Ziemia, torf, kora skąd wziąć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
bartus2003
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 2 mar 2011, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Producent torfu do kaktusów

Post »

Nie no wujek to producent kaktusów na Teneryfie a ja potrzebowałem torfu taniego bo on już miał za drogo z innych krajów a od nas ze wschodu jeszcze nie brał :)
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Post »

Witam, chciałbym się dowiedzieć jakim sposobem specjalistyczne firmy tworzą ziemię do kwiatów, torf i inne podłoża. Drugie pytanie - jakiej ziemi używają profesjonalni szkółkarze, tej od producentów czy z lasu albo jakiegoś pola?
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ziemia, torf i inne podłoża do roślin.

Post »

Ziemie kwiatową robi się głównie ze słomy ale również można z innych materiałów które ulegają przetworzeniu. Torf się uzyskuje z torfowisk z dwóch głębokości z płytkich jest nazywany torfem wysokim i z głębszych jest nazywany torfem niski. Z lasu raczej nie biorą ziemi ponieważ jest to zabronione. Tylko do wrzosów i wrzośców powinno się wziąć ziemię z lasu a najlepiej tam gdzie rosły dzikie wrzosy, ponieważ zaszczepiasz tą ziemią w innym gruncie bakterie które żyją w symbiozie z wrzosami (tak zwana mikoryza)
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re:Ziemia, torf i inne podłoża do roślin.

Post »

Wielkie dzięki, może niedługo zacznę sam eksperymentować :)
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
Pawel01
200p
200p
Posty: 212
Od: 6 cze 2011, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ziemia, torf i inne podłoża do roślin.

Post »

Profesjonalne firmy używają głównie swojej ziemi kompostowej którą mają z odpadów roślinnych pozyskanych z ogrodów.Najlepiej samemu zrobić kompostownik i uzyskiwać swoją ziemię.
benzulli
200p
200p
Posty: 310
Od: 30 kwie 2011, o 20:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Stalowa Wola - podkarpacie
Kontakt:

Re: Ziemia, torf i inne podłoża do roślin.

Post »

Jeżeli chciałbym wyprodukować własną ziemie to wystarczą jakieś liście, gałęzie + czas i mam ziemię kwiatową? Czy ten kompostownik może być nieszczelny i wykonany z drewna?
Jeszcze drugie pytanie co do torfowisk, mianowicie gdzie znajdują się przykładowe miejsca skąd można pobrać taki torf? Czy może firmy same takie torfowiska produkują? Myśląc logicznie kiedyś te torfowiska muszą się skończyć.


@MirekL
Aha rozumiem, a co z produkcją własnej roboty ziemi?
Zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie, jak długo żyć, domowe pieczywo - bezchemii.info
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia, torf i inne podłoża do roślin.

Post »

Pawel01 pisze: Torf się uzyskuje z torfowisk z dwuch głębokości z płytkich jest nazywany torfem wysokim i z głębszych jest nazywany torfem niski.
Nie wiesz, nie pisz bzdetów. Torf wysoki i niski pochodzą z różnych torfowisk, różny jest ich sposób powstawania, mają zupełnie różne parametry i zastosowanie. Głębokość kopania nic tu nie ma do rzeczy.
A profesjonalne firmy to kupują, najlepiej na Białorusi lub Litwie, zresztą gdzie taniej. :lol:
Wysokich torfowisk u nas praktycznie nie ma, a jeśli to pod ochroną.
PS. Nie ma dzikich wrzosów... jest gatunek, Calluna vulgaris (L.) Hull) i jego odmiany ogrodowe.

A o kompostowaniu wątków na forum dostatek, szukaczka nie gryzie :wink:
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Ziemia w sklepach

Post »

Witam.
Ostatnio chciałem kupić ziemię czarną ale nie opartą na torfie i było to niemożliwe.
Czemu tak trudno jest taką spotkać ? przecież ta brązowa ziemia momentalnie przesycha :/
Chyba producenci tak bardzo ją lubią tylko dla tego iż jest lekka więc tani transport oraz po ugnieceniu bardzo zmniejsza swoją objętość więc też stosunkowo mało jej wchodzi na 1L.

Faktyczna ilość tej ziemi w workach np 50l 80 l też pozostawia wieeele do życzenia :/
Awatar użytkownika
rapunzel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3667
Od: 26 lip 2011, o 18:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kalisz

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Skoro bardzo zmniejsza po ubiciu objętość to chyba akurat na litr wchodzi jej dużo. :wink:
Jednak trudno się nie zgodzić, że taka kupna ziemia nie jest oszałamiającej jakości. Torf ma to do siebie, ze jak przeschnie, to ciężko odwrócić ten proces, nawet przez moczenie doniczki w w wodzie.
_fox_

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Obawiam się że proces jest już nieodwracalny :( ale to co sprzedają to ziemia torfowa, a nie torf niski czy wysoki :) Ogólnie nie jest zła ta ziemia ale zapominalscy lub tzw. niedzielni ogrodnicy mają problem ;)
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Ziemia w sklepach

Post »

rapunzel pisze:Skoro bardzo zmniejsza po ubiciu objętość to chyba akurat na litr wchodzi jej dużo. :wink:
Jednak trudno się nie zgodzić, że taka kupna ziemia nie jest oszałamiającej jakości. Torf ma to do siebie, ze jak przeschnie, to ciężko odwrócić ten proces, nawet przez moczenie doniczki w w wodzie.

No dużo :)
Tylko gdy pakują taką ziemię do worków to jej nie ubijają a robią tak żeby jej objętość była jak największa czyli spulchniają maxymalnie.
Z moich ostatnich doświadczeń wynika że taka ziemia 50L starczyła mi na 16 doniczek 2l po ubiciu ziemi a powinno starczyć na teoretycznie około 20 bo nie chce pisać że 25 bo wiadomo że coś zawsze być mniej powinno po ubiciu jej.

Czy nie mogła by być na opakowaniu podawana nie ilość litrów w worku po spulchnieniu ale faktyczna ilość na ile donic np 1L to wystarcza faktycznie ?

No i wtedy do obecnych 50L ( spulchniona mocno) dodawali by np +20 i miało by się to na pewno uczciwiej no ale ja wiem że wszystko po kosztach.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ziemia w sklepach

Post »

teksanski pisze:Witam.
Ostatnio chciałem kupić ziemię czarną ale nie opartą na torfie i było to niemożliwe.
Czemu tak trudno jest taką spotkać ? przecież ta brązowa ziemia momentalnie przesycha :/
Chyba producenci tak bardzo ją lubią tylko dla tego iż jest lekka :/
Nie wiem czy tylko producenci lubią tę brązową ziemię, bo moje roślinki też :roll: Lubią mieć trochę powietrza w korzeniach :wink:
W tej czarnej, mazistej wszystko marnieje i gdy zdarzy mi się taką kupić wysypuję ją do ogrodu. Nie sadzę do takiej żadnych młodych roślin do doniczek, bo z czasem zbija się w twardą grudę, szkodliwą dla korzeni roślin.Czasem używam jej jako domieszki do tej lekkiej.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemia w sklepach

Post »

Trudno trafić na dobrą ziemię, ja po wielu próbach znalazłem :wink: ale to taka w workach 6l więc biorę ją tylko do wysiewu czy przesadzania doniczkowych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”