Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  
Autor Wiadomość
terecha
 Tytuł: Re: Jak wygląda dobry kompost
PostNapisane: 13 lut 2014, o 13:25 
100p
100p

---
markoch napisał(a):
(...) Drugi mój nieszczęsny kompostownik to ten plastik. Jest wysoki na ok 160-170 cm , nie jest więc łatwo cokolwiek w nim zamieszać. Jest w nim głównie trawa. A na dole, jak pisałam , czarna lepiąca się i zbita maż. Nie pozostaje mi nic innego jak , wedle waszych rad, rozwalić to wszystko i przenieść w inne w inne miejsce. A tak się cieszyłam z tego obecnego :) Zakamuflowane pod świerkiem , w cieniu, bo słońce ma dopiero to zachodzące.Niby warunki ok , ale efekty do kitu :(
Pewnie też za dużo azotu, jak piszecie. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

Grunt to się nie zrażać :D Gdzieś czytałam, że nie poleca się stawiać kompostownika pod świerkiem. Może coś w tym jest :( postawiłam plastikowy w ubiegłym roku pod świerkiem, stał od jesieni do wiosny, gdyż chciałam dodatkowo kompostować igły świerkowe, by mieć kompost pod borówki. Kompostował się, ale wolniej i był bardziej suchy - może to igły spowodowały, a może brak opadów, gdyż korona świerka skutecznie chroniła go przed deszczem. Gdy teraz stoi w innym miejscu, to gdy pada deszcz, odkrywam klapę by do niego napadało, poza tym co jakiś czas odkrywam, by wpuścić powietrza. Poza tym biorę widły lub grubego drąga (lepiej) i co jakiś czas próbuję mieszać by napowietrzyć.
Nie zrażaj się, w plastikowym też się zrobi kompost, tylko trzeba czasu, i prób, i błędów.
W grudniu mój plastik opatuliłam tekturą falistą, okręciłam dodatkowo folią bąbelkową gdyż spodziewałam się zimy; a z doświadczenia ubiegłego roku wiem, że zawartość w plastiku szybciej zamarza i proces kompostowania jest zawieszony. Wprawdzie zimy nie ma, ale marzec może jeszcze o sobie przypomnieć; w ubiegłym roku w Niedzielę Palmową w skansenie w Nowym Sączu mieliśmy minus 20 stopni,. a święcone było w śniegu...

Zobacz profil Wyślij e-mail      

markoch
PostNapisane: 13 lut 2014, o 17:53 
50p
50p

---
Postawiłam pod świerkiem żeby trochę zamaskować. wątpliwej to urody ozdoba. Od czasu do czasu polewałam wodą i dodawałam ulepszacz w proszku. Ale on najwidoczniej jest za bardzo zbity, brak mu powietrza no i innych składników. Klapa cały czas była otwarta. Teraz jestem bogatsza o wasze doświadczenia i będę go wzbogacać. Już zbieram gazety :) Zamiast do sortowanych śmieci znajdą zastosowanie w kompostowniku. Bardzo jestem ciekawa czy przy jego przerzucaniu znajdę larwy majowego rozbójnika :) Oby nie.

boggi
PostNapisane: 9 mar 2014, o 13:29 
500p
500p

1 szt.
U mnie kompostownik jest pod gołym niebem bez cienia, planuję posadzić bez , żeby troszeczkę cienia rzucał.

maalpunia
PostNapisane: 12 mar 2014, o 19:42 
50p
50p

---
I kolejne cenne rady :D. Nie wiedziałam, że bardziej wskazane jest trzymanie plastikowego kompostownika otwartego niż z zamkniętą pokrywą. Zaraz pędzę otworzyć mój. Najwyżej sąsiedzi mnie przeklną za swojski zapach ;:224 .

Przy okazji pytanie. Kupiłam w centrum ogrodniczym 4 worki kompostu organicznego. Niestety człowiek jest łasy na promocje i przeczytał niektóre wątki na forum zbyt późno. Po otwarciu worka okazało się, że kompost jest ciężki, mokry, zbity i ma nieprzyjemny kwaśny zapach. Czy rozsypanie go i zostawienie do wysuszenia ma jakiś sens? Jeśli powielam pytanie na forum to z góry przepraszam i proszę o linka. Staram się dodawać strony do zakładek, ale mógł mi dany temat umknąć.

atka
PostNapisane: 12 mar 2014, o 22:13 
100p
100p

---
Niezależnie od tego jaki jest to i tak Ci zazdroszczę, że możesz kupić kompost organiczny. U nas nigdzie go nie dostaniesz. Mój kompostownik nie jest duży, a potrzeby mam coraz większe, ucieszyłabym się gdyby pojawił się w polskich centrach ogrodniczych.

terecha
PostNapisane: 13 mar 2014, o 15:05 
100p
100p

---
markoch napisał(a):
(...) Już zbieram gazety :) Zamiast do sortowanych śmieci znajdą zastosowanie w kompostowniku. Bardzo jestem ciekawa czy przy jego przerzucaniu znajdę larwy majowego rozbójnika :) Oby nie.

Zamiast gazet (ale wyłącznie niekolorowych i nielakierowanych!) lepiej dodawać zawartość z niszczarki. Dodaję też namoczone i podarte tubki papierowe po papierze toaletowym i ręcznikach kuchennych. A i zużyte kawałki ręczników papierowych też wrzucam do kompostowania.
"Larwy majowego rozbójnika" są przede wszystkim pod trawnikami i pod korzonkami roślin, którymi się żywią. Te "larwy" kompostowe to raczej pożyteczne są, ale bardzo trudno je rozróżnić :(

motocros
PostNapisane: 20 mar 2014, o 13:57 
50p
50p

1 szt.
Witajcie, pokaże Wam jak wygląda mój kompost przerobiony przez kalifornijki:

Obrazek Obrazek

atka
PostNapisane: 20 mar 2014, o 14:24 
100p
100p

---
Pozazdrościć... Jak długo leżał? Skąd się bierze kalifornijki?

miki331
PostNapisane: 20 mar 2014, o 15:48 
1000p
1000p

1 szt.
Dżdżownice kalifornijskie mozna kupic na popularnym portalu albo w lepszym sklepie wędkarskim

duduś
PostNapisane: 20 mar 2014, o 20:35 
1000p
1000p
A co się stanie jak wykorzystasz ten kompost na rabatę a tam przedostanie się jakaś dżdżownica? , nie zniszczy roślin?

motocros
PostNapisane: 21 mar 2014, o 10:35 
50p
50p

1 szt.
Oczywiśćie nic im nie będzie, dżdżownice to BARDZO POZYTECZNE ZWIERZĄTKA :wink: W szczególnośći taki kompost biohumus polecam do warzywnika rośliny go bardzo lubią, warzywa są silniejsze, zdrowsze i rosną na nim bardzo dobrze.

-- 21 mar 2014, o 10:37 --

Zapomniałem odpowiedzieć na pytanie, taki biohumus otrzymuje po około 6-12m zazwyczaj. Najważniejsza jest temperatura, wilgotność, i pokarm dla dżdżownic.

Zielony1111
PostNapisane: 28 mar 2014, o 10:36 
50p
50p

---
Ile czasu minie zanim rozłoży się skoszona trawa zmieszana z suchymi liścimi?

motocros
PostNapisane: 28 mar 2014, o 11:56 
50p
50p

1 szt.
Zielony1111 - trawe najszybciej skompostuje się dając ją na tydzien dwa do worka foliowego, następuje wtedy proces fazy beztlenowej i trawa się "gotuje" (w zależnośći od pogody może to potrwać dłużej lub krócej) wtedy w momencie jest ona rozłożona, w kompoście i przerobiona. Kiedyś dając duże warstwy świeżej trawy do kompostu robiła się z niej ciapa. Najepiej trawe w kompośćie jest przemieszać z liśćmi lub tekturą. Wtedy jest dobry stosunek węgla-azotu.

sylwekw
PostNapisane: 28 mar 2014, o 12:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Zielony1111 napisał(a):
Ile czasu minie zanim rozłoży się skoszona trawa zmieszana z suchymi liścimi?

U mnie niestety zajmuje to cały sezon (co najmniej) - ale przyznaję, że nie jestem wprawnym "twórcą kompostu".

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 112 ]  Idź do strony nr...        1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Badylarka, doc_kr i 34 gości