Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
davidoff9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lut 2017, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Żywopłot - jak najszybciej

Post »

Witam serdecznie forumowiczów. Jest to mój pierwszy post i przepraszam że od razu do sedna, jednak przeczesałem internet i stwierdziłem że najlepiej będzie zwrócić się bezpośrednio do fachowców.

Kończę budowę domu. I tyle z pozytywów. Za płotem, 20metrów odemnie powstaje 4 piętrowy blok..........koszmar nad koszmary.

Poradzcie mi proszę czym uformować naszybciej w miarę wysoki żywopłot. Na chwilę obecną rozważam Szmaragdy kupione w szkółce w wysokości 120-140cm. Wychodzi jeszcze rozsądnie cenowo (25zł/szt). Aby się od tego ustrojstwa oddzielić potrzebuję ok 40szt. iglaków. Do tego odpowiednie podłoże i liczenie na szybkie wzrosty (liczę na 25cm/rok). Lepsze byłyby Brabanty ze względu na wzrosty, jednak nie podoba mi sie ich barwa...

Rozważałem jeszcze grab, jednak wyczytałem że jego wzrosty są powolne.
Być może doradzicie jeszcze cos innego? Podłoże ok 50cm jałowej ziemi, niżej glina.
Serdecznie dziękuję!
Pozdrawiam
Dawid
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

Jeśli ma być tanio, całorocznie tzn.zimozielono, a do tego zwarcie, to ja bym obstawiała Smaragdy. A może, jeśli masz dużo miejsca, to podwójny szpaler dosyć gęsto sadzonych świerków, naszych najzwyklejszych rodzimych? Nie wiem jak szybko rosną, ale też tworzą zwartą ścianę, i będą wyższe niż Smaragdy. Sadzonki to taniocha ze szkółki leśnej, nawet przez internet.
Moi teściowie mają taki pas świerków i jest rewelacyjny! Ja też chciałam taki ale o sadzonki mało dbam, wsadzone w trawę walczą o przetrwanie, jakbym im dała lepsze papu, podlewała i wyrywała chwasty, albo chociaż kosiła przy nich, to pewnie już by były niczego sobie. Ale jeśli komuś bardzo zależy to świerki dobrze zadbane od samego początku, wcale tak wolno nie rosną.
davidoff9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lut 2017, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

Dziękuję za wiadomość. Wszystko idzie w kierunku szmaragdów. Znalazłem 3m po 200zł/szt. Trochę sporo to wyjdzie ale dla komfortu psychicznego i warto. Przesadzał ktoś już takie okazy? Jakie jest ryzyko nieprzyjęcia się drzewek?

Świerki jakoś mnie nie przekonują...

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

Im starsze rośliny, tym większe ryzyko przy sadzeniu drzewka. Najlepiej, gdyby były balotowane, umiejętnie posadzone powinny zdrowo przyrastać. Ale 3 metrowe szmaragdy to już 10- letnie drzewka. Nie wiem, jaka jest żywotność tych tui, czy przypadkiem za kolejne 10 lat nie będziesz myślał o wymianie żywopłotu ? Ze świerkami na pewno nie będzie takiego problemu, o ile nie zeżre ich ochojnik świerkowy. Rozważałeś jodłę kalifornijską? Duże, piękne drzewa, dość szybko rosną, nawet na biednej ziemi, o ile nie jest podmokła.
Proponuję ci również perspektywę w kierunku tego bloku zaprojektować tak, by znalazły się w niej 2-3 drzewa liściaste o okrągłej koronie, tego samego gatunku, jeśli masz na to miejsce. Mimo że zielone tylko w sezonie, stworzą ci świetne poczucie intymności. Cienisty ogród da się pięknie prowadzić, z ogrodu pozbawionego nawet kawałka zacisznego miejsca ciężko korzystać.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Żywopłot - jak najszybciej

Post »

davidoff9 pisze:Witam serdecznie forumowiczów. Jest to mój pierwszy post i przepraszam że od razu do sedna, jednak przeczesałem internet i stwierdziłem że najlepiej będzie zwrócić się bezpośrednio do fachowców.

Kończę budowę domu. I tyle z pozytywów. Za płotem, 20metrów odemnie powstaje 4 piętrowy blok..........koszmar nad koszmary.

Poradzcie mi proszę czym uformować naszybciej w miarę wysoki żywopłot. Na chwilę obecną rozważam Szmaragdy kupione w szkółce w wysokości 120-140cm. Wychodzi jeszcze rozsądnie cenowo (25zł/szt). Aby się od tego ustrojstwa oddzielić potrzebuję ok 40szt. iglaków. Do tego odpowiednie podłoże i liczenie na szybkie wzrosty (liczę na 25cm/rok). Lepsze byłyby Brabanty ze względu na wzrosty, jednak nie podoba mi sie ich barwa...

Rozważałem jeszcze grab, jednak wyczytałem że jego wzrosty są powolne.
Być może doradzicie jeszcze coś innego? Podłoże ok 50cm jałowej ziemi, niżej glina.
Serdecznie dziękuję!
Pozdrawiam
Dawid
No niestety, ale żaden żywopłot nie osłoni Cię na tyle, byś nie był widoczny, z 3 i 4 piętra.
Chyba, że to jest więcej niż 20 metrów odległości.

Grab- rośnie bardzo szybko w ciągu roku tworzy ponad metrowe przyrosty,
ale żeby się zagęszczał dobrze, trzeba go dość silnie ciąć.
Przycinanie wysokich żywopłotów wymaga już sporych nakładów,
więc zdecydowanie najlepiej coś co tworzy zwarte korony, choćby ten nieszczęsny właśnie Szmaragd.
Jak pisze Dorja najlepiej osłonią Cię wysokie drzewa.

Jak duża ta działka, ile masz miejsca, jaki to kierunek świata- linia żywopłotowa ?
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
davidoff9
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 lut 2017, o 11:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - jak najszybciej

Post »

Dziękuję za Wasze posty.

Od płotu do bloku bedzie ok. 25 m. Ja z kolei pomiędzy domem i płotem mam ok 15m. Kierunek stricte południe....
Z poropozycji które podaliście najbardziej odpowiedają mi szmaragdy, chociażby z tego względy ze nie trzeba ich przycinać gdy osiągną np. 3m wysokości. Grab już trzeba regulować i tak jak napisał jokaer, tu już nie wystarczy drabina.

Mam dwie wątpliwosci:
1. Jakie jest ryzyko nie przyjęcia 3m. okazów. Z tego co mówi sprzedawca wykopywane są z ziemi, balotowane i w takiej formie jadą do klienta. Ziemia u mnie ma następującą strukturę: 5-10cm humus, później 50cm jałowa ziemia i ponizej glina. Oczywiście w odpowiedniej wielkosci dołku wymienił był ziemię na odpowiednia dla iglaków.
2. Wiek drzewek. Dorja słusznie zauważyła że 3m. to już z 10cio letnie okazy. Czy takie drzewa są bardziej narażone na choroby? No i ta żywotność, chociaż przyznam szzerze że u moich rodziców odkąd pamietam rośnie szmaragd i ma już jakieś 7-8metrów wysokości.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

1- Zawsze jest ryzyko, jednak jeśli w szkółce zostały prawidłowo przygotowane to powinno być okey.
Trzeba będzie zadbać o podlewanie, ziemia nie może przeschnąć, najlepiej byłoby wybrać do tego przesadzania porę deszczową. Dokładnie, kiedy będzie padać deszcz. Dobra byłaby również siatka cieniówka, by nią przykryć krzewy.
W szkółce powinieneś dostać dokładną instrukcję co i jak.

2- Wymieszaj humus z tą glina i będzie dobrze, glina trzyma wilgoć.
Co do wieku, filozoficznie nic na wieczność nie jest :wink:
Smaragd nie rośnie zbyt szybko, to może być dłużej żyjący.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
izolda55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 mar 2017, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

co zasadzić?

Post »

Proszę o poradę co zasadzić wzdłuż płotu. Niedawno spaliły mi się tuje, które rosły wzdłuż płotu jako żywopłot. Musiałam je wyciąć i teraz chcę posadzić na tym miejscu jakieś krzewy ozdobne, które w miarę szybko urosną i dosyć długo ciesza oczy. Tylko nie wiem jakie. Nie wiem , jaki jest tam rodzaj ziemi, ale raczej niezbyt żyzna. Potrzebuje czegoś mało wymagającego. Co radzicie?
jagusia111

Re: co zasadzić?

Post »

Jak to spaliły się? ;:oj
izolda55
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 mar 2017, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: co zasadzić?

Post »

Strażak stwierdził, że ktoś mógł niedopałek rzucić i szybko się zajęły jedna od drugiej. w sumie ubyło mi 12 szt 5-metrowych drzew.
grafi26
200p
200p
Posty: 390
Od: 25 mar 2016, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: co zasadzić?

Post »

Szybko rośnie winobluszcz i wspina się po opłotowaniu , ale wymaga przycinania aby zachował formę żywopłotu. Minus jest taki że na zimę zrzuca liście. Latem jest zielony, jesienią przebarwia się na czerwono. Jeszcze jest bluszcz hedera zimozielony ale wolniej rośnie. Mam jeden i drugi mogę się podzielić.
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1073
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: co zasadzić?

Post »

Szybko rośnie róża rugosa , rozkrzewia się na boki , kwitnie i jesienią ładnie przebarwia :)

Beata
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

Rugosa owszem, ładna, ale wysokiego żywopłotu nigdy z niej nie będzie. Miałaś wysoki, zimozielony żywopłot, izolda, a najszybciej rosną liściaste, a więc sezonowe krzewy. Chyba, że mieszkasz w najcieplejszej części kraju, wtedy można polecić cyprysowiec Leylanda, a pewniaki które wszędzie powinny się udać to pęcherznice, tawuły van Houtte'a, może żywotnik olbrzymi?
Szkoda takich dużych drzew.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”