Kompostowanie chwastów

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

ok, dzięki za odpowiedź. Mam nadzieję, że dam sobie z tym radę. To już nie jest pryzma tylko hałda :)
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Przeczytałem uważnie co Ty tam masz :D
A co masz sobie nie poradzić? Wg mnie wygodniej zrobić jedną hałdę, ważne żeby zakryć dość szczelnie.. i zapomnieć. Samo się zrobi
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

a wiesz, dużo kopania, słońce praży, inne sprawy do zrobienia. Dam radę :)
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

No chyba nie będziesz darni wozić na taczkach.. ja bym darń rozciągnął na długość, byłaby podstawą, a na nią wrzucił resztę, całość tak do ok metra wysokości. Zdecydowałeś się już na ilość kup? :)
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Raczej jedna długa. Przemieszam wszystko ze sobą o ile nie będzie stawiało oporu. Woził nic nie będę, bo wszystko jest już na miejscu.
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Nie ma co też szaleć z tym przemieszaniem, z czasem się wszystko zmineralizuje, wiadomo, szybciej jak jest rozdrobnione, z dodatkiem azotu i jak już jest jakaś baza/bakterie grzyby. Z doświadczenia powiem Ci że warto ograniczyć dechami /czy co tam masz/ jeden narożnik takiej hałdy, nawet szczelnie. Łatwiej się okrywa, nawadnia i nie rozwala się to tak na boki. Ja jak dokładam to włażę na górę i udeptuję tak, żeby powstało zagłębienie w środku. Wyrywając chwasty jakoś specjalnie nie otrzepuję korzeni, a czasem sypnę samej ziemi, do okrycia używam czarnej folii, cienką włókninę chwasty przerosną
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Dzięki za rady. Jaka jest azotu w tym procesie?
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Co do azotu
kylo pisze:.. Widzę, że niektórzy piszą, że zielone rośliny szybko się rozkładają, a inni mówią o kompoście po 3 latach.
I mają rację, wszystko zależy co się wrzuci na pryzmą. Nie chce mi się pisać to zacytuję w skrócie/ w necie sporo na ten temat

Stosunek węgla do azotu (C:N)
Odpowiedni stosunek tych wartości wynosi 25:1 ? 30:1 i jest regulowany poprzez dobór części składowych materiału kompostowego. Ma on znaczny wpływ nie tylko na szybkość procesu kompostowania, ale również na jakość otrzymanego kompostu. W przypadku nadmiaru węgla zostaje zahamowany wzrost mikroorganizmów i proces rozkładu spowalnia. Natomiast w przypadku nadmiaru azotu prowadzi do wytworzenia się znacznych ilości amoniaku, który jest toksyczny dla mikroorganizmów. Może to doprowadzić nawet do zahamowania całego procesu. Aby zapobiegać tego typu sytuacjom należy korzystać z możliwie najbardziej różnorodnego materiału i równoważyć jego proporcje w razie potrzeby.
Materiały o dużej zawartości Węgla (C)/długo się rozkładają/:
słoma zbożowa, liście drzew, trociny, gałęzie, kora, słoma, grube korzenie i łodygi nawet lekko zdrewniałe..
Materiały o dużej zawartości Azotu (N)/szybki rozkład/:
resztki z owoców i warzyw, obornik, skoszona trawa (układana cienką warstwą), masa zielona, świeże resztki ogrodowe..

Jeśli na hałdę wrzucasz też to, co się będzie długo rozkładać, dodatek azotu jest bardzo wskazany.
Za dużo powietrza na hałdzie też nie może być, to apropos zawartości twoich taczek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”