Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63  
Autor Wiadomość
Szczurbobik
 Tytuł: Re: Kompost
PostNapisane: 6 lis 2016, o 19:34 
200p
200p

---
Dlaczego nie dębowe?
Mój ogród jest praktycznie cały w zasięgu liści spadających z ogromnych dębów rosnących za płotem. Rozkładają się trochę wolniej ale rozdrobnione i pomieszane z innymi resztkami roślinnymi nie odbiegają bardzo tempem kompostowania od innych.
Raz na jesieni przy okazji ostatniego koszenia trawy wszystko z kosza kosiarki wysypałam grubą na ok 30 cm warstwą na przekopaną ziemię w miejscu, gdzie miał być warzywnik. To były głównie liście dębowe, trochę trawy, trochę liści z lipy, grabu i kolna. Poleżało tak do wiosny, potem jeszcze raz przekopałam i zasiałam warzywa. Porosły takie giganty, że byłam w szoku ;:215

Zobacz profil Wyślij e-mail      

akacjowa
PostNapisane: 6 lis 2016, o 20:10 
100p
100p

1 szt.
Czyli dębowe też się nadają? To super bo takich więcej i szybciej się da nagrabić. Może pojeżdzę po nich kosiarką dla szybszego rozkładu ;:204

dziadek22
PostNapisane: 6 lis 2016, o 20:39 
1000p
1000p

---
Liście dębu mają dużo garbnika przez co rozkładają się wolniej niż na przykład liście drzew owocowych.

Szczurbobik
PostNapisane: 6 lis 2016, o 23:28 
200p
200p

---
Całe same liście dębu jak leżą na wierzchu pryzmy to rozkładają się powoli. Jak się je rozdrobni, przemiesza z innymi liśćmi, trawą a najlepiej i z ziemią, rozkładają się dosyć szybko. Żeby ten proces przyspieszyć można każdą warstwę liści dębowych opryskać mocznikiem o stężeniu 5%.
Kompostowałam też takie liście w workach foliowych 240l. Worki miały dziurki żeby powietrze dochodziło. W workach musiało być mokro, bo tam gdzie było sucho liście się nie przekompostowały.
Jeszcze coś o liściach z orzecha. W ogrodzie mojej Świętej Pamięci babci rósł orzech włoski. Był wysoki i miał 4 pnie, więc rozkładał się też bardzo na boki. Co roku opadało z niego masę liści. Większość z nich zostawała pod drzewem. Pod orzechem i w jego pobliżu rosły pięknie inne rośliny. Bezpośrednio pod nim był cały czas cień, tuż przy jednym z pni rósł dziki czarny bez, pod całą koroną gąszcz konwalii, fiołków i trawa pastwiskowa. Jak za późno weszło się z kosą trawa i chwasty typu dzika marchew dorastała metra ;:224 W zasięgu korony bez problemu rosły truskawki, warzywa, były rabaty z peoniami a nawet jako samosiejka wyrósł okazały głóg. I to wszystko roso sobie na próchnicy z orzechowych liści :uszy

dziadek22
PostNapisane: 7 lis 2016, o 10:14 
1000p
1000p

---
Szczurbobik napisał(a):
Dlaczego nie dębowe?
Mój ogród jest praktycznie cały w zasięgu liści spadających z ogromnych dębów rosnących za płotem. Rozkładają się trochę wolniej ale rozdrobnione i pomieszane z innymi resztkami roślinnymi nie odbiegają bardzo tempem kompostowania od innych.

Kolega ma na działce dąb. Jak dąb zaczyna zrzucać liści rozkłada włókninę na warzywniku i potem te liście wyrzuca. Widziałem jak to co roku robi. Usuwa też liście dębu z kompostownika. Jak go zobaczę wypytam go dokładnie dlaczego to robi. Ma wzorowo uprawianą działkę.

dziadek22
PostNapisane: 8 lis 2016, o 11:32 
1000p
1000p

---
Hosta napisał(a):
Kompost da się zrobić w jeden miesiąc. Ale po pierwsze;
- musi być dobrze natleniony nie zwykła kupa zielska gdzie zachodzą wszystkie procesy kompostowanie, fermentacja i gnicie....
- odpowiednia wilgotność utrzymywana na stałym poziomie
- odpowiedni bilans C:N
- odpowiednia flora bakteryjna..

Tu jest ciekawy artykuł znaleziony przez tarę
http://niepodlewam.blogspot.com/2013/08 ... iscmi.html

cyma2704
PostNapisane: 31 gru 2016, o 14:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Wygląd kompostu dla krzysiek1240 :) Zapomniałam dodać, że nie wrzucam do kompostownika skoszonej trawy.

Obrazek

toldi
PostNapisane: 3 sty 2017, o 00:22 
500p
500p

1 szt.
cyma2704 ładnie wygląda a ile leżał?

elusia723
PostNapisane: 3 sty 2017, o 10:57 
100p
100p

---
Będę zmuszona założyć na swojej działce kompostownik - nie wiem jaki wybrać - co radzicie mając doświadczenie - czy budować z desek np 2 komory i przerzucać go czy zakupić gotowy pojemnik z tworzywa ? Dodam że głównym składnikiem będzie skoszona trawa z działki ok 400 m- i zastanawiam się gdzie szybciej kompost będzie się przerabiał :tan

cyma2704
PostNapisane: 3 sty 2017, o 14:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
toldi kompost leżał około 18 miesięcy, od lata 2015 do września 2016. To resztka na ostatnie kopczyki dla róż. W komorze już letnie i jesienne materiały z rabat i domu.

elusia723 pierwszy kompostownik miałam z czterech palet po materiałach budowlanych. Po trzech latach deski były całkiem zdrowe, ale już mieliśmy czas na zrobienie przyzwoitego. Dla mojego ogrodu był stanowczo za mały, dlatego aktualny ma ponad 2 metry sześcienne. Kompostowanie trawy jest trudniejsze niż chwastów i resztek roślinnych. Jeśli masz ustronne miejsce, to moim zdaniem zdecydowanie z desek, pojemny i łatwiejszy w obsłudze.

dziadek22
PostNapisane: 3 sty 2017, o 17:28 
1000p
1000p

---
Odradzam gotowy pojemnik z tworzywa.

toldi
PostNapisane: 3 sty 2017, o 21:56 
500p
500p

1 szt.
elusia723 zależy co chcesz uzyskać przez kompostowanie, czy pozbyć się niechcianej trawy czy produkować nawóz. Druga sprawa to jaka to działka rekreacyjna, gdzie liczy się estetyka, czy produkcyjna gdzie docenisz wygodę. Napisz coś więcej to może wspólnie coś doradzimy :wink:

whitedame
PostNapisane: 3 sty 2017, o 22:27 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1
Czytam o kompostowaniu liści z orzecha włoskiego i oczom nie wierzę.
Kiedy kilkanaście lat temu odziedziczyłam 12 arową działkę rosło na niej 12 orzechów włoskich ( namiętność mojego Dziadziusia) i łany podagrycznika. Nic innego pod nimi nie rosło, nawet perz.
Po usunięciu 10 drzew, nadal są problemy z uprawieniem tej części, w której te orzech rosły.
Mimo kompostu, nawozów organicznych i nie, przedplonów i poplonów nawet pełzające dynie jak wejdą w okręg po ściętym drzewie zamierają lub co najmniej odrzucają zawiązki.
Dla mnie orzech włoski to wampir, który wypił całą krew z gleby a na dodatek zatruł ją tak, że jeszcze przez kilka lat będę to odczuwać. Jego butwiejące liście rozsiewają dziwny laboratoryjny zapach (jodyny?), kompostuję je w workach przekładając wytłoczkami z jaj i przesypując mocznikiem.
Kompostu tego używam tylko i wyłącznie na terenach gdzie nie chcę aby nadmiernie rozrosły się rośliny.

toldi
PostNapisane: 3 sty 2017, o 22:36 
500p
500p

1 szt.
whitedame czy mierzyłaś ph pod tymi drzewami czy raczej teren po nich?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 879 ]  Idź do strony nr...        1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Yahoo [Bot] i 30 gości