Ziemia, torf, kora skąd wziąć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
PiotrekP
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2519
Od: 18 wrz 2011, o 08:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Ziemia w sklepach

Post »

rapunzel pisze:... już prędzej powinni sprzedawać na wagę, no bo co za problem taki worek zważyć. Z drugiej strony, kto wie, czy by wtedy kamieni nie napchali dla większego zysku. ;:224 :lol:

Wystarczy że ją zwilżą wodą i waży już cztery razy tyle, nigdy się nie wyjdzie na swoim ;)

Ja zawsze mieszam kupioną ziemię z piaskiem i czarnoziemem. Nie widzę lepszego sposobu na obecną chwilę :roll:
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Jest tylko jeden mały problem, skąd w centrum miasta wziąć czarnoziem? ;:224
Kamienie pewniejsze, bo woda zawsze może wyparować zwłaszcza, jak jest gorąco. :wink:
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Nie spotkałam sie, aby ziemia torfowa czy też torf była spulchniona przed pakowaniem w worki. Zawsze kupuję mocno ubitą, aczkolwiek nigdy nie zgodziła mi się objętość z tym co napisane na worku. Kupując balot 250l robię z niego około 430 doniczek 0,5l. Oczywiście piszę o substracie torfowym a nie o czarnej ziemi. Gdzieś tam omsknęło mi sie, że zajmujesz się teksański szkółkarzeniem. Dlaczego chcesz zatem sadzić swoje rośliny w czarną ziemię, nie robisz podłoża opartego na torfie? Ja podobnie jak Selli7 nie używam tej czarnej ziemi, nawet kwiatka w domu w tym nie posadzę i przyznam szczerze, że nie znam szkółkarza, który czegoś takiego używa.
Dobrej jakości substrat torfowy + inne dodatki, systematyczne podlewanie sprawiają, że nic nie odstaje od doniczek. A jak jeszcze mamy substrat z bentonitem, to on lepiej trzyma wilgoć.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Ja raczej unikam kupowania ziemi, najwyżej jakąś specjalną, np do paprotek, pozostałe kwiatki dostają ładnie przesiany kompost z działki i są wdzięczne.
Waleria
szarotka66
1000p
1000p
Posty: 6118
Od: 21 sie 2011, o 14:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gmina Nowe nad Wisłą

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Ja przez wiele lat sadziłam moje doniczkowe i balkonowe do substratu torfowego, (muszę się przyznać, że z czystej oszczędności, potrzebuję kilkaset litrów, żeby wszystko poprzesadza, a substrat był dużo tańszy) i moje rośliny rosły jak na drożdżach i nie chorowały. Teraz niektóre z nich to prawdziwe okazy.
Spis moich wątków Parapetowe i lilie
Nadwyżki z domu i ogrodu
Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz. Julian Tuwim
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia w sklepach

Post »

O ile dobrze znalazłem to ta ziemia http://zagroda.cieszyn.pl/pl/p/KRECIK-u ... towa-6L/54 jest pulchna nie jak te biedronkowe... ostatnio skuszony 20l za 3zł myślę okazja a w pojemniku zbiła się tak że można ją wyjąć ubitą w kształcie doniczki... a z większych worków20l nie pamiętam nazwy ale chyba jakaś niemiecka, jak pojadę do ogrodniczego to powiem :)
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Adrian, dzięki za info, przyznam, że nie widziałam takiej, ale na pewno jak gdzieś spotkam to kupię, bo ma łatwą do zapamiętania nazwę. :)
Ja kiedyś do kwiatów balkonowych kupowałam substrat torfowy oczywiście ze względu na cenę i teraz jestem w szoku, szarotko, ze on tak dobrze się sprawdza.
Przy okazji zastanawia mnie, czym właściwie różni się ten substrat od ziemi, poza ceną oczywiście. :wink:
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Ziemia w sklepach

Post »

AgnieszkaG. pisze:Nie spotkałam sie, aby ziemia torfowa czy też torf była spulchniona przed pakowaniem w worki. Zawsze kupuję mocno ubitą, aczkolwiek nigdy nie zgodziła mi się objętość z tym co napisane na worku. Kupując balot 250l robię z niego około 430 doniczek 0,5l. Oczywiście piszę o substracie torfowym a nie o czarnej ziemi. Gdzieś tam omsknęło mi sie, że zajmujesz się teksański szkółkarzeniem. Dlaczego chcesz zatem sadzić swoje rośliny w czarną ziemię, nie robisz podłoża opartego na torfie? Ja podobnie jak Selli7 nie używam tej czarnej ziemi, nawet kwiatka w domu w tym nie posadzę i przyznam szczerze, że nie znam szkółkarza, który czegoś takiego używa.
Dobrej jakości substrat torfowy + inne dodatki, systematyczne podlewanie sprawiają, że nic nie odstaje od doniczek. A jak jeszcze mamy substrat z bentonitem, to on lepiej trzyma wilgoć.
Ziemia jest ubita gdyż np w transporcie leżą worki jeden na drugim i się ubijają ;)
Awatar użytkownika
maria.k55
1000p
1000p
Posty: 1058
Od: 24 maja 2009, o 16:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Miesiąc temu kupiłam ziemię w Biedronce 20 l x 2,99zł, na pierwszy rzut okiem wydała mi się pulchna, poprzesadzałam rośliny i teraz wszystkie mi pleśnieją, nie przesadzam z podlewaniem. Zupełnie nie potrafię tego wytłumaczyć.
"Szanuj każdy dzień - bo już nie powróci"
Ogródek przydomowy u Marii.k55
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Czasem ziemia jest pulchna, ale silnie rozdrobniona, tak, że po podlaniu skleja się, długo utrzymuje wilgoć, brak powietrza i gotowe siedlisko dla grzybów i pleśni.Ja zawsze dodaję piasku, to utrudnia sklejanie, szybciej przesycha wierzchnia warstwa i nie ma pleśni.
olut30
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 21 lut 2014, o 09:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płock

Ziemia

Post »

Przez pomyłkę kupiłam ziemię do warzyw zamiast do kwiatów.
Czy zasiać w nią szałwię czy kupić drugą?
Awatar użytkownika
damek1718
1000p
1000p
Posty: 1224
Od: 20 mar 2012, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: ziemia

Post »

Ja bym zasiał :) Podłoże do warzyw powinno być bardziej bogate w składniki odżywcze. Czy tak jest? czy to tylko komercja.... :roll: nie wiem ponieważ nigdy nie kupowałem podłoża do konkretnych grup roślin, gdyż uważałem za zbyt drogie i własnie komercyjne. Sam przygotowuje podłoże z substratu torfowego. Przypuszczam, ze różnica między podłożem dla warzyw, a kwiatów różni się tylko opakowaniem :) ale mogę się mylić dlatego na to pytanie powinna odpowiedzieć osoba, która kupowała takie podłoża. Ja bym posiał może tylko rozluźnił jakąś korą, perlitem. Szałwia lubi słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże.
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. Ogród z "historią"; Sprzedam rośliny pojemnikowe, na taras
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ziemia

Post »

Kwiaty i warzywa wysiewam do ziemi do wysiewu, jest luźniejsza i ma mało nawozu, potem dopiero pikuję do innej ziemi. Najczęściej do Aury lub zwykłej biedronkowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”