Kompostowanie chwastów

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Niedawno gdzieś przeczytałam,ze konsekwentnie przez cały sezon ścinane (koszone) raz w tygodniu chwasty zostaną unicestwione na zawsze.Może coś w tym jest.Warto spróbować,chociaż na kawałku.
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

To też czytałerm , brak części nadziemnej= brak fotosyntezy=śmierć rośliny. Ale ja wykopywałem chwasty razem z korzeniami.Wyłaziła taka zbita bryła korzeni z ziemią.Niestety trzeba pokombinować , najwyżej poleży ze dwa lata , potem rozrzucę na kawałku i zobaczę.Kolejny kawałek gruntu tak około 200 m2 podzieliłem na pół , na jednej części koszę co wylezie, na drugiej wykopuję .Wszystko idzie na kompost. Tą część z której wykopuję przykrywam czarną folią , coby perzysko i inne chwasty , których kłącza po części zostały , nie wyłaziły i nie rozwijały się.Za dwa lata będę mądrzejszy , za pięć jeszcze bardziej , a za dziesięć stwierdzę że to wszystko o kant , bo można było prościej i skuteczniej :D .W ogóle uważam ,że ogródek powinien dawać radość. Na razie radość mi sprawia urządzanie , walka z chwastami , sianie i sadzenie , tworzenie czegoś "po mojemu".Za parę lat może dojdę do wniosku ,że najważniejsze to rozsiąść się między zielonym i patrzeć jak wnuki huśtają się na drzewie ,które przez 10 lat pieściłem. Nawet nie będzie mi żal złamanej gałęzi.A podagrycznik? Przecież też zielony , i piwo w lodówce się chłodzi :wink:.Dobra , pomarzyłem a teraz do pracy , podagrycznik czeka z babką i mleczem , już kiwają na mnie:D .
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Piotr, pomarzyć dobra rzecz :D czasem nawet marzenia nam się "korygują" i nie ważne jest że marzenie sprzed roku dwóch , pięciu czy dziesięciu uległo zmianie o 360 stopni, najważniejsze że daje nam radość i ochotę do tego by je spełniać. (choć pewnie nie raz jeszcze rzucisz szpadlem i powiesz a na cholere mi to! ;) -tu myślę i o sobie ;) hihi) Marzenia i cele się zmieniają bo i my sie zmieniamy,a i ten bagaż doświadczeń ;) chyba z wiekiem tak ciąży coraz bardziej że człowiek coraz niżej niżej i taki jakiś bardziej pokorny i bardziej wybredny ;) ;)

mam nadzieję ze wygrasz walkę z perzem'; choć tak szczerze ci powiem tzn. napiszę że nie wiem czy to dobry jest pomysł by go kompostować. Ale niech się lepiej wypowiedzą ci co wygrali walkę z perzem. JA wiem ze to cholerstwo potrafi przeżyć najgorsze upały i z wysuszonych na wiór kłączy wypuścić nowe. Także co wykopię to wysusze i spalę (choć to harówka na lata pewnie). Może takie "przyduszanie" i przykrywanie w kompostowniku rzeczywiście zda egzamin..
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Oj agaM , ty młoda sikora jesteś , wiem bo odwiedziłem twoją stronę,gratuluje maleństwa :D .A domek i działkę masz naprawdę super , można tam cudeńko stworzyć. Ogromny potencjał , będe czekał na fotorelację .Może coś ściągnę .I jak piszesz ,że z wiekiem człowiek coraz niżej i niżej to naprawdę nie wiem co masz na myśli :wink: . A bagaż doświadczeń powoduje ,że możemy szerzej rozpościerać skrzydła , dalej lecieć , wiedząc którędy ,żeby nam się wosk nie rozpuscił i piórka nie odpadły :D .Zobacz jak kiedyś Gruza pokazał "Czterdziestolatka" i porównaj go z facetem z serialu "39 i pół". To dwie różne osoby. A zapewniam cię ,że póżniej jest jeszcze fajniej.Życząc ci , żebyś na długo zachowała pogodę ducha i uniknęła tetryczenia( to określenie i tak nie będzie cię dotyczyć przez najbliższe lata), pozdrawiam , Piotr. Żeby było ,że w temacie się wypowiadam :wink: walka z perzem wygląda tak. Rodziców wywiozłem , ale dieciaki jeszcze po działce harcują :D
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

:oops: :oops: dziękuję za miłe słowa, były mi dziś bardzo potrzebne bo chyba prorokujesz i zaczynam tetryczeć przedwcześnie ;) mam ciężki maj a dzisiejszy dzień mi jeszcze deczko podciął skrzydła ;) widocznie za wysoko chciałam lecieć hehe
tym "że z wiekiem człowiek coraz niżej i niżej" nie miałam nic złego na myśli, po prostu ze z wiekiem mądrzejszy i wybredniejszy, nie porywa się na niewiadomo co i cieszy się z tego co ma a nieprzejmuje że czegoś nie ma. ja tak tu się wymądrzam, bo mam przyjaciółkę która parę tal już ma, dwa razy tyle co ja i ona mnie tak uświadmaia ;) hihi ja tylko szukam "złotego środka" ;)
jeszcze raz dzięki
a z tą moją działką i urzadzaniem działeczki to nie takie proste jest...
muszę zmykać bo taaaka burza idzie że szok
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

w książce o ekologicznej uprawie ogrodu było napisane, że kompost z darni i perzu jest jednym z najdelikatniejszych kompostów nadającym się nawet do rozsad :)
pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Uni57
ZBANOWANY
Posty: 759
Od: 12 maja 2010, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

a jaka część perzu jest bezpieczna do kompostowania?
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1082
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Jedni ogrodnicy, żeby nie mieć stresu kompostują darń z perzem oddzielnie, ale można kompostować je razem, ważne, żeby zachować odpowiedni stosunek azotu do węgla. Teoria jest taka: http://www.eioba.pl/a75039/ekoogrodnictwo_kompostowanie
Natomiast my w praktyce aż tak bardzo nie pilnujemy -przynajmniej z aptekarską dokładnością - tych wszystkich proporcji. Od lat robimy komposty, bo trudno jak się ma ogród, bez użycia herbicydów nie mieć dużej ilości chwastów. Do tego dodajemy resztki kuchenne -odpady organiczne, czasem jak kupimy (nie mamy zwierząt) jakiś obornik, żeby wzbogacić - ale nie zawsze. Czasem trochę dolomitu, żeby podwyższyć pH kompostu - jeśli mamy taką potrzebę, jak już pryzma się ułoży to można przysypać ziemię.
Ach -na spód powinno się położyć pocięte gałązki -drenaż i zalecane jest wrzucenie trochę przerobionego kompostu, ale nie wiem czy to konieczne. Poza tym, jak w artykule -miejsce powinno być osłonięte -u nas zazwyczaj jest nawet zacienione -pod leszczyną, akacją, itp.
pozdrawiam Ewa
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Dziękuję bardzo Ewo . Znalazłem co prawda wcześniej strone o kompostowaniu , ale w linku który podajesz, wiele moich wątpliwości wyjaśniło się .Trochę nie tak wszystko poukładałem , ale na przełomie sierpnia i września zamierzam przerzucić kompost do kolejnego pojemnika.Co prawda na stronie , którą znalazłaś napisano ,że kompostu w pojemnikach przerzucać nie trzeba , ale wiem ,że moja ciekawość weźmie górę.Dodatkowo kupiłem pięć paczek dżdżownic kalifornijskich , niech pracują.Będę miał na ryby.Pozdrawiam , Piotr.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Dzisiaj mogę poinformować o wyniku kompostowania. Niestety , kępy pdagrycznika kompostowane razem z korzeniami ,ziemią i trocinami nie uległy całkowitemu rozkładowi od marca/kwietnia. Jest sporo białych,żywych kłączy. Nie rozrzuciłbym go jeszcze bo wszystko wróciłoby do stanu sprzed wywalenia kęp.Ale trzeba przyznać , że żywe kłącza zostały tylko w okolicach boków kompostownika , tam gdzie dochodziło światło i powietrze oraz nie wiem czemu na spodzie. Górna część kompostu, nieprzykryta niczym porosła wszelkim chwastem ,ale drobnym.Widać ,że siewki. Przerzuciłem wszystko do góry nogami,zobaczymy wiosną. Nie spodziewam się rewelacji ale........nadzieję mam. W ubiegłym roku postawiłem w sumie pięć kompostowników , w jednym normalnie resztki z koszenia , obierki z warzyw,chwasty z warzywnika ,trochę ziemi, trochę obornika , itp.Wyszło ślicznie , po przesianiu puszek , tylko resztki gałązek z rębaka zostało i jakaś słomka tu i ówdzie.W drugim to co wyżej opisane. Dwa stały puste, obecnie zajęte przez przerzucony kompost.W piątym podagrycznik z korzeniami z właśnie przygotowywanej rabaty-jesienny. Na razie się przerabia. I mam dwa puste na przyszły sezon, opróżnione dzisiaj.Ten podagrycznik potrzymam , jeśli będzie trzeba jeszcze rok , przerzucę ze dwa razy i zobaczymy,najwyżej wywiozę. Ale myślę jeszcze, coby dać parę worków do suszarni.Przy okazji suszenia drewna wygrzać kompost, temperatura osiąga ok 70-75 stopni , może się podgotują te kłącza.Cały proces suszenia trwa 5-6 dni , może zadziała.Jeśli tak , to wtedy nowe kępy dawałbym do worków, do podgrzania , na kompost , na działkę.Ale to w przyszłym roku.A może w ogóle za dużo kombinuję i za parę lat dojdę do wniosku ,że narobiłem się bez sensu , bo mogły poleżeć trzy lata i byłyby super?Pozdrawiam ,Piotr
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

A posypujesz czymś ten kompost? Mocznikiem, przyspieszaczem jakimś?
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Na samym początku dałem ze dwie garście mocznika , potem tylko rzucałem co było. Dżdżownice puściłem jakiś czas potem , nawet ładnie się namnożyły.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Podagrycznika nie odważyłabym się kompostować :wink:
Na szczęście mam tylko pstry i to w donicach.Sprawdza się jako ozdobny.
Mając taka ilość kompostowników :shock: możesz eksperymentować z nim ale uważam to za ryzyko.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”