Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kompost

Post »

Pomysł z dwoma kompostownikami jest godny polecenia tylko wtedy, gdy ma się miejsce. Natomiast mieszanie a jak to inni mawiają powinno polegać na przerzuceniu warstwy górnej na dół i odwrotnie. A stosunki powietrzne jak napisane zostały to powinny być proporcjonalne do wilgotności - oczywiście moim zdaniem.
Pamiętajcie o ogrodach...
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Kompost

Post »

Znów pomyślałem o sobie - ja mam miejsca po horyzont więc mam dwa kompostowniki :D
stach1948
50p
50p
Posty: 52
Od: 21 mar 2010, o 14:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kompost

Post »

Ja też mam dwa kompostowniki,bo miejsca dużo,z jednego około 40 taczek.Mam 30 arów,kompost sypię pod truskawki i na trawnik.
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kompost

Post »

cześć no to i ja pytam
dlaczego mój kompost(a raczej góra odpadków kuchennych w lekkim zadołowaniu)
bardziej wygląda jak zgnilizna niż ziemia- leży już od poprzedniej wiosny
jest brązowa ale nie pachnie ziemią
czy moge to to na jesień rozwalić na warzywniak?
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Jeżeli to były tylko odpadki kuchenne to ja w trakcie kompostowania przesypywałabym warstwą ziemi.
Właściwie kompost też powinno przesypywać się warstwą ziemi a na to kolejna warstwa materiału.
Zenon
200p
200p
Posty: 355
Od: 24 maja 2009, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin na Pogodnie

Re: Kompost

Post »

patkaza pisze:cześć no to i ja pytam
dlaczego mój kompost(a raczej góra odpadków kuchennych w lekkim zadołowaniu)
bardziej wygląda jak zgnilizna niż ziemia- leży już od poprzedniej wiosny
jest brązowa ale nie pachnie ziemią
czy moge to to na jesień rozwalić na warzywniak?
Myślę że trafnie określiłaś - góra odpadków kuchennych. Do procesu rozkładu czy jak to się zwie fermentacji potrzebne jest też powietrze. Nakładanie warstw odpadków i to dość grubej powoduje że proces fermentacji zostaje zatrzymany, a zaczyna się po prostu gnicie. Wskazane jest dodawanie do kompostownika czy pryzmy też materiałów np. chwasty ale te które nie kwitną. Dobre są też małe gałązki które powodują iż materiał do kompostowania może być napowietrzany. Myślę, że wskazane było by przerzucić tą górę odpadków to co jest na dole dać do góry i odwrotnie. Można dodać trochę dolomitu aby odkwasił cały materiał. No i ziemie też można dodawać, chociaż ja w zasadzie nie używam jej w kompostowniku. Można to dodać do gleby, jeżeli nie jest rozłożone to należy przekopać to na głębokość szpadla i do wiosny to się ładnie rozłoży. Ale to ma sens tylko przy glebie cięższej . Natomiast w przypadku lekkiej -piasków ja nawożenie takim materiałem wykonuję dopiero na wiosnę. Jeżeli nie masz już miejsca do kompostowania to jest to jakiś pomysł. Niektórzy nawet robią tak że odpadki kuchenne zakopują na głębokość szpadla w odległości 30 cm od rośliny. A po pewnym czasie jak sprawdzisz co tam zostało to zastaniesz sporo dżdżownic.
Pamiętajcie o ogrodach...
rezygn0101
---
Posty: 451
Od: 31 sty 2008, o 16:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Problemem śmięrdzącego kompostownika może też być stojąca woda na dnie wykopu (w lekkim zadołowaniu)
Na glebie piaszczystej - wskazane, ale na zwięzłej, odradzał bym. :D
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Kompost

Post »

Witam.Dzisiaj sie zalogowałam.
W przyszłym tyg będę miała obornik po pieczarkach.I teraz mam pytanie..
Jak mam go zastosować? Czy rozrzucic po glebie i przkopać ,czy nie przkopywać? zostawć go przez zime a skladniki same sie wchloną w glebe ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Kompost

Post »

Rozrzucic i przekopac.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4550
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kompost

Post »

Michas pisze:Powiem coś Wam... nie wolno kopać dojrzałego kompostu dojrzałego. to coś jak granie Chopina na dyskotece
wystarczy że będzie miał kontakt w ziemią. wystarczy użyć motyczki albo grabi i wystarczy. a najlepiaj jest go rozsypać właśnie na jesień żeby podzielił się tym co w sobie ma z glebą..
Pozdrawiam
Jak więc połączyć jesienne przekopanie gleby z wzbogaceniem jej w kompost?

Ja ściętą trawą ściółkuję prawie wszystko poza iglakami.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
patkaza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2622
Od: 22 cze 2010, o 23:13
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Kompost

Post »

Zenon dziękuje a więc przekopie z dolomitem teraz a następny nie będzie dołowany(bo u mnie glina)ze względu na zbieranie się tej wody-racja racja waw
no to od wiosny ponawiam próbę kompostowania z garścią ziemi i dolomitem-uczymy sie na błędach i dobrych radach doświadczonych
Opowieść o moim miejscu...cdnn
"Opowieści są jak ludzie z upływem czasu stają się coraz lepsze"pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika
KasiaPuk
200p
200p
Posty: 446
Od: 17 sty 2011, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Planet Thanet ;)

Re: Kompost

Post »

A jak długo taki kompost się "trawi"? na jesieni (listopad) zapakowałam cały pojemnik różnymi zielonymi odpadami z ogrodu, głównie chwasty i zgrabione liście. Obok pojemnika mam też stos tego samego rodzaju zieleniny, która się po prostu nie zmieściła do kontenera. Wczoraj przerzuciłam tę całą imprezę do góry nogami. W kontenerze niby zaczyna butwieć, a stos od spodu całkiem nieźle zczerniał. Jest możliwe aby określic długość procesu?

A, jeszcze nawrzucałam do obu dżdżownic;)
Horse riding - an art of keeping a horse between you and the ground.
sosna388
100p
100p
Posty: 100
Od: 20 sty 2011, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

czy ja mogę zadać pytanie doświadczonym w tym temacie? Właśnie zakupiłam termokompostownik, więc na wiosnę zacznę w nim produkcję kompostu. Wiele czytałam na ten temat, nie mam wątpliwości, co można wrzucać do kompostownika, ale z jednym wyjątkiem: odchody zwierząt. Oczywiście nie ma mowy o odchodach psów czy kotów, ale co z odchodami królika? Spotkałam się z teorią, że odchody zwierząt roślinożernych są wręcz wskazane na kompostownik. Ponieważ mam takie zwierzę, przez domowników pieszczotliwie zwane zającem, codziennie mogę wyrzucać zawartość kuwety (siano + trociny + odchody). Tylko czy na pewno to nie zaszkodzi warzywkom, no a potem nam - konsumentom? Dodam, że królik na pewno jest zdrowy (odpukać)
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”