Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
zbynio
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 gru 2010, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Kompost

Post »

Nelka68, mam od kilku lat taki kompostownik a w zasadzie dwa. Z moich doświadczeń wynika, że w miarę dobry kompost otrzymuje się po dwóch latach. Oczywiście dobrze jest przerzucić zawartość kompostownika, lecz z uwagi na jego konstrukcję jest to dość trudne. Bez przerzucania szacuję iż ok. 50% zawartości będzie stanowić humus. Jeśli okaże się nie do końca przetworzony, warto rozrzucić go jesienią by resztki rozłożyły się na rabacie lub grządce. Zawsze stosuję przyspieszacze a latem robię niewielkie dolewki wody, by utrzymać odpowiednią wilgotność. Warto także dodać do wsadu trochę niekolorowanego papieru/tektury, fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj oraz podsypywać warstwami ziemię ogrodową.
Nelka68
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 wrz 2016, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Zbynio dziękuje za odpowiedz, a te preparaty przyspieszające to sypiesz tak na "oko " ? myślę nad zakupem dżdżownic kalifornijskich i tam je chcę wpuścić, ale to dopiero na wiosnę, bo z tego co czytałam zimy w naszym klimacie w kompostowniku nie przeżyją. Powiedz mi jeszcze jak jest z takimi odpadami kuchennymi już przetworzonymi, typu resztki z obiadu, gotowane rzeczy, owoce z kompotu itp. Czy to też nadaje się do kompostu ?
Awatar użytkownika
Dorja
500p
500p
Posty: 679
Od: 23 wrz 2014, o 08:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Ełku, Mazury,5b.

Re: Kompost

Post »

Może ja odpowiem. Osobiście nie wrzucam resztek obiadowych ani nic gotowanego, ponieważ szczury i inne gryzonie to uwielbiają. Owoce z kompotu i np popsute dżemy to pożądany dodatek do kompostu, z powodu cukru- to pożywka dla drobnoustrojów. Byle nie za dużo na raz.
zbynio
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 gru 2010, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Kompost

Post »

Preparaty staram się sypać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Można też rozpuszczać je w wodzie, przy okazji nawadniając przesuszony kompost. Warto zwrócić uwagę na konieczność rozdrabniania większych odpadków. Np. ziemniak wrzucony w całości, przesezonuje sobie spokojnie w kompoście i nie rozłoży się.
Aby ukrócić muszkom owocowym kompostowe El Dorado, należy posypać odpadki warstwą ziemi.
Z odpadkami obiadowymi też bym uważał, bo zawierają sól która jest szkodliwa dla środowiska.
Nelka68
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 3 wrz 2016, o 08:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Dorja i Zbynio bardzo dziękuję, cenne uwagi, też tak myślałam że te resztki mogły by przyciągnąć nieproszonych gości w postaci gryzoni. Czyli sól zabroniona, a cukier wskazany, tak to zrozumiałam, oczywiście cukier w mikroskopijnych ilościach i sporadycznie.
Jeśli ten kompost będzie dopiero za rok - dwa, to co polecacie do przekopania jesienią. Mam do wyboru, kupny granulowany obornik, albo pójść do sąsiada i poprosić o taczkę gnoja od królików, ma też gołębie. mam grządkę na której miałam pomidory, w przyszłym sezonie planuję też posadzić pomidory.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kompost

Post »

Owocówkami to bym się nie przejmowała :wink: Ja natomiast staram się jak najwięcej zaprosić wszelakich owadów i mrówek do kompostownika. To one pomagają szybko rozłożyć materię.
zbynio
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 30 gru 2010, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Kompost

Post »

Mając do dyspozycji darmowy nawóz króliczy lub gołębi, nie kupowałbym granulatów. Nie mam dużego doświadczenia w nawożeniu obornikiem, ale z dostępnych info wynika, że nawóz króliczy i gołębi znakomicie nadaje się pod warzywa, drzewka owocowe. Odkwasza ziemię, więc nie nadaje się pod rośliny kwasolubne. Można też dodać go do kompostownika.
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Kompost

Post »

Poprosić sąsiada o taczkę gnoju :D To nie ulga wątpliwości. Przy okazji trochę gnoju dodać do kompostownika - przyspieszy kompostowanie.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Hosta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 998
Od: 16 mar 2013, o 15:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kompost

Post »

Kompost da się zrobić w jeden miesiąc. Ale po pierwsze;
- musi być dobrze natleniony nie zwykła kupa zielska gdzie zachodzą wszystkie procesy kompostowanie, fermentacja i gnicie....
- odpowiednia wilgotność utrzymywana na stałym poziomie
- odpowiedni bilans C:N
- odpowiednia flora bakteryjna.

W praktyce kompost taki szybko się robi w obrotowych kompostownikach (albo na pryzmach z przerzucaniem) + napowietrzanie, gdzie połowa wsadu to stary kompost, który przyśpiesza proces (duża dawka odpowiednich organizmów) oraz powoduje spulchnienie warstw. Podobny efekt dają trociny. Wówczas kompost cały czas się grzeje, co przyśpiesza też proces.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Czy łodygi dalii nadają się na kompost?
Mąż Ani
Awatar użytkownika
Xavierka
500p
500p
Posty: 543
Od: 6 maja 2012, o 20:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: między Wrocławiem, a Opolem

Re: Kompost

Post »

Oczywiście, że tak.
Pozdrawiam
Najcenniejsza wiedza z własnego doświadczenia.
ania156
200p
200p
Posty: 225
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost

Post »

Nie są trujące ? Mozna podłożyć taki kompost z rozłożonych dalii np. pod tuskawki?
Mąż Ani
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Kompost

Post »

Bulwy dalii są jadalne. Chyba są małe szanse, żeby łodygi były trujące, i to w postaci kompostu.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”