Jak wygląda dobry kompost

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mike22
200p
200p
Posty: 494
Od: 6 lis 2010, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

terecha już odpowiadam, ano ten elegancki popiół wykorzystuje jako nawóz pod rośliny ozdobne. Dobrze czy źle? :roll:

"bo kompost, który dałeś irysowi do doniczki był niedojrzały i potraktowały irysa jak materiał do przetworzenia."
Robert, aleś irysa uśmiercił! :;230

Bixxx - każdy wybiera bzdurę taką jaką lubi i jaka mu pasuje. Ty lubisz swoje bzdury, a ja swoje. :lol:
salud, amor y dinero
Pozdrawiam - Michał
markoch
50p
50p
Posty: 78
Od: 20 mar 2013, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Przeczytałam "od deski do deski" i mam już jakąś jasność , ale nie do końca. Leżąca kilka lat sterta ściętej trawy po rozkopaniu okazała się być piękną ziemią , takim czymś co pokazane jest na początku postu jako pełno watrościowy kompost. Dwa lata temu zakupiłam plastikowy pojemnik do kompostowania. Wedle instukcji powinnam w przeciągu jednego sezonu uzyskać dobry kompost. A tymczasem na spodzie tego pojemnika (są drzwiczki) jest ciemna , lepiąca się i zbita masa. Czy to nadaje się na grządkę np z kwiatami czy poziomkami? Do pojemnika daję trawę i resztki roślin , przesypuję też tzw ulepszaczami w proszku , dostępnymi w sklepie ogrodniczym (nie pamiętam nazwy). Może ktoś mnie oświeci , co z tym robić . Zostawić, czekać , wybrać i przeniść w inne miejsce celem przemieszania?
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Też mam zagwozdkę , jak to faktycznie ma wyglądać. Pewnie na wiosnę zawołam jakiegoś doświadczonego człowieka (sąsiada) i popytam co i jak z tym kompostem.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

markoch kompostowanie w "stercie", pryzmie jest korzystniejsze niż w plastikowym pojemniku. W ogrodzie mam jeden zagłębiony w ziemi kompostownik, wyłożony płytkami chodnikowymi (zbudowany pod koniec lat 60.), oraz dwa plastikowe, zakupione 2-3 lata temu. Na te ostatnie zdecydowałam się tylko dlatego, że ogród mam w dużym mieście, na niewielkiej działce wśród domów jednorodzinnych; takie względy estetyczne :(
Kompostowanie na "powietrzu" przebiega szybko, łatwiej przewrócić, napowietrzyć, a gdy widzę, że dałam nadmiar trawy wkładam w nią podarte kawałki tektury czy zawartość niszczarki do papieru. Tutaj przyroda sama dba o kompost; kompostownik stoi pod krzewami, więc ma cień, ale nie jest chroniony przed deszczem: ma go tyle ile spadnie z nieba.
Kompostowanie w plastiku jest trudniejsze. Trzeba wypraktykować ile musi mieć wody! Co jakiś czas pozostawiać go otwartym. Nie może stać w słońcu, bo się szybko nagrzewa. Nie można go zalać, ani przesuszyć. Rozkładać wszystko równomiernie, zwłaszcza przy ściankach plastiku, od czasu do czasu widłami napowietrzać. Taka metoda prób i błędów: jeśli masz na dole po otwarciu drzwiczek lepką zbitą masę, pewno było za dużo wody i za dużo azotu w stosunku do węgla. Jak go uratować?
Przygotować ścinki kartonu, starych gazet (niekolorowych!), w ogrodzie pościnać ubiegłoroczne, niepotrzebne już łodygi roślin, zgrabić jakieś liście (chodzi o dodatek węgla!). Gdy pogoda będzie sprzyjająca przestawić (zdjęty) kompostownik obok i powoli całą jego dotychczasową zawartość przerzucić dodając warstwami tekturę, papier i rozdrobnione gałązki, łodyżki itp. A ziemię, którą znajdziesz na spodzie, ocenisz: czy wystarczy lekko przesuszyć, czy tylko usunąć z niej nieprzekompostowane części, które znów znajdą się w kompostowniku. Moim zdaniem - wyjmowanie czarnej, pięknej ziemi kompostowej przez dolne drzwiczki - to tylko w reklamie! Owszem, wyjmuję ziemię łopatką spod spodu, ale zawsze są w niej jakieś nieprzekompostowane resztki.
boggi
500p
500p
Posty: 552
Od: 8 maja 2013, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dębica

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

O fajna pigułka wiedzy, dzięki :)
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Dodałam następną pigułkę wiedzy, ale "uciekło w niebyt" :cry:
Więc powtórzę;
Do "ziemnego" wkładam od wiosny do jesieni - nadmiar trawy (nie ma jej dużo, bo ściółkuję nią, ale sąsiad ma duży trawnik, więc co jakiś czas mam nadmiar :D :D ). Wtedy dokładam podartą tekturę, gazety, papier z niszczarki, gałązki z rozdrabniarki. Gdy robię przetwory, są obierki z jabłek, ogórków itp. - to do "ziemnego". Gdy wyrywam chwasty, grabię liście w przedogródku, ścinam przekwitłe kwiaty - do "ziemnego". Głąby kapusty, ścięta fasolka szparagowa i łodygi bobu (korzonki zostają w glebie) - tnę na kawałki i do dołu. Od jesieni już nic nie dokładam - wiosną spod spodu wybieram piękną ziemię kompostową.
Do "plastiku" przez cały rok - odpadki kuchenne (bez resztek obiadowych typu kości, ości, resztki mięsne - obawa gryzoni), zlewki kawy "fusiatej" i herbaty "piórkowej" - od razu jest codzienne nawodnienie kompostu!, pogniecione skorupki jajek, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne. Obierki warzyw i ziemniaków (niektórzy nie dają z obawy przed ZZ), skórki owoców, też cytrusowych(!) Co jakiś czas dodaję podartą tekturę, tubki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych - bo trawa i odpadki to dużo azotu, więc musi być bardzo duży dodatek węgla!
Podkreślam, bo to ważne. W plastiku może zrobić się cuchnąca breja, jeśli o tym zapomnimy.
W plastikowym kompostowniku inaczej ten proces też przebiega. Zwłaszcza że latem się nagrzewa a zimą zawartość zamarza.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Mam wątpliwości co do gazet (czarno białych), bo przeciez farba drukarska to mimo wszystko różne dodatki w tym zwiąki metali ciężkich. Poza tym dodaje oprócz rolek z pap. toaletowego równiez wytłoczki z jajek - czysta celuloza !
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Ja gazet też nie dodaję, bo używam kompostu m.in. na warzywniaku, to po co ryzykować. A te wszystkie rolki od papierów toal., ręczników pap., dolne części opakowań do jajek (bez nadruków) itp - jak najbardziej.
terecha
100p
100p
Posty: 183
Od: 11 wrz 2012, o 13:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

W dobie interentu gazet wiele nie ma, raczej pozostałości z dawnych lat... A tektury po przeprowadzce jest dość.
Wytłoczki z jajek też dawniej dodawałam, ale teraz zbieram je do wysiewów w marcu - zobaczę co z tego wyjdzie :wink:
Te głębsze myślę dać pod ziarna bobu, te płytsze - może pod ogórki. I do pikowania się przydadzą.
Od razu do gruntu, rozłożą się, a i nie trzeba będzie przesadzać :D
markoch
50p
50p
Posty: 78
Od: 20 mar 2013, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Dziękuję wam za szczegółowe i praktyczne rady.:) jak widzę czeka mnie ogrom pracy. Mam dwa kompostowniki. Jeden to zwykła pryzma ułożona bezpośrednio na ziemi, tu wyłądowały resztki roślin ,darń z trawnika i cała masa resztek domowych (oprócz resztek jedzenia). Słońce dociera tu póżnym popołudniem. Drugi mój nieszczęsny kompostownik to ten plastik. Jest wysoki na ok 160-170 cm , nie jest więc łatwo cokolwiek w nim zamieszać. Jest w nim głównie trawa. A na dole, jak pisałam , czarna lepiąca się i zbita maż. Nie pozostaje mi nic innego jak , wedle waszych rad, rozwalić to wszystko i przenieść w inne w inne miejsce. A tak się cieszyłam z tego obecnego :) Zakamuflowane pod świerkiem , w cieniu, bo słońce ma dopiero to zachodzące.Niby warunki ok , ale efekty do kitu :(
Pewnie też za dużo azotu, jak piszecie. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3986
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

markoch, maź jest właśnie dlatego, że jest tam sama trawa i nadmiar wody. To powoduje, że brak w tym kompoście powietrza i zamiast ładnie się przerabiać, gnije ;:oj . Trawę trzeba dawać na zmianę z łętami roślinnymi, pielonymi chwastami, pociętymi drobno gałązkami, papierem itd. A samą trawę nie dawać świeżą, tylko trochę podsuszoną. Też mam plastikowy termiczny kompostownik 700l i mazi nie mam ;:131 .
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
markoch
50p
50p
Posty: 78
Od: 20 mar 2013, o 22:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Dzięki :) Jak widać nic nie da się zrobić "po łebkach".
Mam pytanie, ; czy popiół z iglaków nadaje się na kompost ? Mam tego sporo do spalenia .
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4805
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak wygląda dobry kompost

Post »

Można, ale sypać etapami ,, na przekładkę '' i nie za dużo od razu.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”