Kalendarz biodynamiczny

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Kalendarz biodynamiczny

Post »

Nosiłam się z zamiarem otarcia tego wątku już jakiś czas .....ale ....nie widziałam od czego zacząć.
Zacznę więc małymi wspominkami z lat kiedy miałam może 5 czy 6 lat. Moja babcia w tych to czasach uprawiała żyto, ziemniaki i buraki (dla zwierzątek). Już wtedy zaciekawiło mnie to, że często mówiło się o miesiączku (księżycu). Pamiętam słowa " o idzie nów" albo podobne. W kuchni wisiał kalendarz z buźkami księżyca- teraz takich się już nie spotyka. O przepraszam- kupiłam 2 lata temu w księgarni Świętego Jacka.

Jak pamiętam babcia często patrzyła w niebo i coś tam sobie mówili między sobą.

Później wywłaszczono babcię i nie mogła już mieszkać w swoim wiejskim przepięknym domku z chlewikiem obok którego stała super stodoła pachnąca sianem i słomą. Łąki i pola zostały zalane wodą (budowa elektrowni Rybnik) -dla mnie jako dziecka prysł czar siankosów i żniw. Pamiętam też zapach świeżego chleba i kiełkasy, które przynoszono w wiklinowym ogromnym koszu dla żniwiarzy.

No i tak sobie latka leciały...aż kiedyś spotkałam się w miesięczniku "Ogr..." właśnie z tym co pamiętałam z dzieciństwa.
Bardzo mnie to wciągnęło a że uważam, że coś w tym musi być a na dodatek nie ma w tym nic złego postanowiłam skorzystać. Kalendarz ten leży u mnie pod ręką i praktycznie zaczynam każdy dzień - o dzisiaj jest np. dzień liścia- księżyc się wznosi więc podleję wszystkie roślinki na liście(tak sobie mówię pod nosem a córka na to -oj mamuś).

Szczególnie jednak zaczęłam przywiązywać wagę do spożywczaków.
Owoce te na przetwory na zimę zbieram i przerabiam w dni owocowe przy wznoszącym się księżycu, również te do mrożenia.

Mam takie wydanie książkowe z Działkowca, w którym jest wiele ciekawych wiadomości. Jest też i taka informacja kiedy kosić trawę żeby nie odrastała tak szybko. Tego nie byłam w stanie przetestować ze względu na możliwości czasowe.

Nie jestem żadnym ekspertem a raczej entuzjastą tego sposobu. W każdym bądź razie na owocach i ogórkach sprawdzone.

Fajnie jest zacząć dzień od kalendarza biodynamicznego.........


Zapraszam do mojego wątku.... ;:162
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Elizabetko, jak się cieszę, że zaczełaś ten temat!! Dziękuję!!
W poniedziałek lece po kalendarz i będę mieć do Ciebie 1000 pytań albo i więcej ;-)
Kiedyś miałam w rękach podobny kalendarz - księżycowy... było tam o tym w które dni obcinać włosy itd itp.
Robiłaś jakieś doświadczenia w tym temacie?
Ciekawi mnie efekt!
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Elizabetko, czy po 18-tym przypadają dni liścia, kwiatu czy owocu? Zapomniałam w tym roku zaopatrzyć się w kalendarz biodynamiczny i jestem teraz w kropce :roll:

Wierzcie lub nie, ale kiedyś wzeszło mi dosłownie kilka sztuk z wysianych nasion, na całą grządkę. Sąsiadka siała kilka dni wcześniej i miała piękne wschody. A kupowałyśmy te same nasiona. Od tego czasu wolę siać i sadzić z kalendarzem biodynamicznym. Może jeszcze uda mi się go gdzieś dostać.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Jeżeli chodzi o sianie/sadzenie to początek przypada dopiero 26 marca (poniedziałek, wtorek- na liście a od środy na owoce). Kalendarz widziałam ostatnio jeszcze w księgarni "Orbita" na rynku.

Pozdrawiam Izka :D
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

DorkaWD pisze: Kiedyś miałam w rękach podobny kalendarz - księżycowy... było tam o tym w które dni obcinać włosy itd itp.
Robiłaś jakieś doświadczenia w tym temacie?
Ciekawi mnie efekt!

Rzeczywiście ciekawy temat ale nie wiem czy moim włosom by to pomogło ;:214
Zastanawiam się do jakiej kategorii włosy zaliczyć.... do kwiatu... może do korzenia?
Fajnie Dorka :;230

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Elżbietko!
Który z kalendarzy biodynamicznych możesz polecić, bo zauważyłam, że różnią się między sobą. Mam taki wpisany w kalendarz wiszący Ogródki Przydomowe wydawnictwa Lucrum i nie zgadza się z kalendarzem z Roku w ogrodzie z TVP.
Pozdrawiam - Danio :lol:
LiDo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 lut 2007, o 21:09
Lokalizacja: mazowsze

Post »

http://www.dzialkowiec.com.pl/www/index8.htm
9 pozycja od góry. Zwięzły i czytelny.
Najłatwiej dostępny, choćby na allegro.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Dzięki Lido - to właśnie ten kalendarz, z którego korzystam ( pozycja 8 od góry). Danio ten właśnie kupiłam normalnie w księgarni. Jest dosyć przejrzysty.
Też śledzicie ten kalendarz?
Zdarza się, że nie jestem pewna do jakiej grupy zaliczyć roślinkę. Wtedy kieruję się tym na czym mi zależy.

Pozdrawiam,
:D
LiDo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 lut 2007, o 21:09
Lokalizacja: mazowsze

Post »

95% ludzi którzy korzystają z kalendarza biodynamicznego kupuje kalendarz z "działkowca"

pozostałe 5% kupuje bo wiedzieli że coś takiego trzeba kupić..
Awatar użytkownika
achaYa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 9 sty 2007, o 01:39

Post »

LiDo pisze:95% ludzi którzy korzystają z kalendarza biodynamicznego kupuje kalendarz z "działkowca"

pozostałe 5% kupuje bo wiedzieli że coś takiego trzeba kupić..

Skad takie dane? Korzystam z kalendarza "moj piękny ogrod" , nie kupilam kalendarza dlatego ,ze :"trzeba kupic",kupiłam bo lubie "wiedziec", doswiadczyc i potem ustosunkowac sie" ...do ktorej grupy mnie zaliczysz?
achaYa
xxx-etka
50p
50p
Posty: 58
Od: 24 sty 2007, o 14:26
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Post »

Coś w tym jednak musi być, gdyż pewne daty przetrwały w tradycji ogrodniczej, np; na 8 maja-Stanisława , sieje się ogórki- u mnie niestety z różnym efektem.
Moc serdecznych pozdrowień
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

W Jana łamie się cebulę :D
LiDo
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 28 lut 2007, o 21:09
Lokalizacja: mazowsze

Post »

achaYa pisze:Skad takie dane? Korzystam z kalendarza "moj piękny ogrod" , nie kupilam kalendarza dlatego ,ze :"trzeba kupic",kupiłam bo lubie "wiedziec", doswiadczyc i potem ustosunkowac sie" ...do ktorej grupy mnie zaliczysz?
sory .. nie zaliczę Cię...
Dzialkowiec wydaje Kalendzarz biodynamiczny od kilkudziesięciu lat. Inne wydawnictwa od kilku. Być może moje dane przestarzałe ale nie więcej niż o 2-3 lata.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”