Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1666
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Ciekawa jestem, jak się ta metoda przygotowania podłoża sprawdziła po kilku latach?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Aruns
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 10 sie 2013, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Gdańska

Dół

Post »

Kilkudziesięcioletnia jabłoń usunięta z powodu twardej zgnilizny drewna wewnątrz pnia (nie żadnej zgnilizny pierścieniowej!). Po wykarczowaniu pozostał spory dół. Co teraz należałoby tam zrobić, aby możliwe było jak najszybciej posadzenie nowej jabłoni bez ryzyka, że dostanie tej zgnilizny? Może ktoś z Was miał podobny problem?
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dół po wykarczowaniu chorej jabłoni - jak go przygotować pod nasadzenie nowej?

Post »

Najszybciej to wybrać starą zięmię i dać nową, a po mojemu to wyrównać i dać odpocząć ziemi siejąc jakieś motylkowate.
Aruns
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 10 sie 2013, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wysoczyzna Gdańska

Re: Dół po wykarczowaniu chorej jabłoni - jak go przygotować pod nasadzenie nowej?

Post »

Obawiam się, że zasypanie dołu i posianie kwiatków to jednak za mało, aby pozbyć się/zneutralizować ew. zarodniki lub strzępki grzyba, który zniszczył drzewo.
gladkib
200p
200p
Posty: 229
Od: 17 lis 2013, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dół po wykarczowaniu chorej jabłoni - jak go przygotować pod nasadzenie nowej?

Post »

Nigdzie nie napisałem, że trwa to krótko. Generalnie drzew nie sadzi się w tym samym miejscu, nawet w sadzie towarowym się tego nie robi.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Czy opadające liście drzew owocowych, o tej porze mogę użyć jako nawóz przed sadzeniem drzewka.
Oczywiście będzie kompost,obornik itp.
Tydzień wcześniej zgrabione liście, suche spaliłem w dołach,które czekają na sadzenie drzewka.
Niestety teraz padają deszcze i pojawiło się to pytanie. A liści jeszcze zostało sporo. ;:219
Pozdrawiam jesiennie.
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Tak.
Należy opryskać zwłaszcza jabłonie, grusze i opadłe liście mocznikiem rozpuszczając 0,5 kg mocznika w 10 litrach wody. Pomaga to zwalczać parcha występującego na jabłoniach i gruszach.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Zgoda, mocznik doskonale przyspiesza rozkład biologiczny liści - zwłaszcza w oprysku drzewa, w połączeniu np. z fungicydem.
Tu jednak obawiam się zbyt dużego stężenia azotu w pobliżu korzeni. Najgorzej będzie podczas ciepłej zimy.
Co o tym sądzisz ?
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Jedrucha
100p
100p
Posty: 115
Od: 21 sie 2015, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, a nawet Stolyca

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Chyba mylimy tu pojecia. Oprysk, o ktorym mowi dziadek22 robimy bez zadnego fungicydu. Oprysk robimy pozno, jak liscie zaczna opadac wlasnie po to, zeby nie pobudzic wegetacji. Liscie powinnismy zebrac i wrzucic na kompost, a nie uzywac swieze, ale nie tyle chodzi tu o azot w korzeniach, co wlasnie o ochrone przed patogenami, zauwaz ze w sadach nikt sie nie bawi w zbieranie lisci, po prostu zanim ten azot trafi do korzenia to drzewo juz wejdzie w stan spoczynku.
Pozdrawiam :)
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Mocznik jest nawozem azotowym wolnodziałającym. Nawozem azotowym szybko działającym jest saletra amonowa.
Pobieranie azotu z mocznika przez system korzeniowy jest wolniejsze, ponieważ w glebie mocznik przechodzi w wyniku hydrolizy enzymatycznej w dostępną dla roślin formę amonową, a następnie w azotanową.
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 243
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Przygotowanie podłoża pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Skoro mocznik tak się zachowuje w glebie, to nie ma problemu.
Natomiast co do oprysku z fungicydem,używam go właśnie w momencie opadania liści.
Ponieważ ten okres jest szczególnie ważny, ze względu na łatwodostępność patogenu w miejsca mikroranek po opadłym liściu. Mocznik przyspiesza wchłanianie tegoż fungicydu, czy też np. boru.
Stosuję to z powodzeniem i polecam. Zwłaszcza aż zauważalne fizycznie jest to na pniach drzew.
Ale wtedy Topsin.
Pozdrawiam ;:3
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
Zieciu321
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 27 cze 2017, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie ziemi pod drzewka i krzewy owocowe

Post »

Witam,
z racji bardzo dużego ogrodu i wolnego miejsca postanowiłem na jesień zasadzić krzewy owocowe oraz drzewa owocowe. Jako że jestem początkującym mam pewne pytania dotyczące jak przygotować ziemie na działce pod nowe rośliny.
W części ogrodu na powierzchni 6x15-20m chce posadzić krzewy owocowe(agrest, jagoda, porzeczka) oraz na drugiej działce drzewka - tutaj nie ogranicza mnie przestrzeń.
Po przeczytaniu różnych porad i przeglądaniu forum, mam pytania:

Wystarczy przed samym sadzeniem na dnie dołka dać żyzną ziemie, obornik co się tyczy krzewów i drzewek?
A może kompletnie zryć całą powierzchnie(6x15-20m) już wcześniej, nawieź obornikiem, użyźnić ją wcześniej przed sadzeniem?
Mój tata zrobił tak na jesień - nawiózł żyzną ziemie, wysypał gnój i na wiosnę zasadził warzywa - rosną jak oszalałe. Tylko czy z krzewami i drzewkami można zrobić tak samo?

Pytam ponieważ obecnie rośnie na tej powierzchni tylko trawa, ale kilka lat temu były tam grządki z warzywami. Tak samo w przypadku drzewek, kiedyś(8lat temu) było tam pole. Jako, że nie znam się, a mam teraz wolny czas i chce przygotować bardzo dobrze podłoże, żeby drzewka i krzewy mogły rosnąć tam latami.

Z góry bardzo dziękuje za pomoc :wink:
Ukasz79
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 sie 2017, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Drzewka owocowe na piaszczystej glebie

Post »

Witam,

Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym (?) posiadaczem działki przy lesie o powierzchni 2400 m2. Plan jest taki aby połowa działki była typowo rekreacyjna (trawa, dzieci, ognisko, grill itp), natomiast na drugiej połowie chciałbym ;:14 posadzić trochę krzewów i drzewek owocowych. Problem polega na tym że gleba na działce nie jest zbyt urodzajna - 30 cm czarnej ziemi, dalej piasek a jeszcze dalej taki spiek że bez kilofa nie podchodź (jak na zdjęciach poniżej). W kwietniu cała działka została zaorana i wyzbierane były wszystkie kamienie. Pod koniec sierpnia wszystkie chwasty zostaną usunięte, a po przekopaniu glebogryzarką i zwałowaniu posiana zostanie trawa.

Obrazek

Obrazek

W związku z tym czy któryś z szanownych forumowiczów mógłby doradzić jak się wsiąść za sadzenie drzewek owocowych ? Czy w takich warunkach ma to w ogóle jakiś sens ? Chciałbym posadzić (jak każdy) grusze, jabłonie, wiśnie, czereśnie i śliwy. Przeszukałem cały internet o glebach pieszczystych ale nie znalazłem dokładnych informacji że ktoś ma podobną glebę na działce. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrawiam
Łukasz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”