Kuna (Martes martes) w ogrodzie,domu... jak się pozbyć?

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Za zimno na takie czuwanie. Zreszta jest to ryzykowne, bo w przypadku zranienia kuna moze doczolgac sie do jakiegos zabudowania, wcisnac w najglebszy kat i tam zdechnac, co byloby chyba najgorszym wyjsciem.
Ale rozeznalem sie troche w temacie pulapek. Okazuje sie, ze klatki nie mozna dotykac rekami, bo kuna to wyczuwa, tak jak zapach swiezo wypranych ubran - i nie da sie wrobic. Podobnie z ustawieniem samej pulapki, podobno musi stac przy scianie domu, szopy czy innych zabudowan, inaczej kuna nie sie nabrac. Zauwazylem, ze niektorzy najpierw eksperymentuja z otwarta pulapka, zeby zwierza oswoic z przynenta i uspic nieco jego czujnosc, dopiero za 2gim czy 3cim razem zastawiaja pulapke na serio.
leon
50p
50p
Posty: 53
Od: 26 paź 2011, o 13:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Ja mam od kilku lat całą rodzinę kun na poddaszu. Długo je tolerowałem chociaż w jednym pokoju nieładnie pachnie. Potrafią w nocy tak dokazywać że kiedyś wstałem i waliłem kijem po krokwiach żeby się uspokoiły.

W tym roku robiłem remont dachu i odkryłem miejsce gdzie kuny wygryzły 1m kwadratowy papy aluminiowej.Powiedziałem koniec zabawy. Koniec "kumciu, kumciu z batiarami".
Dach jest z gontów, które świeżo pomalowane śmierdzą okrutnie. Kawałek pomalowanej deski zostawiłem na strychu.
Dobrze odstraszają kudły wyczesane z psa, a gdyby piesek jeszcze chciał nasiusiać...
Radio na strychu też im dobrze robi.
Pozdrowienia
Leszek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Jak jest ze skutecznością płynnych zapachowych odstraszaczy? Jakiś zwierz kopie mi nocą płytkie dołki, wygrzebuje cebulki.Problem był już jesienią, teraz gdy ziemia rozmarzła powrócił :roll:
Awatar użytkownika
DorkaS-66
500p
500p
Posty: 630
Od: 27 maja 2011, o 08:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARMIA

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Wajrak ostatnio doradzał w RMF FM jak pozbyć się tchórza, trzeba podrzucić jajeczko nafaszerowane pieprzem i ostrą papryką (strzykawką wpuścić do środka i zakleić dziurkę). Może i kuna obrazi się po spożyciu takiego jajka.
DorkaS.

"Barbam video, sed philosophum non video."
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Co wyjdę rano do ogrodu to tu dołeczek, to tam :evil: Najwięcej w suchej ziemi pod świerkiem gdzie grasują nornice, ale też w pobliżu innych bylin np.ciemiernika wschodniego, dyptamu. Są ślady łapek.A może to nie kuna, ale jakaś łasica, tórz :roll: Martwię się, że czego mróz nie zniszczył to to zwierzę.
ewiwa
50p
50p
Posty: 98
Od: 15 lip 2008, o 10:50
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

U mnie są 2 kuny, które ok godz 4, czy 5 rano tarmoszą się tak przeraźliwie, że spać nie można. Parzące się koty to przy nich kołysanka. Często szczepione razem turlają się po daszku wiaty i z okna widać tylko taki wirujący kłąb. Do tego potworny wrzask, charkot i wściekły pisk. Sceny jak z horroru, słychać 2 ulice dalej. W podbitce rumor jakby ktoś tam remont urządzał.
A na koniec powiem Wam najlepsze. Na ziemi przy ich zejściu stoi pułapka żywochwytna przelotowa z zapadką (porządna i z polecenia). Od 3 dni. 3 razy podkładane było jajko. 3 razy bez efektu, choć klatka działa!!! Rano klapy zatrzaśnięte, a jajka brak i ani śladu skorupek. Klatka bardzo solidna, po zatrzaśnięciu nie ma najmniejszych możliwości otworzenia, bo jest blokada. Urządzenie proste i ciężkie jak cep, sprawdzone i wiadomo, że u ludzi się sprawdza. Więc albo cwana kuna trzyma sobie ogonem wejście i jakoś się wycofuje podtrzymując zapadnię, albo podchodzą we dwie i "jedna trzyma drzwi".
No i co? Słyszał kiedy kto o takim przypadku?
Spróbuję chyba zamknąć bok z jednej strony i przynętę wsadzić w samym końcu, żeby skubana musiała wleźć na całą swoją długość.
Niestety dojścia do dziury gdzie włażą górą nie ma wcale, a zatrudnienie dekarza mimo, że najprostsze, to jednak bez sensu, bo w nocy mi człowiek nie przyjdzie. A usunięcie tego otworu w dzień spowoduje ..... strach nawet myśleć, bo żal się robi zwierząt, nie mówiąc już o szkodach.
Co tu zrobić?
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Ewiwa,
sprobuj przymocowac jakas inna przynete do samej zapadki (jakims drutem, kabelkiem). jeśli zwierzak zacznie sie z nia szapac klatka musi sie zatrzasnac, nie ma innej opcji. Tylko sprawdz czy nic nie blokuje mechanizmu.
Niestety moja kuna jest za sprytna. Przez pol roku kombinacji nie tknela zadnej przynety, raz tylko jakis dziki kot sie zlapal.

H.
kacper69
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 5 paź 2008, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legi@nowo

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Na kuny dobra jest solidna, duża żywołapka.
Musi być duża, żeby kuna nie bała się wejść do zbyt małej się boi wejść.
Na przynętę polecam oczywiście mięso, może być z kurczaka , mogą być odpady.
Im bardziej śmierdzą, tym lepiej , bo bardziej wabi .
Kunę można też złapać na jedzenie dla kotów , takie z puszki.
Tu jest film z taką pułapką:
http://www.youtube.com/watch?v=b6KYJO_qi0I&feature=plcp

Trzeba wiedzieć, że jak raz kuna ucieknie z takiej pułapki, to już drugi raz nie spróbuje dać się złapać, są mądre.
Raz widziałem jak najpierw specjalnie skakała po pułapce powodując jej zatrzaśnięcie .
Awatar użytkownika
Fabi 12
1000p
1000p
Posty: 1253
Od: 18 sty 2010, o 21:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radwanice i Konin Żag.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

ewiwa pisze:Urządzenie proste i ciężkie jak cep, sprawdzone i wiadomo, że u ludzi się sprawdza. Więc albo cwana kuna trzyma sobie ogonem wejście i jakoś się wycofuje podtrzymując zapadnię, albo podchodzą we dwie i "jedna trzyma drzwi".
No i co? Słyszał kiedy kto o takim przypadku?
Spróbuję chyba zamknąć bok z jednej strony i przynętę wsadzić w samym końcu, żeby skubana musiała wleźć na całą swoją długość.

Co tu zrobić?
Skąd ja to znam :;230

Próbowaliśmy wszystkiego, pułapki, wnyki, ultra dźwięki, ludzkie włosy , a wiecie co pomogło, przynajmniej tak nam się wydaje, że to, to, dzwonki, zwykłe bambusowe dzwonki powiesiliśmy tam gdzie kuna wchodziła na dach.
I pomyśleć , że się z nią męczyliśmy kilka lat ;:145

Dodam jeszcze, bo zapomniałam napisać, że do takiej klatki kupiliśmy nawet żywego małego kurczaka na którego kuncia się nie połakomiła, i tak dorobiliśmy się żywego inwentaża w postaci Koguta "Teodora" ;:224
marcin81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 24 paź 2012, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Odświeżę temat. Czy może ktoś polecić jakiś odstraszacz na kuny? Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę przy zakupie?
Hex2
200p
200p
Posty: 240
Od: 27 lip 2011, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Marcin,
mysle ze nie ma czegos takiego jak odstraszacz na kuny, chyba ze jakis inny, silniejszy drapieznik hasajacy noca dookola domu.
Ja rozwiazalem sprawe inaczej. Wyczyscilem swoja pulapke tak, zeby nie bylo czuc sladu czlowieka i umiescilem ja na domniemanej trasie nieproszonych gosci, w takim przewezeniu, przy malym podkopie przy ogrodzeniu. Na dno nasypalem ziemii i lisci, zeby przykryc metalowa siatke i nie wstawilem zadnej przynety. Najpierw zlapal sie jez, potem tchorz. Ale po kilku miesiacach wpadla kuna.
Jako ciekawostke powiem tylko, ze to wlasnie w przypadku kuny alarm podniosly rano krecace sie przy pulapce sroki. To one narobily wrzasku, widzac byc moze najgorszego wroga.

pozdrawiam

H.
dzastek12
50p
50p
Posty: 78
Od: 28 cze 2012, o 08:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Beskid Śląski

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Pamiętajcie jednak, że złapaną kunę trzeba daleko wywieźć od miejsca w którym była bo one wracają, a pamiętając że zostały tak potraktowane mogą narobić dużych szkód nie tylko w ogrodzie, ale również w samochodach.
Justyna
Awatar użytkownika
Kasienkar
500p
500p
Posty: 729
Od: 18 cze 2013, o 14:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Grecja, Ateny

Re: Jak się pozbyć kuny z ogrodu?

Post »

Mojemu chłopakowi kuna gryzła kable w samochodzie, z 5 razy kupował nowe. Kumpel mówił, że odstrasza je zapach dezodorantu popryskanego na kable ... ale nie odstrasza. Pomógł preparat w sprayu na kuny, kupiony w ogrodniczym.
Pozdrawiam,
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”