Co robimy w MARCU na działkach i w naszych ogrodach ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Jana
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 19 lut 2008, o 10:48
Lokalizacja: Wrocław

Co robimy w marcu...

Post »

na razie opieliłam truskawki z okropnej gwiazdnicy. Rośnie jak kożuch. Podobno to wskażnik azotu, ale strrrasznie jej nie lubię. Przykryłam całość włókniną. Mam zamiar w najbliższych dniach wsadzić dymkę. No i trzeba poczekać aż ustaną wiatry, opryskać brzoskwinie. a dalej - zobaczymy jaka będzie pogoda. Pozdrawiam Jana
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

to z mojego bloga:


WARZYWA:
1. Należy przekopać bądź przeorać ziemię pod uprawę warzyw.
2. Przygotować grządki.
3. Wykonać pierwsze sianie i sadzenie.
4. Można zacząć nawożenie grządek kompostem. Następnie zmieszać go z wierzchnią warstwą ziemni poprzez delikatne wzruszenie jej.
5. Zagrabić zagony, by usunąć zeszłoroczne pozostałości nawozów lub innych nieczystości.
6.Można zacząć siać szpinak oraz sadzić cebulę i czosnek. Rośliny trzeba przykryć warstwą ochronną ziemi, którą należy zdjąć pod koniec marca, kiedy dni będą już cieplejsze.

OWOCE:
1. Skontrolować przechowywane owoce i usuwać zepsute.
2. Można już sadzić krzewy malin i jeżyn.

DRZEWA, KRZEWY, PNĄCZA:
1. Można odsłonić rośliny z zimowych osłon.
2. Odsłonięte zasilić nawozem.
3. Motyką wzruszyć nieco ziemię pod drzewami i krzewami.
4. Przyciąć krzewy, zwłaszcza owocowe.
5. Można sadzić nowe rośliny oraz drzewka (morele, brzoskwinie).
6. Przyciąć gałązki i prześwietlić konary drzew owocowych.
7. Należy pamiętać, że w tym miesiącu kończy się etap sadzenia drzew owocowych z osłonami na korzeniach.
8. Można dokonać pierwszego zabiegu pryskania drzew przeciw mszycom (czereśnia).
9. Należy osłonić przed wiosennymi przymrozkami drzewa, które rozpoczęły wegetację (morela).

ZIOŁA:
1. Zioła hodowane w niewielkich doniczkach można przesadzić do większych.
2. Można zasiać w doniczce szałwię, która później będzie można przenieść do ziemi.
3. Można już sadzić w ogrodzie dziką różę.
4. Dość często (codziennie) powinno sie zraszać wodą hodowane zioła.

SZKLARNIE:
1. Można zacząć od pikowania wczesnych sałat do inspektów.

PRACE OGRODNICZE:
Jeśli jest w miarę sucho, można zagrabić zeschniętą trawę. Podczas dni ciepłych i suchych można dosiać świeżą.

OCHRONA:
Pojawiające się na pniach drzew mchy lub porosty, należy usuwać. Najlepiej robić to drucianą szczotką.

WSKAZÓWKI:
1. Powinno sie regularne dokarmiać ptaki, osiedlone w ogrodzie.
2. Należy pamiętać, że zioła lub warzywa hodowane przez zimę w domu powinny mieć zapewnione jasne stanowisko, a liście powinny być regularnie przecierane szmatką.
3. Marzec to miesiąc, kiedy trzeba zacząć nawożenie. Zawsze powinno się odbywać w trakcie sadzenia roślin(wczesną wiosną) lub w czasie ich wzrostu (latem).
4. Dobrze jest pobrać próbki ziemi i oddać do analizy chemicznej. Wówczas łatwiej zaplanować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Ja jednak poczekałbym jeszcze z sadzeniem drzewek i krzewów. Poczekajmy lepiej, aż pogoda sie ustabilizuje i temperatury nie będą spadać już poniżej 10 stopni. Teraz jeszcze nic nie wiadomo. W nocy są jeszcze przymrozki, w dzień temperatura nie przekracza raczej 5 stopni. Także lepiej jest sie trochę wstrzymać niż później żałować.
"Pojawiające się na pniach drzew mchy lub porosty, należy usuwać. Najlepiej robić to drucianą szczotką. "
Oj nie przesadzajmy. Szczotką, możesz wręcz zdrapać korę, szczególnie biorąc pod uwagę jabłonki czy młodsze wiśnie i czereśnie. Ja polecę do tego ostry ale giętki nóż. Sprawdzi się dużo lepiej od niszczącej szczotki.
"Marzec to miesiąc, kiedy trzeba zacząć nawożenie. Zawsze powinno się odbywać w trakcie sadzenia roślin(wczesną wiosną)"
Moim zdaniem nawieźć ziemię należy pewien czas przed sadzeniem, gdyż bezpośredni kontakt różnych nawozów z rośliną może ją po prostu wypalić. Dlatego lepiej zrobić to wcześniej.
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

Co do tego mchu to moze masz rację przesadziłem
ale co do reszty to ja robie tak jak napisałem
Awatar użytkownika
Mania
500p
500p
Posty: 770
Od: 18 lut 2008, o 22:35
Lokalizacja: Wlkp.

Post »

Ja tam w marcu obserwuję niektóre z naszych pięknych wiosennych cebulowych i powoli wybijające byliny
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po chwili relaksu zabieram się za wygrabianie trawnika, potem z szaleńczym zapałem staram się wyplenić pojawiające się już chwaściory, przerzedzam rozrastające się byliny. Pryskam świerki, mając w pamięci zeszłorocznego ochojnika.
lotta
500p
500p
Posty: 594
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

Ziela, nawozisz rośliny w trakcie sadzenia ? Najlepiej dać im się przyjąć i nawozić dopiero za np. 2 tygodnie po posadzeniu. A już sypać nawóz sadząc sałatę to wcale sobie nie wyobrażam. A co innego można teraz sadzić? Na większość roślin jest jeszcze za zimno.
Awatar użytkownika
Ziela1233
200p
200p
Posty: 236
Od: 5 mar 2008, o 13:49
Lokalizacja: Gniezno

Post »

aha chodzi o punkt 3 w wskazówkach
tak owszem kiedy sadzimy drzewa owocowe i inne drzewa raz krzewy owocowe to podsypujemy je obornikiem lub kompostownikiem
zdzislaw
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 kwie 2007, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Działka w Beskidzie Żywieckim

Jakie nasiona warzyw siejemy w marcu

Post »

Mam pytanie, czy można już wysiewać nasiona warzyw do gruntu? Chodzi mi o rzodkiewkę, pietruszkę, marchew, szpinak, szczypior, koper, a także o sadzenie cebulki dymki. A może jest za wcześnie, ze względu na chłody i nasiona nie wykiełkują.
Pozdrawiam Zdzisław
Awatar użytkownika
pawels23
200p
200p
Posty: 264
Od: 26 lut 2008, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post »

Pewnie że można, ale...
Przede wszystkim twoja działka musi być osłonięta od wiatrów. Ziemia w ogrodzie powinna być umiarkowanie wilgotna (nie powinna lepić się do narzędzi, wzięta do ręki i lekko rzucona powinna rozsypać się na drobniejsze bryłki).
Glebę wcześniej przekopaną teraz wystarczy tylko "wzruszyć", można kopać też wiosną - jak najszybciej. Można nawieźć obornikiem lub b.dobrej jakości kompostem.
Możesz też prowadzić wczesne warzywa na podwyższonych zagonach (a już koniecznie, gdy masz podmokłe gleby). Gleba szybciej się nagrzewa, wegatacja rozpoczyna się wcześniej.

Pierwsze siewy warzyw rozpoczynamy, gdy minie niebezpieczeństwo mrozów, ustali się dodatnia temperatura gleby, ziemia dostatecznie się ogrzeje, często są to okolice końca marca, ale w tym roku tydzień czy dwa wcześniej chyba można. Wysiewać wtedy można:
groch, cebulę, szpinak koper, bób, marchew, pietruszkę, pasterniaka, rzodkiewkę, sałatę... Żeby wcześniej wzeszły po zasypaniu nasion, delikatnie ugniatamy ziemię. W drugiej połowie marca można też posadzić cebulowe. Przede wszystkim cebulę dymkę właśnie. Sadzi się też szalotki, czosnek.

A raczej pod koniec III wysadzić można do gruntu rozsadę wczesnej sałaty, kapusty, kalafiorów, kalarepy.
Chyba wszystko ;)
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Jakie nasiona warzyw siejemy w marcu

Post »

Zdzisławie
Ja rzodkiewkę i sałatę wysiałem do tuneliku - jamnika. Zrobiłem to jeszcze w lutym i niedługo będę miał pierwszy zbiór rzodkiewki. Następny wysiew planuję pod koniec marca do dużego tunelu.
Dymkę już wysadziłem, wysiałem tez szpinak. Z marchewką i pietruszką poczekam do końca marca - nie ma co się spieszyć. Koper rozsiewa się u mnie sam - jest wtedy dorodniejszy i w mniejszym stopniu atakowany przez mszyce.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Zdzisławie możesz zbudować sobie na pietruszkę, szczypiorek czy rzodkiewkę coś w rodzaju mini szklarni. Już mówię jak. Jeśli masz np stare okiennice (po wymianie okien na nowe) Zbij z desek prostokąt. Deski powinny być ustawione w ten sposób ====. Z klapę tego prostokąta używasz okiennicy, którą będziesz mógł później swobodnie otwierać. Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoim roślinkom nie straszne będę przymrozki. Pamiętaj jednak, że gdy pod szybą wszystko szybko sie nagrzewa i aby nie spalić roślin podczas gdy słońce mocniej przygrzewa należy pod okiennicę wsadzić deską aby otworzyć roślinom dopływ świeżego powietrza. Myślę, ze skorzystasz z mojego pomysłu.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Ja np. dzisiaj kupiłem i wkopałem wiśnię groniastą do gruntu.
Wykarczowałem stary pień wiśni łutówki.
Obciąłem wyrośniętą brzoskwinię.
Przyciąłem winorośl.
Podniosłem kostkę brukową na ścieżkach ponad krawężnik, bo już zapadła się ze starości.
W marcu chcę opróżnić kompostownik.
Zastanawiam się nad bieleniem drzewek, chyba się rozmyślę.
Przejrzenie zapasów w ziemnej piwniczce - stan zadowalający.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
bigaczzz
200p
200p
Posty: 464
Od: 16 lut 2008, o 10:43
Lokalizacja: okolice Opola

Post »

Ja ostatnio przekopałem i nawiozłem kompostem mój warzywniak. Prócz tego zastosowałem jeszcze wapno i na wspomniany warzywnik i na trawnik.
Pomalowałem wapnem pnie drzew i krzewów.
Zacząłem przygotowywać miejsca na nowe krzaczki w moim ogrodzie, ale z kupnem i sadzeniem jeszcze się wstrzymam ze względu na niepewną pogodę.
Muszę jeszcze pomyśleć o zakupieniu i nawiezieniu moich iglaków.
A tak nawiasem czeka mnie w tym roku wielka inwestycja, a mianowicie ogrodzenie działki, co odkładałem lata, ale przyszedł czas aby psy sąsiadów załatwiały swoje potrzeby gdzie indziej niż na moich choinkach...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”