennej. W Zodiaku stałym osią Zodiaku są gwiazdy Aldebaran (w gwiazdozbiorze Byka) i Antares (w gwiazdozbiorze Skorpiona). Różnica między obydwoma Zodiakami to ok. 25 stopni (różnica ta nazywana jest ayanamsą). Zodiaki te pokrywały się ze sobą ok. 215 r. n. e. W związku z precesją osi ziemskiej, punkt równonocy, czyli punkt 0 Barana Zodiaku ruchomego przesuwa się na tle gwiazd w tempie ok. 1 stopnia w ciągu 72 lat. W Zodiaku stałym więc Księżyc wszedł do znaku Wagi wczoraj o 9:48, w Zodiaku ruchomym wczoraj o 18:33 ale do znaku Skorpiona, a do gwiazdozbioru Wagi wszedł wg MPO dopiero dziś o 10:05 - przypominam, że gwiazdozbiór Panny to bardzo rozległy gwiazdozbiór, a znak Panny ma 30?, jak każdy inny ze znaków. Kalendarz przygotowany w oparciu o Zodiak stały będzie można wkrótce znaleźć na mojej stronie astrolog.pl, a w pod koniec tego roku pojawi się moje tłumaczenie kalendarza księżycowego wraz z przytoczeniem wielu badań w tym zakresie, a zupełnie nieznanych jeszcze w Polsce.
bez sensu jest kupowanie tych kalendarzy..Wystarczy jak to mówi moja przyjaciółka kierować się tym, czy księżyc opada czy wznosi się
Proszę jednak zwrócić uwagę, że Maria Thun (która uprawy biodynamiczne wg zasad sformułowanych przez Rudolfa Steinera w 1924 r.) poparła swoje teorie wieloletnimi i drobiazgowymi badaniami prowadzonymi przez nią samą. Nie znam nawet w drobnej części tak rozległych badań prowadzonych na podstawie Zodiaku ruchomego - chętnie się zapoznam z wynikami takich badań. Mam wrażenie, że drukowanie kalendarzy to bardziej biznes niż rzetelność.
Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem... (Księga Koheleta)
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 233
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

dziękuję za wytłumaczenie, dla mnie laika to jest trudne, ale po wczorajszej kilkugodzinnej sesji nad programem Stellarium zrozumiałam niektóre sprawy. Pierwszą rzeczą która się rzuca w oczy to wielkość gwiazdozbiorów, a my mamy dni liścia, owocu , kwiatu i korzenia pod linijkę .
Długa droga przede mną , jeśli chciałabym dokładnie stosować kalendarz biodynamiczny. Ale teraz jest już w przyrodzie wiosna i wszystko chce rosnąć.

A swoją drogą przyjemnie było pooglądać wieczorne niebo z wszystkich stron świata z fotela przed
komputerem, tym bardziej, że mieszkam w terenie gęsto zabudowanym i mam małe szanse zobaczyć linie horyzontu i wschodzący księżyc o 23.20
Awatar użytkownika
astrolog
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 26 lut 2013, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Stellarium to bardzo przyjemny w użytkowaniu program. Polecam obserwowanie koniunkcji Księżyca, Wenus i Jowisza, zwłaszcza gdy Księżyc jest młody, które nie są tak częste ale za to bardzo piękne i wtedy naprawdę warto wybrać się za miasto. Do celów kalendarza lepiej jednak użyć programu astrologicznego, np. Uranii Bogdana Krusińskiego, gdzie łatwo można wygenerować listy czasów, kiedy Księżyc wchodzi do poszczególnych znaków Zodiaku. Wersja próbna jest darmowa i z powodzeniem da się używać do tych celów, trzeba tylko wprowadzić wielkość ayanamsy (ja używam 24°46'31" dla 2000 r.), gdy chce się używać Zodiaku syderycznego, bo podana w programie jest oparta na innych założeniach, niż najczęściej przyjmowane przy obliczaniu Zodiaku stałego. Drugi program to ZET A. Zajcewa w darmowej wersji Light. Programy astrologiczne wbrew powszechnym opiniom z reguły nie uwzględniają gwiazdozbiorów.
Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem... (Księga Koheleta)
Awatar użytkownika
julianka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 18 wrz 2012, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Witam Elżbietko :tan
Ja też kupiłam kalendarz :heja :heja i co dalej ???!!!! ogrom symboli ja dopiero sie uczę. Ratunku jeszcze nie zdążyłam przyciąć drzewek owocowych nie wycięłam " wilków" do kiedy mogę to zrobić ??. Pogoda jak na złość w sobotę kiepska, u nas czyli we Wrocławiu ma padać i będzie zimno i znowu nie pojade na działkę
pozdrawiam
Julianka
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

Czy pikowanie kwiatów wykonywać w dni kwiatowe ,czy w czasie sadzenia. Mam kalendarz z działkowca
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

IwonaJ pisze:Czy pikowanie kwiatów wykonywać w dni kwiatowe ,czy w czasie sadzenia. Mam kalendarz z działkowca
W kwiatowe i w dni sadzenia.
Pamiętajcie o ogrodach...
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Kalendarz biodynamiczny

Post »

dziękuje Zenon
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”