Kompost cz.1

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Zablokowany
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Kompost

Post »

kazimierz35 pisze:Nikt z was nie pisze o zakładaniu kompostownika {może jeden}Kompostownik powinien mieć 3 komory ponieważ przez 3 lata należy się kompostować corocznie dwukrotnie przekladając w inną komorę.Kompostuje głównie trawę po koszeniu,ale zanim się nauczyłem minęło 2 lata
Ktoś piszę że użytkuje kompost jednoroczny-gratulacje z osiągniecja.Ja staram się również przyśpieszyć jego dojrzewanie,ale nie jest to łatwe ze względu na części grubsze{łędy}Chciałym wymienić się doświadczeniem z kimś kto zna ten temat.
Zastanawiam się nad użyciem rozdrabniarki,ale jak dotąd nie ma na rynku takich małych ogrodowych maszyn są ale do gałęzi tylko.
Czy ktoś może zabrać głos na ten temat konkretny
Kazimierz35

[
[

Rozdrabniaczem do gałęzi można świetnie rozdrabniać "łęty", a nawet zielone pędy winbluszczu, pod warunkiem, że noże są naostrzone. Szybciej się rozkłada i łatwiej przerzucać widłami. Rozdrabniacz jest the best po prostu!!!!
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Kompost

Post »

Nasuwa się pytanie..po co rozdrabniacz do łętów osobie,która preferuje 3-letni system kompostowania?Toż to zbędny wydatek
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Kompost

Post »

Co do chorób,szkodników i kiełkujących nasion to wszystko to po wrzuceniu na kompost ulegnie zniszczeniu ale tylko wtedy gdy wrzucamy na raz bardzo dużą ilość 3 kubiki i więcej. Kideyś za 3 dni zebrałem około 6 kubików materiału do kompostowania i po rozdrobnieniu i zrobieniu z tego sterty po kilku dniach temperatura wewnątrz doszła do około 70 stopni.Nie dało się dłużej jak przez kilka sekund przytrzymać tam palca i w takim warunkach wszystkie nasiona i patogeny zostają zniszczone. Przeczytałem tutaj wcześniej że popiół z drzew jest niepolecany na kompost z czym się nie zgadzam bo jest bardzo bogaty w wiele minerałów(o ile wcześniej nie był zmoczony) i w niewielkich ilościach jak najbardziej można go wrzucać na kompost a w zbyt dużych w stosunku do ilości kompostowanych organicznych śmieci może zbytnio podnieść pH.Polecam też zainteresować się tzwn z angielskiego -vermicomposting-iem bardzo popularnym w wielu krajach.Jest to kompostowanie z udziałem dżdżownic kalifornijskich bardzo wydajnych maszynek do przerabiania masy organicznej.Uzyskany przez nie kompost jest w bardziej skoncentrowanej postaci i dużo bardziej bogaty we florę mikrobakteryjną uzyskujemy wtedy to co u nas jest sprzedawane w postaci płynnej jako biohumus.Najlepiej połączyć tradycyjne kompostowanie z robalami tzn częściowo skompostowaną masę wrzucać na stertę zasiedloną przez robale.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Kompost

Post »

Popiół z węgla drzewnego to nie to samo co popiół drzewny:)
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Kompost

Post »

danutka66 pisze:Nasuwa się pytanie..po co rozdrabniacz do łętów osobie,która preferuje 3-letni system kompostowania?Toż to zbędny wydatek
Wyraźnie człowiek napisał, że ma problem z grubszymi odpadkami zwłaszcza, że przerzuca stos.
Też nawrzucałam sobie kiedyś metrowe badyle czegośtam i mam teraz wstręt do przerzucania.
A rozdrabniacz mam z giełdy Słomczyn i kosztował niecałe 100 zł. :tan
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Kompost

Post »

Uważam,że trzy lata dla łętów ziemniaczanych nawet bez przerzucania zrobią swoje,no ale to kwestia wyboru ...jak ktoś lubi dodawać sobie roboty;)
Pomijam fakt,ze ja żadnych odpadów po ziemniakach,pomidorach,ogórkach i innych dyniowatych na kompost nie wyrzucam..dlaczego?Odpowiedź każdy zna
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Kompost

Post »

Ja nie znam i raczej nie chcę poznać, natomiast nie ma tam zdania o ziemniakach, może chodzić o inne badyle. Różniście ludzie określają wszelakie zielsko.
Awatar użytkownika
danutka66
500p
500p
Posty: 733
Od: 11 sie 2006, o 15:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opolskie cudne

Re: Kompost

Post »

Ziemniaki,pomidory i te pozostałe często chorują na choroby grzybowe ,wiec je palę tak by nie zagrzybiac sobie kompostu ,który wyląduje potem na grządkach
Awatar użytkownika
gabiszonka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 lip 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompost

Post »

Chyba nie zasnę.... Każdy inne rady ze swoje domku daje. Mam kompostownik od 12 lat - mało, dużo - jak kto uważa... Pierwszy był pryzmą, później następny z pustaków stropowych pozostałych po budowie dziś jest z dech budowlanych zaimpregnowanych zbitych w wysoka na 1,5 m skrzynię. Wrzucam tam wszystko oprócz chwastów z nasionami.... Wrzucam i ziemniaki i jajka i skórki od bananów, arbuza, cytrusów - uprzednio je kroje na mniejsze kawałki. Zdarzało mi się, że coś tam z czegoś wyrosło, ale po skoszeniu trawnika i wywaleniu tam urobku nic nie przetrwało - zadusiło się. Raz poleciała tam ćwiartka arbuza w całości. Oczywiście wszystko przesypuje ziemią co jakąś warstwę. Kompost wybieram od dołu. Przesypuje w worki. Mogą być foliowe, ale grube lub parciane z marketów budowlanych. zakręcam i zostawiam czasem dosypuje liści jesiennych. Na wiosnę - witaminy jak znalazł! nawet jeśli deczko mokrawe i nie do końca rozłożone to ta warstwę mieszam albo z gnojówka albo z ziemia maleńko i podkładam - resztę robi natura. Jesienią jak nie mam miejsca w kompostowniku, a zbieram liście z działki to ładuje je w worki, niektóre przesypuje ziemia i zostawiam otwarte na zimę - niech pada śnieg - inne zakręcam szczelniej. Liscie, które okrywały różne rośliny zbieram na wiosnę i do wora.... niech fermentują do następnej wiosny. To wszystko jest wspaniale do wykorzystania!!!!
Gnojówkę robię pod rośliny z pokrzyw, skrzypu i krowich placków - REWELACJA!!!! - tylko śmierdzi nieprawdopodobnie!!!!!!!

-- 18 sie 2012, o 02:08 --
Krzychoo pisze:Mam sąsiadkę, która tuż przy moim płocie ma kompostownik. Wyrzucała do niego całe siatki skórek pomarańczy. Po zimie przekopywała to wszystko i skórki jak były pomarańczowe tak były. Ani mrozy po -20 stopni ani woda im nie zaszkodziły. Ilość chemii w skórkach pomarańczy była na tyle duża, że zatrzymywała rozkład.
Różnica polega na tym, że w praktyce ilość chemii w owocach cytrusowych jest ZA DUŻA, a ta w skórce jabłka niewielka i nie ma co zawracać sobie nią głowy.
Wrzucam skórki cytrusowe, ale w miarę drobno je siekam... jeszcze nie widziałam jej w całości choćby po pół roku....
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Kompost

Post »

gabiszonka! Dodatek kropli walerianowych redukuje smród gnojówki.
Waleria
Awatar użytkownika
gabiszonka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 12 lip 2010, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kompost

Post »

O tym nie wiedziałam... a co na to koty??? nie dobiorą się i bajzlu nie zrobią?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Kompost

Post »

U nas na działkach są koty, ale spokojnjnie przechodzą koło beczki z gnojówką zakropioną walerianą. Chyba gubi się jej zapach w "aromacie" gnojówki.
Waleria
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2104
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Kompost

Post »

Witam :)
Jestem w trakcie robienia kompostownika i mam zamiar wrzucić dziś do niego skoszoną trawę na dobry początek. Myślałem o zasiedleniu go naszymi rodzimymi dżdżownicami i mam pytanie po jakim czasie mogę je wrzucić w tą trawę ( jak na razie).
Pozdrawiam.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi na poprzednie pytanie. Chciałem zapytać jeszcze czy można kompostować pokrzywy z nasionami?
Pozdrawiam, Jacek
Zablokowany

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”