Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2971
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

davidoff9 pisze:... Lepsze byłyby Brabanty ze względu na wzrosty, jednak nie podoba mi sie ich barwa...
...
Nie sadź Brabantów! Rzadkie i do niczego. Drugi raz nie dałabym się nabrać. Przypadkowe inne tuje pomieszane w szkółce i posadzone pomiędzy Brabantami są w tych samych warunkach gęste i piękne.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

A ja polecam szybkorosnący wiąz turkiestański, o którym piszę w tym wątku.
Horta
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 21 sie 2015, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Zielony murek

Post »

Witam,
Muszę odgrodzić działkę od sąsiada, dom stoi blisko siatki, okna wychodzą bezpośrednio na mój ogród. Myślę o tujach - zwarta ściana, musi być wysoka, nie do cięcia. Przed tujami chciałabym posadzić jeszcze drzewa i krzewy. Strona południowo - zachodnia. Myślałam o Brabancie albo Aureospicata albo Fastigiata. Proszę o pomoc, wasze doświadczenia i opinie.
Awatar użytkownika
onectica
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7899
Od: 16 sie 2012, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/skraj zachodni

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

Jak wysokie tuje najlepiej sadzić?
Czy roślina, która 'była przycięta w celu rozkrzewienia' na wys ok.90cm dużo jeszcze urośnie wzwyż?

I z góry dzięki za odpowiedzi :)
Blues w kaktusach cz.aktualna Do części 1-2-3 trafisz tędy,
Zielona bonanza - różne zielone.
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

Onectica, urośnie jak zwykle. Przeważnie brabanty sa przycinane, ponieważ jest jest to jedyna znana mi tuja, która prezentuje się dobrze TYLKO w żywopłocie strzyżonym. No i rośnie chyba najszybciej. Tymczasem ja potrzebuję bardzo szybko rosnącej nie do cięcia najlepiej. Może Atrovirens? Nie wiem.
bartekrk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 wrz 2023, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak postawić szybko żywy płot?

Post »

Na początku chciałbym się przywitać, bo jestem tutaj nowy.

Potrzebuję pomocy. Moja posesja oddzielona jest od sąsiada stosunkowo niskim i mało zasłaniającym ogrodzeniem sąsiada. Odcinek, na którym jeden drugiemu może zaglądać do talerza ma 50 metrów. Dopiero zakładam ogród i najbardziej pilną sprawą jest ten odcinek, by zaznać trochę prywatności.

Z oczywistych względów nie postawię ogrodzenia zaraz przy ogrodzeniu, ani też nie chcę na cudzym ogrodzeniu zakładać pnącza (uprzedzając sugestię, sąsiad najwyraźniej nie widzi takiej potrzeby). Tak na prawdę przychodzą mi do głowy dwie możliwości:

1) Posadzenie żywopłotu z gotowych wysokich drzewek:
Docelowo miałby mieć on wysokość 2,5-3 m, głębokość około 60cm i wspomnianą długość 50m. Wstępnie wybrałem Cis pospolity David. Kierowałem się tym, by był zimozielony, nie "śmiecił" regularnie igłami i był stosunkowo gęsty, a także żeby jego przyrosty były stosunkowo szybkie, a praca nad nim stosunkowo mało czasochłonna. Stąd też taki wybór. Gdzieniegdzie tylko widzę, że osiąga wysokość do 150 cm, ale to chyba jakiś błąd. Mam nadzieję, że dobrze wybrałem biorąc pod uwagę wymagania.
W każdym razie, pewną prywatność chciałbym osiągnąć od razu, a nie za 5-10 lat i zmuszony jestem zakupić (jeśli dobrze policzyłem) 150 drzewek. Najlepiej by miały wysokość ~150 cm. Licząc lekko wyszłoby mnie to 30 tys. zł, a gdzie pozostałe rośliny, nawozy, praca, itd. Dodatkowo wypadałoby, by były to drzewka z doniczek, a nie kopane, co utrudnia wybór, bo mało kto dysponuje taką ilością takich drzewek o podobnej wysokości.
Dlatego też natrafiłem w internecie na poniższą koncepcję.

2) Założenie pnącza na jakimś stelażu z kratki metalowej. Problem w tym, że nie widziałem takich gotowych rozwiązań (jedynie na pintereście, ale to chyba było DIY), ani nie wiem też czy coś takiego by się sprawdziło w zimie, w czasie wiatru, a także ile coś takiego by obrosło do wysokości 2-2,5m.

3) Jeśli macie jakieś inne pomysły, to jestem otwarty na sugestie.
5piotrek7
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 6 lip 2023, o 15:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

Bambus. Poczytaj tu
https://bambusowysen.pl/zywoplot-z-bambusa/
Na żywo wygląda jeszcze lepiej niż na zdjęciach
bartekrk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 wrz 2023, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot szybko rosnący - jaki ?

Post »

Dziękuję, jednak bambus odpada ze względu na wygląd i estetykę nie pasująca do niczego w ogrodzie. Z punktu 1) rozważam jeszcze jakieś żółte odmiany tuji, tylko nie wiem jakie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”