Kompostowanie chwastów

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Piotr tak sobie pomyślałam... biedne dżdżowniczki.. ugotują się normalnie jak dasz ziemie do tej suszarni.. może jak CI się nie spieszy poczekaj albo jeszcze inny pomysł mam.. są takie specjalne bakterie które można dodawać do kompostownika (odkryłam je niedawno jak szukałam bakterii do szamba), może one by uskuteczniły i przyspieszyły proces? ;)
ale pomysł z tą suszarnią dobry jeśli chodzi o ziemię do kwiatków albo do rozsad :) moja mama w piekarniku ziemię do kwiatków podgrzewa by pozbyć sie nieproszonych gości ;) i to jest sposób ;)

Napiszę ci jeszcze jak wyglada sprawa perzu na mojej działce, pisałam Ci ze nie odważyłabym się na kompost go rzucać (i mimo wszytko ja dalej tego robić nie będę) aleee
jak pamiętasz było tego multum, na wiosnę chłopaki przeorali zaperzony trawnik, potem poprawili glebogryzarką i myślałam że tylko mi perz porozmnażali: okazało się że jednak nie. W paru miejscach było go trochę ale poradziłam sobie i wypieliłam, w innych rosło warzywo i też perz jakoś 'zanikł' bez jakiejś specjalnej mojej interwencji. Wydaje mi się że warzywka i ziemia chyba jakoś 'przydusiła' ten perz bo niewiele odbił, czyli można tę walkę wygrać ;) i
jak już sam zauważyłeś jednak można perz kompostować, tylko więcej z nim zabawy i dłużej czeka się na efekty ;) pozdrawiam
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Aga perz jest co prawda materiałem który wymaga wiecej opieki ale to duża dawka biomasy.Mozna tak albo jak jeden jegomosc u którego miałem okazje pobyc kilka dni-pali perz(bo ma go tony :shock: :;230 ) i posypuje tym popiołem kompost.
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

wyobrażam sobie te tonowe hałdy perzu.. ;) i wielkie ognicho ;)
na pewno szybszy i efektywniejszy sposób. Próbowałam spalić takie zielicho z perzem, te co było wyschnięte w miarę sie opaliło, gorzej szło ze świeżym.
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Aga jak suche to pójdzie raz dwa i kiełbasę można upiec na kiju i jaki ziemniak wrzucić do środka i czasem wrócić do wspomnień z dzieciństwa........a nie tylko dziś grill :;230 .
Awatar użytkownika
agaM
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1330
Od: 23 kwie 2008, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

kto grilluje to grilluje, ja tam zawsze mam ognicho na otwarcie sezonu ;) grill to tylko dodatek ;)
Piotrek T
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 526
Od: 10 kwie 2010, o 08:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

agaM pisze:Piotr tak sobie pomyślałam... biedne dżdżowniczki.. ugotują się normalnie jak dasz ziemie do tej suszarni..
Spokojnie , to co już się kompostuje , niech zostanie. Myślałem o tym ,żeby nowe chwasty , co je z ziemi wyrywam własnymi widłami :wink: pakować razem z korzeniami i resztką ziemi w duże czarne wory , składać na paletę , wygrzać i zostawić w tych uprzednio podziurkowanych worach. Za dwa , trzy lata może będzie z tego fajny kompost. A może trzeba będzie wywalić? Cholera wie. Zresztą taka jest koncepcja na dziś. Może za tydzień , może za rok , wyczytam coś , co zmieni mój punkt widzenia . Na razie jak każdy neofita kombinuję i zbieram doświadczenia i informacje . Wraz z większą ilością zdobytych informacji , coraz częściej śmieję się ze swoich dotychczasowych poczynań . W przyszłym roku będę wiedział , czy opracowałem pracochłonną metodę rozmnażania podagrycznika , połączoną z użyźnieniem ziemi dla niego .Czy też , na co mam nadzieję , będę miał dużo świetnego kompostu na nowe rabaty.
Pół hektara perzu , w końcu mam stałą pracę :-)
Mój poligon doświadczalny Popieram : http://www.zanimnapiszesz.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
kairu
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lut 2009, o 16:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Mam pytanie jak pozbyć się chwastów z ziemi kompostowej. Nie kompostuje chwastów, a i tak jak użyje tej próchnicy tą bardzo szybko kiełkują chwasty.
koma
50p
50p
Posty: 74
Od: 27 mar 2011, o 07:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Wszystko kiełkuje jak kiełkuje, a że w dobrej i nawożonej glebie łatwiej i szybciej, to już nie miej pretensji do nasion. :D
Awatar użytkownika
czarna_dco
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 24 mar 2011, o 14:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kopanino k. Torunia

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

.Dodatkowo kupiłem pięć paczek dżdżownic kalifornijskich , niech pracują.Będę miał na ryby..
Gdzie można kupić takie dżdżownice? Ile kosztują tak na oko?
miki331
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1360
Od: 21 lis 2012, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Popytaj w sklepach wędkarskich.

Wszystkim którzy maja wątpliwości czy wrzucać perz do kompostu proponuję przesiewanie przez sito 1,0 x 1,0 cm (kupiłem kawałek siatki o takich oczkach i rozpiąłem na prostej ramie zbitej z 4 listew w kształcie prostokąta , dobierajac wymiary listew tak by można było dopasować sito do posiadanych przeze mnie taczek)
Perzu miałem sporo i szkoda mi było cennej masy, by ją spalać. po roku przerzucam kompost, a po zimie przesiewam i jest zdatny do użytku bez zagrożenia , że coś sie odrodzi. Co sie nie zdążyło rozłożyć, wraca na rok do pryzmy.
Podobnie mam ze spróchniałymi gałęziami czy nawet resztkami spróchniałych desek. Z roku na rok są coraz mniejsze, za to próchna przybywa w kompoście.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Witam. Widzę, że wątek stary, ale może ktoś jeszcze zajrzy :) Zacząłem niedawno odchwaszczanie kawałka terenu i zbiera mi się powoli kupa zielska. Głownie oset z korzeniami i takie przypominające koper z kwiatkami jak rumianek. Będzie tego ze 20 taczek, a z czasem więcej, bo oset łatwo się nie podda. Jak przygotować z tego dobry kompost? Warunki mam tu raczej średnie. Otwarty teren, nasłoneczniony, nie ma tu nawet gałęzi żeby je dodać. Wolałbym też utrzymywać to w formie nieobudowanej pryzmy, ale jeśli trzeba, to deski mam :)

Mam kupkę odpadów kuchennych, chwastów i niewielkiej ilości obornika końskiego (prawie sama słoma) z wcześniejszego okresu. Jest też górka darni z perzu i innych chwastów (1,5m średnicy i 1,5 wys.), którą mógłbym zagospodarować. Ta część była wiosną, przed zerwaniem pryskana więc większość chwastów jest martwa. Najchętniej bym ją zostawił w takiej formie, bo ciężko ją przemieszczać. Może coś na wierzchu posiać albo przykryć czarną włókniną?

Co radzicie?
Krzysiek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Przy takiej ilości układaj pryzmę z zagłębieniem w środku, ale przelewaj warstwy jakimś azotem, np mocznikiem - z pół kilo mocznika/m3 pryzmy. Na konewkę ok 10 l wody daj ok ćwierć kg mocznika, czyli na m3 wlej ze dwie konewki. Koniecznie przykryj, czarna włóknina może być, czarna folia też. Długo to się będzie mineralizować. Jeśli chcesz, to możesz to jakoś ograniczyć dla wygody, ale musu nie ma. Jak będzie sucho to polewaj wodą.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Kompostowanie chwastów

Post »

Mówisz o samych chwastach czy całości tzn kupie perzu i starszych odpadach? Muszę sprawdzić co to jest mocznik :D Można coś zrobić żeby przyśpieszyć kompostowanie np dodać innych składników, liści gałęzi, albo ułożyć pryzmę niską ale długą? Miejsca mam sporo. Długo tzn ile? Widzę, że niektórzy piszą, że zielone rośliny szybko się rozkładają, a inni mówią o kompoście po 3 latach.
Krzysiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”