Kuna (Martes martes) w ogrodzie,domu... jak się pozbyć?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Nam też poprzegryzała kable, pomogła sierść z wycesanego psa włożona do podkolanówki i przywiązana pod maską, poki co jest ok.
Justyna
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Czy kuna moze wspiąć sie po tynkowanej ścianie ?
Mam sublokatora i sądząc po tuptaniu po podbitce (jest z blachy) moze to byc tylko kuna lub szczur , bowiem np. wiewiórka kica a nie drepcze.
Najbardziej prawdopodobna jest kuna, bo w czasie budowy zanjdowałem ślady (odchody) , a przy tynkowaniu robotnicy gdy mocowali podbitke mówili ze "coś" wytargało sporo wełny spod dachówki.
Ogladam z dołu cały dach , zamkniety od dołu podbitką i nie widze żadnej szpary. Mimo to słysze czasami wyraźne tuptanie.
Dom jeszcze nie jest zasiedlony i na razie nie ma większego problemu, ale z czasem może sie okazać ze takie sąsiedztwo jest kłopotliwe.
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Moim zdaniem może bo mój brat mówił, że widział u nas jak się wspięła po otynkowanej ścianie na balkon na 1 piętro
Pozdrawiam,
Kasia
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Miki,
kuna jest w stanie wspiac sie po nie rownosciach elewacji. Ale najgorsze jest to, ze moze przecisnac sie przez bardzo waska szpare (podobno nawet 2 cm.)

H.
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

No to jestem lekko podłamany, bo czeka mnie przygoda z pozbywaniem się intruza
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Miki, masz kunę jak nic, ja przeżyłam to samo. Otworzyliśmy dom na działce w kwietniu, najpierw zauważyłam ślady pazurków na ścianie domu. Potem, w czasie kolejnych pobytów, słyszeliśmy każdej nocy dwukrotny rumor między dachem a podbitką - koło godz. 24, a potem bladym świtem. No i wtedy ktoś mnie oświecił mówiąc "macie kunę". ;:oj
Przez dwa lata nie mieliśmy podbitki dachu na werandzie i to wystarczyło, żeby kuna znalazła sobie ciepłe miejsce w wełnie mineralnej pod naszym dachem. Trzeba było natychmiast zrobić podbitkę, uprzednio wykurzając kunę. Znaliśmy już porę, w której wychodzi na polowanie, więc cichutko poczekaliśmy do północy, a kiedy usłyszeliśmy, że wyskoczyła zabiliśmy dziurę. Bardzo z siebie zadowoleni poszliśmy spać. :heja
Nad ranem obudził nas harmider - kuna próbowała z każdej strony domu po kolei dostać się pod dach. Wtedy coś mnie tknęło - bo skąd aż taka determinacja? No i po paru godzinach usłyszeliśmy pod dachem delikatny tupot i ciche piski. To było młode!!! A podbitka już gotowa! ;:174
No więc rozebraliśmy podbitkę i jaka była nasza radość, gdy po godzinie mała kunka znalazła sobie wyjście! Po szybkiej konsultacji z leśnikami zrobiliśmy jej prowizoryczny domek. Według nich matka powinna w nocy ją znaleźć. I faktycznie tak się stało. ;:138
Odetchnęliśmy z ulgą i tym razem zakończyliśmy trwale i ostatecznie prace z podbitką.
Niestety, następnego dnia znów usłyszeliśmy takie samo tupanie i piski. Jeszcze jedno młode! ;:145
Tym razem podbitkę trzeba byłoby rozwalić siekierą. Zapadła już decyzja o rozebraniu dachu. Na szczęście zwierzątko wykazało się prawdziwym instynktem i znalazło sobie jeszcze jeden otworek pod strychową podłogą, który pozostał po remoncie do zrobienia kiedyśtam, bo to takie mało istotne.
Druga kuna też została odnaleziona i zabrana przez matkę.
Jak wygląda ocieplenie naszego dachu wolę się nie zastanawiać. ;:222
Miki - małe kuny rodzą się w marcu lub kwietniu. Wypróbuj więc wszelkich metod, żeby wypędzić kunę przed tym terminem, bo kłopot będzie dużo większy. I zabezpiecz wszystkie otwory.
Jedna z "naszych" małych kun:

Obrazek
Joasia
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Atka, pomijając wszystkie wady kuny, to muszę przyznać, że Wasz "podopieczny" wygląda słodko :D
Pozdrawiam,
Kasia
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Dziękuję za ciekawą opowieść.
Zdjęcie jest przesympatyczne !
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Nie dajcie sie zwiesc wygladem. Tak naprawde jest to jeden z najbardziej uciazliwych i niebezpiecznych szkodnikow. Nie wiem czy humanitarny gest Atki nie byl bledem.

H.
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

A czy uważasz, że powinniśmy skazać to bezbronne małe na śmierć głodową? Mając w dodatku pełną świadomość, że ono tam jest i stara się za wszelką cenę wydobyć na zewnątrz, bo je słyszeliśmy?
Joasia
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

W tym przypadku byłaby to selekcja naturalna. Kuna to urodzony morderca, niestety.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
atka
100p
100p
Posty: 113
Od: 3 wrz 2008, o 19:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

No to ja nie nadaję się na "naturalnego selektora".
Nie neguję, że kuna (ale nie tylko ona) to szkodnik, a nawet, że naturalny morderca. Chciałabym tylko zwrócić uwagę, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska kuny (leśne i domowe) objęte są okresem ochronnym od 1 kwietnia do 31 sierpnia, właśnie ze względu na młode.
Joasia
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

No to ja nie nadaję się na "naturalnego selektora".
Ja też nie.

Kupiłam żywołapkę. Na razie jej nie używałam, choć kunę mam, ale nie chwalmy dnia przed zachodem słońca, jak to mówią.
Zwierzątko jest śliczne, niesamowicie sprytne i sama widziałam jak potrafi się wspinać prawie po gołych ścianach.
Widziałam jak mknęła do góry po murze stodoły, a potem po deskach, pod sam dach.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”